Ana SayfaKripto Para HaberleriNFT Nedir, Nasıl Üretilir?

NFT Nedir, Nasıl Üretilir?

spot_img

NFT kelime açılımı ile , Non-Fungible Token cümlesinin kısaltmasıdır . Türkçe karşılığı, Değiştirilemez Token olsa da kelime anlamı, başka bir eşi, kopyası, daha bulunmayan dijital varlıklardır. İnternet ortamında duyduğunuz NFT kelimesi hakkında  bir kısa videoya yada  bir resme milyonlarca dolar ödendiğini duyduğunuzdan eminim. Hatta şunu da belirtmişsinizdir, internette bu resimden, videodan milyonlarca var girip niye indirmiyor! Fakat NFT ‘ler hakkında daha derin düşünmeye başladığınızda, bu ödemeyi yapan kişilerin ne kadar haklı olduğunu anlayacaksınız. Yazının devamında NFT ( Non Fungible Token) nedir, nasıl alınır, üretilir, en iyi NFT pazaryerleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

nft art nedir

NFT (Non Fungible Token) Nedir?

NFT, dijital varlıkların benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbiriyle değiştirilemediğini doğrulamak için kullanılan, blok zinciri adı verilen bir dijital defterde depolanan bir veri birimidir. NFT ; fotoğraflar, videolar, ses ve diğer dijital dosya türleri gibi projeleri temsil etmek için kullanılabilir. Mantığı tam anlamak için,  bir tarihi eserden örnek verelim . Mesela , Mona Lisa portesi ! Bu portre , Leonardo da Vinci tarafından kavak bir pano üzerine Sfumato tekniği ile resmedilmiş 16. yüzyıl yağlı boya portresidir.

Bu portrenin orijinali Louvre Müzesinde sergilense de, tabloya değer biçilmek istense, 2 Milyar Dolar ‘ın üstünde bir değerde olduğu belirtiliyor . Tablo satışa sunulsa , bu fiyatı verecek o kadar çok zengin insan bulunmakta , bilemezsiniz . Fakat, bu tablonun bir sürü , kopyası , sahtesi yada internet ortamında yer alan çizimleri bulunmakta. Peki tabloyu eşsiz kılan şey ne ise diye sorarsanız , bu orijinal ! Tüm kopyalar bundan türedi . İlk çizim ve bir değer göstergesidir. NFT ‘leride Mona Lisa tablosu olarak düşünebilirsiniz. Dijital ortamda tasarlanan, benzersiz bir resim, bir müzik, bir logo yada bir intro tek ve benzersiz orijinali size teliflenen bir sanat eseri!

Önerilen Makaleler

nft art finance nedir

NFT Art Nedir?

NFT Art, Türkçe karşılığı sanattır  NFT Art dijital ortamda üretilmiş sanat eserleridir. Bu eserler müzik, resim, logo, ses, yada diğer sanat projeleri olmaktadır. Bir de NFT Art Token bulunmaktadır.  Bu proje ise , NFT üreticilerinin sanat eserlerini pazarlayabileceği alan olarak belirtiliyor.

nft nasıl alınır

NFT Nasıl Üretilir? En iyi NFT Pazaryerleri

NFT üretmek için, Blockchain kodlaması yada herhangi bir programlama dili bilmenize gerek yoktur. NFT illa dijital ortamda tasarlayabileceğiniz , bir resim yada video olmak zorunda değildir. NFT , somut nesnelerin , dijital ortama taşınması ile bile üretilebilir . Misal evde , canınız sıkıldığında tasarladığınız tabloyu , dijital ortama aktararak , NFT pazarlarına göndererek , satışa çıkarabilirsiniz . Bunun için yapmanız gereken tek şey , bir Ethereum cüzdana sahip olmaktır. Siz de benzersiz NFT ler üretmek ve satışa çıkarmak için , aşağıda yer alan siteleri ziyaret edebilir ve fikir edinebilirsiniz .

  • Sorare : Platform, Fenerbahçe dahil lisanslı 126 futbol takımına ait dijital ürünler bulundurur. Hacmi , 951.25 milyon dolardır .
  • Binance NFT: Dünyanın en büyük ve en gelişmiş NFT platformu.
  • NBA TopShot : 100.000 ‘e yakın kullanıcıya hizmet vermektedir . Hacmi , 10 Milyon Dolardır.
  • OpenSea : Sanat eserlerinin ve koleksiyon parçalarının NFT’lerini satmaktadır. Hacmi , 5 Milyon Dolar civarıdır.
  • CryptoPunks : CryptoPunks, modern CryptoArt akımının öncüsüdür. Hacmi  , 2.36 milyon dolar
  • Rarible : Topluluk desteklidir, müzayede yapılır, onaylı üreticiler bulunur, kodlama gerektirmez, birden fazla NFT yaratma işlemi gerçekleştirilebilir ve ödül sistemi bulunur. Hacmi , 855.9 milyon dolar civarıdır .

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar