KRİPTO BİLGİSİ

BİTCOİN NEDİR ?

BTC NEDİR
Bitcoin , 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilen dijital para birimidir . Kısaltması BTC ‘dir . Mining ( madencilik , dijital kazıma işlemi ) işlemi ile elde edilebilir . Madencilik sona erdiğinde piyasada toplamda 21 milyon adet Bitcoin bulunacaktır. Herhangi bir kuruma , kuruluşa , bankalara , merkez borsalarına bağımlılığı yoktur. Merkeziyetsiz bir dijital para birimidir. Maddesel hiçbir fiziğe sahip değildir. ( Altın , Gümüş vb. ) . Bitcoin transferi için internet gerekmektedir. BTC transfer işlemi sırasında ara komisyoncu yoktur. Sadece transfer işlemini onaylayan madencilere cüzi miktarda ödeme yapılır . Bitcoin; TL,DOLAR EURO gibi birçok para birimine dönüştürülebilir. Bitcoin alım satım işlemleri haftanın 7 gün 24 saati gerçekleştirilebilir. İnişli çıkışlı bir geçmişe sahip olan Bitcoin hakkında her sene farklı senaryolar yer almaktadır. 2015 yılında Bitcoin artık bitti denildiğinde , Bitcoin için yolun çok başında olduğu bilinmiyordu.

KRİPTO PARA NEDİR ?

kripto para nasıl üretilir
Kripto para yada Dijital para , nakit para yerine geçebileceği düşünülen , sanal paralardır. Kripto paralar transfer işlemlerini güvenceye almak için kripto şifreleme sistemi kullanmaktadır. Bu sayede aracı komisyon ve güvenilir transfer işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilir . Altın , gümüş gibi herhangi bir fiziki değillerdir . Tamamen merkeziyetsizlerdir . Herhangi bir merkez bankasına , devlet kurumlarına ve borsalara bağlı değillerdir. İlk kripto para 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından tasarlanan Bitcoin ‘dir . Kripto paralar 2021 yılı itibari ile 3 Trilyona yakın hacime ulaşmış durumdadırlar. Kripto paraların geleceğin parası olacağına dair çok fazla söylenti mevcuttur. Kripto paralar , Coin , Token ve Defi projeleri çeşitli dijital kanallara ayrılmış durumdadır.

ALTCOİN NEDİR ?

altcoinler neler
Bitcoin’e alternatif olarak , geliştirilen yada üretilen dijital ve sanal paralardır. Çoğu altcoin’in belirli özellikleri bulunmaktadır . Kimi borsada alım satım ticaret hacmi için kullanılsada , bazı kripto paralar , akıllı sözleşmeler , anlaşmalar gibi özelliklere sahiptirler. Altcoinler , Bitcoinden daha hızlı işlem yapabilmek , kripto para dünyasını genişletmek ve ticaret hacimleri yakalayabilmek için üretilmiştirler . İlk geliştirilen altcoin NameCoin ‘dir . Popüler Altcoinler ise ; Ethereum , Ripple , Litecoin vb. dir .

KRİPTO PARA NASIL ALINIR ?

kripto para al
Kripto Para alım satım işlemi gerçekleştirebilmek için , yerli yada yabancı kripto para borsalarına kayıt olunarak kripto para alım satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz . Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konular ise ;
– Kripto Para alım satım yapacağınız borsayı detaylı incelemeniz gerekmektedir. Borsa hacim olarak güçlümü , altyapıda herhangi bir sorun var mı , borsada kapanmalar , donmalar mevcut mu , arkasında ki ekip kim , gibi sorulara aklınızda cevap verdikten sonra , borsalarda işlem gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Coin Market Cap sitesine girerek en güvenilir kripto para alım satım borsalarını görüntüleyebilirsiniz . Ve diğer borsalar hakkında bilgi edinebilirsiniz . Kripto para alım satım işlemlerinde çoğu borsaların Kimlik doğrulaması istediğini unutmayın .

TOKEN NEDİR ?

token üretme
Tokenler mevcut hazır olan Blockchain altyapısında yer alan dijital paralardır. Kendi altyapıları yoktur. Altyapısını kullandığı Kripto paralara bağlıdırlar . Tokenler’de coinler gibi değere sahiptirler. Bunlar çoğu zaman oyun parası , takım parası , puan, sertifika gibi yerlerde kullanılabilmektedir . Jetonlar genellikle ICO‘ların toplu satışı (Türkçe’de “ilk madeni para arzı” veya “ilk madeni para arzı”) veya IPO’lar (Türkçe “ilk halka arz” veya “ilk halka arz”) için kullanılır ve bunlar IPO’larla karşılaştırılabilir. borsada kote edilen fonları toplamak için kullanılır. Kripto para birimi ile Token arasındaki en büyük fark, kripto para biriminin kendi blok zincirine sahip olması, tokenlerin ise merkezi olmayan uygulamalar programı oluşturmaya yardımcı olan Ethereum, Bitcoin, Polkadot , Waves , Avax ve diğer blok zincirleri üzerine kurulmasıdır.

