Ana SayfaBitcoin HaberleriBlockchain Nedir ? Blockchain Nasıl Çalışır ? Blok Zinciri !

Blockchain Nedir ? Blockchain Nasıl Çalışır ? Blok Zinciri !

Blockhain hakkında detaylı rehber Bilgi Kripto haber sitesinde.

spot_img

Blockchain bilgisayar terminolojisinde birbirine zincir halinde bağlı blokların tuttuğu ve sürekli büyüyen bir işlem kayıt defterini ifade eder. Peki Blockchain Nedir ? Blockchain Nasıl Çalışır ? Blok zinciri Ne Demek ? 

Blockchain Nedir?

Blockchain bir veri tabanı türüdür. Kripto para ile birlikte karşımıza çıkan bu terim hacklemeyi , sistemi değiştirmeyi , aldatmayı  imkansız hala getiren bilgi kaydetme sistemidir. Blockchain bilgisayar terminolojisinde birbirine zincir halinde bağlı blokların tuttuğu ve sürekli büyüyen bir işlem kayıt defterini ifade eder. Eşten eşe birbirine bağlı bloklar işlem kayıtlarının saklandığı depoya ise Dijital Defter ismi verilmiştir.

Blokzinciri Ne Demek ?

Bloc zinciri ; Blockchain’in türkçeye çevrilmiş halidir.  Blockchain teknolojisinin temelleri ilk kez 1991 yılında kriptografi uzmanı Stuart Haber ve Scott Stornetta tarafından atılmıştır. Ancak 2009 yılında Bitcoin‘in piyasaya sürülmesiyle yani 20 yıl sonra Blockchain’in ilk uygulaması  kullanılmaya başlanmıştır. Blockchain Nasıl Çalışır?

blockchain ne demek

Blockchain Nasıl Çalışır?

Çok geniş bir çalışma alanına sahip olan Blockchain, genellikle Kripto para birimleriyle anılmaktadır. Fakat merkezi olan veya merkezsiz bir çok endüstri de kullanılmaktadır.

Blockchain kullanım alanları bankalar , hükümet , noter, sayısız resmi ve gayri resmi kullanım durumları oldukça fazladır. Blockchain operasyonlarını bir bilgisayar ağına  yayılır. Ve kripto para birimlerinin merkezi bir otoriteye  ihtiyaç olmadan çalışmasına olanak sağlar. Blockchain ağındaki işlemler binlerce bilgisayardan oluşan bir ağ tarafından onaylanmaktadır.. Bu doğrulama sürecince ki tüm insan katılımını ortadan kaldırarak daha  az insan hatası ve doğru bilgi kaydı ile sonuçlanmaktadır.

Blockchain herhangi bilgisini merkezi bir yerde saklamaz . Saklamak yerine blok zinciri kopyalanmakta ve bir bilgisayar ağına yayılmaktadır. Blok zincirine yeni bir blok eklendiğinde , ağdaki her bilgisayar , değişikliği yansıtmak için blok zincirini günceller. Finans kuruluşları haftanın beş günü çalışıyor iken Blockchain 24  saat , 365 gün çalışmaktadır.

Blockchain ve Bitcoin’in  en derin yönü; etnik köken, cinsiyet veya kültürel geçmişe bakılmaksızın herkesin onu kullanma yeteneğidir. Blockchain Teknolojisinin çalışma prensibinin altında yatan en önemli özellik ; anonim , merkeziyetsiz, dağıtık ve kamusal olmasına karşın bozulamaz ve hacklenemez olmasıdır.

Bitcoin, Son 1 Yılda Altın, Borsa ve Dövizden Daha Fazla Kazandırdı! Şimdi Bitcoin Yatırımını Başlat!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar