Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi (Canlı)

Korku ve açgözlülük endeksi, Bitcoin ve diğer büyük kripto para birimlerinin duygularını sunar. Zaman içindeki korku ve açgözlülük endeksi; burada 0 değeri “Aşırı Korku” , 100 değeri ise “Aşırı Açgözlülük” anlamına gelir. Korku ve Açgözlülük Endeksi canlı olarak Bilgi Kripto sitesinden öğrenilir.

Latest Crypto Fear & Greed Index

Her gün, farklı kaynaklardan gelen duygu ve hisleri analiz ediyor ve bunları tek bir basit sayıya indirgiyoruz: Bitcoin ve diğer büyük kripto para birimleri için Korku ve Açgözlülük Endeksi.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kripto piyasası davranışı çok hassastır. Pazar yükselirken insanlar açgözlü olma eğilimindedir ve bu da FOMO’ya (Kaçırma korkusu) neden olur. Örneğin Bitcoin sürekli yükselirken kullanıcı hemen bende almalıyım hissine kapılır.

Ayrıca, insanlar genellikle kırmızı sayıları görmenin irrasyonel tepkisiyle kripto paralarını satarlar. Korku ve Açgözlülük Endeksimizle sizi kendi aşırı duygusal tepkilerinizden kurtarmaya çalışıyoruz. İki basit varsayım vardır: Aşırı korku , yatırımcıların çok endişeli olduğunun bir işareti olabilir. Bu bir satın alma fırsatı olabilir . Açgözlülük, yatırımcılar çok açgözlü hale geldiğinde bu, piyasanın bir düzeltmeye ihtiyacı olduğu anlamına gelir .

Bu nedenle, Bitcoin piyasasının mevcut durumunu analiz ediyoruz ve sayıları 0’dan 100’e kadar basit bir metreye indiriyoruz. Sıfır, “Aşırı Korku”, 100 ise “Aşırı Açgözlülük” anlamına gelir. Veri kaynaklarımız hakkında daha fazla bilgi için aşağıya bakın.

Korku ve Açgözlülük grafiği nasıl okunur?

Korku ve Açgözlülük Endeksi değerleri 0 (aşırı korku) ile 100 (aşırı açgözlülük) arasında değişmektedir. Grafik aşağıdaki gibi çalışır:

  • 0 – 24 = Aşırı korku
  • 25 – 49 = Korku
  • 50 – 74 = Açgözlülük
  • 75 – 100 = Aşırı açgözlülük
  • Korku ve açgözlülük endeksi nasıl hesaplanır?

Bitcoin ve Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi her 8 saatte bir (00:00, 08:00 ve 16:00 UTC civarında) güncellenir. Korku ve açgözlülük endeksini hesaplamak için 5 farklı kaynaktan veri topladığımızı bilmeniz gerekir. Her kaynağın, piyasa duyarlılığını tahmin etmedeki önemini temsil etmek için kendisine atanan benzersiz bir “ağırlığı” vardır

Korku ve Açgözlülük Endeksi Yatırımcılar ve Traderlar İçin Neden Yararlıdır?

Endeks puanlarını anlamak, zeki yatırımcıya piyasa aşırı derecede korkulu olduğunda satın alma ve piyasa aşırı derecede açgözlü olduğunda satma fırsatı sunabilir. Böylece potansiyel olarak yatırım kararlarını iyileştirebilirler.

Bu gösterge, piyasa duyarlılığı son derece olumsuz olduğunda kırmızı sayılar gösterecek ve ‘aşırı korku’ belirtecektir. Duyarlılık ve piyasa momentumu son derece olumlu olduğunda, yeşil sayılar ve ‘aşırı açgözlülük’ gösterir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi bu nedenle yararlı bir duygusal yönetim aracı olarak işlev görebilir. Yatırımcının kendi duygularını piyasanın geri kalanından ayırmasına izin vermek ve ani fiyat hareketlerine ve piyasa oynaklığına herhangi bir mantıksız tepki vermekten kaçınmak için Bitcoin ve Korku ve Açgözlülük Endeksine göz atmak yararlı olacaktır.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Kullanılır?

Korku ve Açgözlülük Endeksi, 0’dan 100’e kadar basit bir ölçektedir ve 0’ın kırmızı ve 100’ün yeşil olduğu bir grafik imleç bilgisidir.

Puan kırmızı ve sıfıra yakın olduğunda bu aşırı korkuya işaret eder ve birçok Bitcoin (BTC) ve kripto yatırımcısının fiyatın daha da düşmesi konusunda çok endişeli olduğunu gösterebilir. Bu noktada kripto korkusu yüksek ve yatırımcılar mantıklı düşünmüyor olabilir.

Skor yeşil ve 100’e yakın olduğunda, bu aşırı açgözlülüğe işaret eder ve birçok Bitcoin (BTC) ve kripto yatırımcısının gelecekte çok daha fazla yükselen fiyatlar konusunda çok heyecanlı olduğunu gösterebilir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Sıkça Sorulan Sorular

BTC Korku ve Açgözlülük Endeksi

BTC ve Kripto Korku ve Açgözlülük endeksi yukarı skor grafiğinde yer almaktadır. Skora göre korku ve açgözlülük durumunu anlamanız için 0 Aşırı Korku, 100 Aşırı Açgözlülük durumudur.

Ethereum Korku ve Açgözlülük Endeksi

Mevcut Grafik, tüm kripto paraların yanı sıra Ethereum korku ve açgözlülük endeksini yansıtmaktadır.

Korku ve Açgözlülük Endeksi neye göre hesaplanıyor?

Korku ve açgözlülük endeksi ; Volatilite (%25), Piyasa İvme/Hacim (%25), Sosyal Medya (%15), Hakimiyet (%10), Trendler (%10) gibi faktörler ele alınırak hesaplanmaktadır.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Shiba

Shiba coin için mevcut bir korku ve açgözlülük endeksi bulunmamaktadır. Ana endeks tüm kripto paraları kapsamaktadır.

Risk Açıklaması: Bilgi Kripto sitesinde yer alan, yazılar, yorumlar, makaleler, analizler, korku ve açgözlülük botları, reklamlar ve diğer tüm içerikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içermektedir. Yatırımlarda paranızın büyük bölümünü yada tamamını kaybedebilirsiniz.