Stake Etmek (Staking) Nedir?

Staking Nedir
Abone Ol 

Kripto para borsasına güven günden güne artmaktadır , yatırımcıların ilgisini  ve merakını çekecek bir çok alternatif platform geliştirilmekte. Yatırımcılar kendi risk iştahlarına göre Marjın işlemler açıyorken, kimi yatırımcılar ise daha az risk olarak gördükleri Spot işlemde yatırım yapıyorlar. Daha az risk ile pasif gelir elde etmek isteyen yatırımcılar ise varlıklarını Stake etmeyi tercih ediyor. Stake Etmek (Staking) Nedir? Stake Etmek (Staking) Nedir ? Staking Nedir ? Staking etmek Ne Demek Stake etmek Ne Demek ? Kriptoda Stake Nedir ? Kriproda Stakeking nedir ?

Stake Etmek (Staking) Nedir?

Stake etmek en net ve basit şekilde anlatmak gerekirse , günümüz banka faiz sistemindekine benzer bir şekilde işlemektedir. Elinizdeki bulundurduğunuz varlığı bankaya belli süre zarfı içerisinde kullanmayacağınızın güvencesini vererek varlığın faiz artışı ile hesabınızda artmasıdır. Staking ödül kazanmak elinizde bulunan kripto varlığını belirlenen zaman aralığı içerisinde kitlenmesidir. Bu süre boyunca kitlenmiş olan varlık transfer edilemez ve işlem açılamaz durumdadır. Stake süresinin sonunda ise varlığın miktarı ve stake edilen sürenin oranı kadar pasif gelir elde etmiş olursunuz.

Kriptoda stake nedir

Örneğin, bir yıllık stake ödül oranı yüzde 25 olan bir coine 100 birim kripto para kitleniyor, sahip olduğunuz bu varlığı bir yıl boyunca kullanmama sözü verildiğinde , dönem sonunda 125 birim varlık elde etmiş oluyorsunuz.

Geleneksel Kripto paralar ; Bitcoin, Ethereum, Litecoin madencilik yoluyla üretimi yapılmaktadır. ASIC cihazları ile Bitcoin ve alt coinleri, GPU destekli cihazlarla ise Ethereum ve alt tokenleri üretilir. Madenciliğe harcanan elektrik enerjisini ortadan kaldırmayı planlanmasının sonucunda yeni nesil kripto paralarda Stake modeli ortaya çıkmıştır.

Önerilen Makaleler

Stake (Staking) havuzu Nedir?

Stake havuzu bir grup kullanıcı tarafından oluşturularak ödül alma şanslarını arttırmak için kurulur .Birden çok yatırımcının blok doğrulama ve ödül alma şanslarını arttırmak için varlıklarını birleştirmeleridir. Kazanılan ödüller yatırımcıların varlık oranlarına göre dağıtılmaktadır. Kriptoda stake nedir ?

Cold (Soğuk) Staking Nedir?

Soğuk stake etmeyi destekleyen geleneksel kripto para ağları yatırımcılarının varlıklarını internet erişimi olmayan cüzdanlarda güvende tutarken stake etme imkanı da sağlamaktadır. Güncel olarak yapılan stakingden tek farkı soğuk cüzdanlarda tutulmasının durumunda da kullanıcıların ödül almaya devam etmesidir. Fakat yatırımcı varlığını soğuk cüzdandan taşımaya kadar verdiğinde ödülleri kesilmektedir.

Göz At

Yeni Çıkan Coinler (ICO,IDO)
Airdrop & Testnet
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter, Instagram ve Telegram'da takip edebilirsiniz! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da!
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.