Blockchain Nedir ? Blockchain Nasıl Çalışır ? Blok Zinciri !

Blockchain bilgisayar terminolojisinde birbirine zincir halinde bağlı blokların tuttuğu ve sürekli büyüyen bir işlem kayıt defterini ifade eder. Peki Blockchain Nedir ? Blockchain Nasıl Çalışır ? Blok zinciri Ne Demek ? 

bitci affiliate

Blockchain Nedir?

Blockchain bir veri tabanı türüdür. Kripto para ile birlikte karşımıza çıkan bu terim hacklemeyi , sistemi değiştirmeyi , aldatmayı  imkansız hala getiren bilgi kaydetme sistemidir. Blockchain bilgisayar terminolojisinde birbirine zincir halinde bağlı blokların tuttuğu ve sürekli büyüyen bir işlem kayıt defterini ifade eder. Eşten eşe birbirine bağlı bloklar işlem kayıtlarının saklandığı depoya ise Dijital Defter ismi verilmiştir.

YENİ ÇIKACAK COİNLER

ÖN SATIŞTA OLAN COİNLER

Blokzinciri Ne Demek ?

Bloc zinciri ; Blockchain’ in türkçeye çevrilmiş halidir.  Blockchain teknolojisinin temelleri ilk kez 1991 yılında kriptografi uzmanı Stuart Haber ve Scott Stornetta tarafından atılmıştır. Ancak 2009 yılında Bitcoin‘in piyasaya sürülmesiyle yani 20 yıl sonra Blockchain’in ilk uygulaması  kullanılmaya başlanmıştır. Blockchain Nasıl Çalışır?

blockchain ne demek

Blockchain Nasıl Çalışır?

Çok geniş bir çalışma alanına sahip olan Blockchain, genellikle Kripto para birimleriyle anılmaktadır. Fakat merkezi olan veya merkezsiz bir çok endüstri de kullanılmaktadır. Blockchain kullanım alanları bankalar , hükümet , noter, sayısız resmi ve gayri resmi kullanım durumları oldukça fazladır. Blockchain operasyonlarını bir bilgisayar ağına  yayılır. Ve kripto para birimlerinin merkezi bir otoriteye  ihtiyaç olmadan çalışmasına olanak sağlar. Blockchain ağındaki işlemler binlerce bilgisayardan oluşan bir ağ tarafından onaylanmaktadır.. Bu doğrulama sürecince ki tüm insan katılımını ortadan kaldırarak daha  az insan hatası ve doğru bilgi kaydı ile sonuçlanmaktadır.

Önerilen Makaleler

Terra Nedir ? Luna Nedir ? Terra Nasıl Alınır ?
Holo Nedir ? Hot Nedir ? Holo Nasıl Alınır ?
Stellar Nedir ? XLM Nedir ? Stellar Nasıl Alınır ?
Ltc Nedir ? Litecoin Nedir ? Litecoin Nasıl Alınır ?
Tether Nedir ? USDT Nedir ? 1 USDT Kaç TL ?
EOS Nedir ? EOS Coin Nedir ? EOS Nasıl Alınır ?

Blockchain herhangi bilgisini merkezi bir yerde saklamaz . Saklamak yerine blok zinciri kopyalanmakta ve bir bilgisayar ağına yayılmaktadır. Blok zincirine yeni bir blok eklendiğinde , ağdaki her bilgisayar , değişikliği yansıtmak için blok zincirini günceller. Finans kuruluşları haftanın beş günü çalışıyor iken Blockchain 24  saat , 365 gün çalışmaktadır.

Blockchain ve Bitcoin’in  en derin yönü; etnik köken, cinsiyet veya kültürel geçmişe bakılmaksızın herkesin onu kullanma yeteneğidir. Blockchain Teknolojisinin çalışma prensibinin altında yatan en önemli özellik ; anonim , merkeziyetsiz, dağıtık ve kamusal olmasına karşın bozulamaz ve hacklenemez olmasıdır.

%51 SALDIRISI NEDİR ?

51 saldırısı
Bitcoin gibi bazı kripto paralar , madencilik ile üretim haline getirilebiliyor. Bu işleme Mining yada Kazıma işlemi adı veriliyor . Bu işlemi yapan kişilere ise Madenci ünvanı veriliyor . Kripto para madenciliğinde, ağ üzerinde üretilen tek bir madenci veya madenci grubu, üretim kapasitesinin yarısından fazlasını oluşturma işlemine %51 Saldırısı adı verilir. Dolayısıyla teorik olarak operasyonları ve üretimi o kişiye veya ekibe aktaracaktır. Teoride, bu yetenek onları İnternette bir otorite haline getiriyor. Ağdaki tüm madencilerin bu işleve sahip herhangi birine güvendiği varsayılmaktadır. Peki bunun ne gibi zararları olabilir ? %51 madenciliği eline geçiren gruplar bu sayede , Başkalarıyla çatışan süreçleri silebilir , Diğer madencilerin işlemlerini doğrulamayı bırakabilir , Oluşturulan Kripto Parayı birden fazla kullanma ve diğer madencilerin geçerli blokları çıkarmasını önleyebilir .