BLOCKCHAİN NEDİR ?

blockchain
Blockchain Blok zinciri yapısındaki blok zinciri, şifreli işlem takibi sağlayan dağıtılmış bir veritabanı sistemidir. Havale ve para transferleri konusunda her adım bir engeldir. Örneğin, transfer işlemin yer alan her bilgi parçası (gönderenin adı, gönderilen miktar gibi) bir bloktur. Aktarım sırasında oluşturulan bu bloklar şifrelenir ve hiçbir zaman değiştirilmez ve yok edilemez. Bu bloklar, tüm ağdaki herkese dağıtılır ve herkes aynı şifrelenmiş bilgilere sahiptir. Blok zincirinin ademi merkeziyetçilik ilkesi bu teknolojiye dayanmaktadır. Blok üzerindeki bilgiler sadece üzerinde belirtilen alıcı ve satıcı tarafından işlenebilir. Ek olarak, blockchain teknolojisi şeffaftır ve şimdiye kadar biriken blokları herkes kontrol edip inceleyebilir.

SATOSHİ NAKAMOTO KİMDİR ?

satoshi nakamoto nereli
Belki de Dünya tarihini değiştirebilecek bir buluşa , projeye imza attı veya attılar . Bahsettiğimiz şey aklınızdan geçen Bitcoin ‘in ta kendisi . Bitcoin Satoshi Nakamoto tarafından geliştirildi ve sunuldu . Burada bilinmeyen birden fazla noktalar var . Kimi kullanıcılara göre Satoshi bir gruptan ibaret iken , kimi kullanıcılara göre Satoshi ‘nin , Elon Musk olduğunu bile söyleyen kişiler mevcut . Fakat Elon Musk bu konu hakkında net bir şekilde , Satoshi Nakamoto olmadığını belirtti . Hala Satoshi Nakamoto ‘nun kim olduğu bilinmeyen bir gerçek . Peki Nakamoto ‘nun ne kadar serveti var ? Satoshi Nakamoto’nun yaklaşık 1 milyon Bitcoin’e sahip olduğu tahmin ediliyor. 13 Mart 2021’de Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek fiyatına göre bu rakam 61,7 milyar dolara denk geliyor. Bir gün Satoshi emaneti olan , Bitcoin ‘i almaya gelecektir 🙂

%51 SALDIRISI NEDİR ?

51 saldırısı
Bitcoin gibi bazı kripto paralar , madencilik ile üretim haline getirilebiliyor. Bu işleme Mining yada Kazıma işlemi adı veriliyor . Bu işlemi yapan kişilere ise Madenci ünvanı veriliyor . Kripto para madenciliğinde, ağ üzerinde üretilen tek bir madenci veya madenci grubu, üretim kapasitesinin yarısından fazlasını oluşturma işlemine %51 Saldırısı adı verilir. Dolayısıyla teorik olarak operasyonları ve üretimi o kişiye veya ekibe aktaracaktır. Teoride, bu yetenek onları İnternette bir otorite haline getiriyor. Ağdaki tüm madencilerin bu işleve sahip herhangi birine güvendiği varsayılmaktadır. Peki bunun ne gibi zararları olabilir ? %51 madenciliği eline geçiren gruplar bu sayede , Başkalarıyla çatışan süreçleri silebilir , Diğer madencilerin işlemlerini doğrulamayı bırakabilir , Oluşturulan Kripto Parayı birden fazla kullanma ve diğer madencilerin geçerli blokları çıkarmasını önleyebilir .

ADRESS NEDİR ?

bitcoin adresi
Kripto para transferleri yapabilmek için , mevcut kullanılan borsanın size sunduğu sayılar ve rakamlardan oluşan karakterlere adress denir . Bu adressler ayrca QR kodu ile de eşleşmektedir. Bu sayede transfer işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz . Burada bilmeniz gereken en önemli unsurlar ise kontroller . Transfer işlemleri sırasında 1 rakam yada 1 harfi kopyalamayı unutursanız , paranız kalıcı olarak silinir ve tekrar erişimi mümkün değildir . Transfer işlemleri sırasında adresleri kontrol etmeyi lütfen unutmayınız .

ARBİTRAJ NEDİR ?

arbitraj ile kar
Piyasalarda yer alan altın, gümüş, petrol şeklinde emtialar ile Bitcoin , Ethereum , Avax şeklinde kripto paralar dahil, ticarete mevzu olan bütün mevcudiyet ve enstrümanları kapsamına alan, varlıklar içinde eş zamanlı olarak, değişik piyasa koşullarında (muhtelif borsalar içinde oluşan fiyat farklılıklarından kar sağlamak amacıyla) alım satım işlemi yapmaya Arbitraj denir . Örneğin A Borsasında Bitcoin 1 lira iken B Borsasında Bitcoin 1.1 lira olabilir . Yatırımcının A borsasından Bitcoini 1 liraya alıp , 1.1 liraya B borsaya yatması işlemine Arbitraj denir .

BİNANCE NEDİR ?

binance para yatırma
Binance , hızla gelişen değişen teknolojinin geleceğe istikamet vermek adına 2017 yılında Changpeng Zhao tarafınca kurulmuştur . Günlük yaklaşık muamele hacmi , 2 Milyar Doların üzerindedir. Ayrıca saniye başı meydana getirilen muamele sayısı yaklaşık ,1.400.000 dir. Binance borsasını eşi olmayan kılan şey ise . Borsanın öteki borsalar benzer biçimde manipülasyon yapmaması , fiyat kıymet doğrultusunda reel sayıları sunması , herhangi bir yoğunlukta sunucunun çökmemesi veya hata vermemesidir. Ayrıca şu anda piyasanın en yüksek muamele hacmine haiz ve en güvenilir Kripto Borsasıdır. Kripto para ve Alt Coin alım – satım işlemi , vadeli kripto işlemler , marjin , stake veya kazma benzer biçimde işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

POOL NEDİR ?

binance pool nedir
Pool yada Havuz madenciliği olarak geçen bu işlem , kullanıcıların toplu bir şekilde bir bloğu çözümleyebilmesi için yapılan işlemdir . Tek başınıza yapılan madencilik işlemi bir bloğu çözmek için yeterli olmayabilir . Eğer tabi bir oda dolusu GPU sahip değilseniz . Eğer ki yeterli miktarda bir ekipmana sahip değilseniz , yapmanız gereken işlem , bir mining havuza katılmak . Bu sayede bir bloğu çözmek daha kolay hale gelecektir. Burada bilmeniz gereken en önemli nokta ise , elde edilen kazancın o topluluk arasında bölüştürülmesidir.

PUMP NEDİR ?

kripto pump nedir
Bazı kripto varlıkların agresif bir şekilde yükselme işlemine Pump denir . Pump genellik ile , değeri çok yükselmemiş yada çok bilinmeyen bir kripto varlığın , agresif şekilde reklamlanması yada tanıtılması sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu şekilde yer alan pump olaylarında , varlığa önceden yatırım yapan kişi , agresif tanıtımlar ile daha fazla kişi çekerek , elindeki malın değerini artırabilmektedir. Yüksek mal varlığına sahip kişinin pump yaptırdığı kripto varlığı ani bir şekilde satması sonucu yatırıcımlar büyük zarar edebilir . Pump olayları bu tanıtımların dışında , yatırımcıların birlik olup uzun vade beklentisine girmesi sonucu da oluşabilmektedir. Beklenenden çok yüksek seviyeye çıkmış varlıklara , tüm mal varlığınız ile yatırım yapmanız sizler açısından büyük zararlar oluşturabilir .

DUMP NEDİR ?

dump nasıl olur
Pump olayında , bir kripto varlığın değerini agresif reklamlar ve tanıtımlar ile yükselten kişi yada gruplar , yüksek miktarda kazanç elde edebilirler . Bu kazançları bozdurma işlemi sonrasında , reklamı yapılan kripto varlığın hacminde büyük bir düşüş meydana gelecektir . Bu yüzden ani bir çakılma söz konusudur. Dump olaylarının devamında gelen , panik satışları ise kullanıcılara daha fazla zarara sokabilir .

KERİZ SİLKELEME NEDİR ?

keriz silkeleme kripto
Bir manipülasyon kararına kurban giden yatırımcıların paralarının katılımı işlemine ise borsada “keriz silkeleme” denmektedir. Manipülasyon, evvel planlanarak meydana getirilen işlemlerin, borsada muamele kabul eden kapital piyasa araçlarının yüksek fiyatlar yada düşük fiyatlar uygulanarak yatırımcılara zarar verme amacı güden, ve bu zararın bedeli kadar para kazanmak veya üçüncü şahıslara para kazandırmak anlamına gelmektedir. Burada manipülasyonu yapan kişi yada grupların , elinde yüksek miktarda bulundurdukları varlıkların ani alım satım yaparak piyasa fiyatları ile oynama imkanları bulunmaktadır. Ortaya çıkan bu ani düşüşler küçük yatırımcıyı korkutarak elinde bulundurduğu malı zararına yada ani satma işlemi sonrası , büyük yatırımcının , o kişi yada kişilerin malını alması sonucu fiyat tekrardan yükselir . Bu durum yüzünden küçük yatırımcı hem malından hem de karından zarar edebilirken , büyük yatırımcı daha fazla mala , daha fazla kar ile ulaşabilmektedir.