Ana SayfaEkonomi Haberleri20 Yılın En Yüksek Seviyelere Yükselişi Durdu mu?

20 Yılın En Yüksek Seviyelere Yükselişi Durdu mu?

spot_img

 ABD ekonomisinin dirençli ve para politikasının daha önce beklendiği kadar agresif olup olmayacağına dair şüphelerin artmasıyla doların yirmi yılın en yüksek seviyelerine yükselişi durmuş görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Doların 20 Yılın En Yüksek Seviyelere Yükselişi Durdu mu?

ABD ekonomisinin dirençli ve para politikasının daha önce beklendiği kadar agresif olup olmayacağına dair artan şüphelerle doların yirmi yılın en yüksek seviyelerine yükselişi durmuş görünüyor.

Üç ayda %10’luk bir tırmanıştan sonra dolar 13 Mayıs’tan bu yana %3 düştü. Bazıları bunun nedeninin Rusya-Ukrayna savaşının ateşlediği güvenli liman teklifinin gerilemiş olduğunu düşünüyor. Diğerleri, Federal Rezerv para politikasını önemli ölçüde sıkılaştırırsa, bunun ABD ekonomisini resesyona sürükleme riskiyle karşı karşıya kalacağını söylüyor.

Ve son olarak, ABD faiz artırımları diğer büyük ekonomileri geride bırakacak olsa da, Euro bölgesinde ve İsviçre’de faiz artırım gecikmelerinin kendi politika sıkılaştırma kampanyalarını hazırladığına dair işaretler var.

Pazartesi günü, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde dolara darbe indirerek bloğun 8 yıllık negatif faiz oranları deneyiminin Eylül ayına kadar sona ereceğinin işaretini verdi.

Önerilen Makaleler

Savaştan kaynaklanan darbenin AMB’nin faiz oranlarını önemli ölçüde artırma kabiliyetini engelleyeceği ve euroyu dolar karşısında %1 daha fazla yükselteceği görüşünde olan birçok kişi tarafından benimsendi.

“Stratejik olarak uzun” bir dolar pozisyonundan bir dolar pozisyonuna geçen Millennium Global’in Baş Yatırım Sorumlusu Richard Benson, “Bütün bunlar boyunca gelişen ve piyasanın görmezden geldiği, Avrupa faiz oranı hikayesi oldu” dedi. Bu ayın başlarında “taktiksel olarak kısa” ticaret.

Dirençli bir ABD ekonomisi ve olumsuz jeopolitik, doların daha iyi performans göstermesi için ideal koşullar sağladı, ancak bunlar, Benson’un ekonomik yavaşlama risklerinin belirgin hale geldiği “duygusal” bir ortam olarak adlandırdığı duruma yol açıyor.

Para piyasaları, yılsonuna kadar 175 baz puan civarında yükselen ABD faiz oranlarını hala işaret ediyor. Ancak şimdi, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından hemen sonra görülen 20 baz puana kıyasla, ECB’nin 100 baz puanlık artışlarını da fiyatlandırıyorlar.

BNP Paribas analistleri bir notta Fed faiz döngüsünün “artık oldukça fiyatlandığını” ve Avustralya, Yeni Zelanda ve İsveç para birimlerine karşı “kısa” dolar pozisyonlarını artırdıklarını söyledi.

Piyasa ABD faiz oranlarında yeni bir artış görmedikçe, daha yüksek getirili para birimleri satın almaya atıfta bulunarak “yatırımcılar alım satım işlemlerine devam ettikçe doların düşeceğini” tahmin ettiler.

JPMorgan, dolar üzerinde hala yükselişe devam ederken, döviz piyasalarının “ABD istisnacılığından ABD’yi kapsayan küresel bir yavaşlamaya” geçişe tepki verdiğini söyledi.

Nitekim, işsizlikten konut ve iş koşullarına kadar son ABD verilerinin tümü yavaşlama ivmesine işaret etti.

[table id=45 /]

[table id=46 /]

Bitcoin, Son 1 Yılda Altın, Borsa ve Dövizden Daha Fazla Kazandırdı! Şimdi Bitcoin Yatırımını Başlat!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar