%51 Saldırısı Nedir ? %51 Saldırısı Nasıl Yapılır ?

%51 saldırısı nedir

Bitcoin gibi bazı kripto paralar , madencilik ile üretim haline getirilebiliyor. Bu işleme Mining yada Kazıma işlemi adı veriliyor . Bu işlemi yapan kişilere ise Madenci ünvanı veriliyor . Kripto para madenciliğinde, ağ üzerinde üretilen tek bir madenci veya madenci grubu, üretim kapasitesinin yarısından fazlasını oluşturma işlemine %51 Saldırısı adı verilir.  Peki tam olarak %51 Saldırısı Nedir ? %51 Saldırısı Nasıl Yapılır ?

%51 saldırısı nedir

%51 Saldırısı Nedir ?

Kripto para madenciliğinde, ağ üzerinde üretilen tek bir madenci veya madenci grubu, üretim kapasitesinin yarısından fazlasını oluşturma işlemine %51 Saldırısı adı verilir. Dolayısıyla teorik olarak operasyonları ve üretimi o kişiye veya ekibe aktaracaktır. Teoride, bu yetenek onları İnternette bir otorite haline getiriyor. Ağdaki tüm madencilerin bu işleve sahip herhangi birine güvendiği varsayılmaktadır. Peki bunun ne gibi zararları olabilir ? %51 madenciliği eline geçiren gruplar bu sayede , Başkalarıyla çatışan süreçleri silebilir , Diğer madencilerin işlemlerini doğrulamayı bırakabilir , Oluşturulan Kripto Parayı birden fazla kullanma ve diğer madencilerin geçerli blokları çıkarmasını önleyebilir . Bu olaya %51 Saldırısı adı verilmektedir .

Önerilen Makaleler

%51 Saldırısı Nasıl Yapılır ?

%51 saldırısı , hash oranının (herhangi bir madencilik cihazının çalışma hızını ifade eder ) çoğunu kontrol ederek Bitcoin’de dahil olmak üzere yada başka bir blok zinciri ağına ( Ethereum vb. )  saldırarak ağ kesintisine neden olabilecek bir kişi , kişiler veya kuruluştur. Başka bir deyişle, saldırganların %51’i, işlemlerin sırasını değiştirmek veya isteklerine göre ortadan kaldırmak için yeterli bilgi işlem gücüne sahiptir. Bu saldırı, kötü niyetli bir varlığın kontrol süresi boyunca işlemi tersine çevirmesini mümkün kılar ve bu da çift harcama olasılığının yüksek olmasına neden olur. Başarılı bir çoğunluk saldırısı, saldırganın işlemin bir kısmının veya tamamının onaylanmasını reddedilmesine veya diğer madencilerin tamamının veya bir kısmının madenciliğini engellemesine izin verebilir. Ancak bilinmesi gereken bir unsur ise Bitcoin, ortaya çıktığından beri herhangi bir saldırıya uğramamıştır.

Göz At

FAN TOKEN Fiyatları

Bilgi Kripto web sitesinde  yer alan FAN TOKEN bölümünden anlık olarak , tüm fan tokenların fiyatlarını , grafiklerini ve hacimlerini görüntüleyebilirsiniz .

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de !

Sorumluluk reddi: Bu bir  basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir.   Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.