Ana SayfaKripto Para HaberleriDeFi (Merkeziyetsiz Finans) Nedir ?

DeFi (Merkeziyetsiz Finans) Nedir ?

spot_img

DeFi yani Merkeziyetsiz Finans , blockchain ağları üzerine inşa edilmiş bir finansal uygulamalar ekosistemini ifade etmektedir. DeFi (Merkeziyetsiz Finans) Nedir ? DeFi’ın Avantajları , Dezavantajları ! DeFi’ın Kullanım Alanları ! 

DeFi (Merkeziyetsiz Finans) Nedir ?

Merkeziyetsiz Finans kavramı, herkesin kullanımına açık olan ve merkezi bir otorite olmadan faaliyet gösteren açık kaynaklı, izne dayalı olmayan ve şeffaf bir finansal hizmet ekosistemi yaratmayı amaçlayan akımı tanımlayabilir. Kullanıcılar varlıklarının tüm kontrolünü kendi ellerinde tutar ve ekosistemle eşler arası (P2P), merkezi olmayan uygulamalar (dapp’ler) aracılığıyla etkileşim kurmaktadır.

Kripto paraların vaadi, dünyanın neresinde olursanız olun, herkes için para ve ödemeleri evrensel ve demokratik olarak erişilebilir kılmaktır. Merkeziyetsiz Finans (DeFi) veya Açık Finans akımı bu sözü tam olarak bir adım ileri götürmeyi hedeflemektedir. Yani, bugün kullanılan tüm geleneksel finansal hizmetlere (mevduat, krediler, ticaret, sigorta ve çok daha fazlası) dünya çapında akıllı telefon ve internet bağlantısı olan herkes tarafından erişilebilen küresel ve açık bir altyapı olduğunu hayal edebilirsiniz.

DeFi‘ın asıl faydası finansal hizmetlere kolay erişimdir, özellikle de mevcut finansal sisteme erişimi olmayan kişiler için. DeFi‘ın bir diğer potansiyel avantajı da üzerine inşa edildiği modüler altyapıdır. Blockchain üzerindeki birlikte çalışabilir DeFi uygulamalar tamamen yeni finansal piyasalar, ürünler ve hizmetler yaratma potansiyeline sahiptir.

DeFi’nın (Merkeziyetsiz Finans) Avantajları !

DeFi bankaya güveni olmayan kişilerin bankacılık işlemlerini bir otorite tarafından değil de sistemin oluşturduğu bir algoritma üzerinden gerçekleştirilebilmesini sağlamaktadır. DeFi sistemlerinde bir merkezin müdahalesi imkansızdır. Sistemi kullananlar aynı zamanda sistemin çalışabilmesini sağlamaktadırlar. Genel olarak DeFi sistemlerinin avantajları şu şekildedir :

  • Merkezi olmayan borsaların ortaya çıkmasını sağlamıştır.
  • Paraya dayalı bankacılık sistemlerinin herkesçe kullanılmasını sağlamıştır.
  • Kullanıcılar arası borç alma ve borç verme işlemlerinin yapılabilmesi sağlamıştır.
  • Piyasaya yeni bir kripto para biriminin sunulmasını ve projeler için fon toplayabilmeyi sağlamıştır.
  • Yeni kullanılabilir finans gereçlerinin DeFi ile kullanıma sunulabilmesini sağlamıştır.

DeFi’nın (Merkeziyetsiz Finans) Dezavantajları !

  • Ethereum blok zincirindeki dalgalı işlem oranları, aktif olarak takas işlemi yapmanın pahalı olabileceği anlamına gelmektedir.

  • Hangi dapp’i nasıl kullandığınıza bağlı olarak yatırımınızda yüksek dalgalanma yaşanabilir.

  • Vergilendirme için kendi kayıtlarınızı tutmanız gerekir. Yönetmelikler bölgeden bölgeye değişebilmektedir.

Önerilen Makaleler

defi avantajları nedir

DeFi’nın Kullanım Alanları !

Borç Alma ve Borç Verme :  Açık borç verme protokolleri, DeFi ekosisteminin parçası olan uygulamaların en popüler türlerinden biridir. Açık, merkezi olmayan borç alma ve verme, geleneksel kredi sistemi karşısında pek çok avantaja sahiptir. Bu avantajların arasında anında işlem sonlandırma, dijital varlıkları teminatlandırabilme, kredi kontrolünün olmaması ve gelecekte potansiyel standardizasyon yer alır.

Bu borç verme hizmetleri açık blockchainlerin üzerine inşa edildiği için gerekli güven ihtiyacını en aza indirir ve kriptografik doğrulama yöntemlerinin sunduğu güvenceden faydalanır.

Parasal bankacılık hizmetleri :  DeFi uygulamaları, tanımları gereği finansal uygulamalar oldukları için parasal bankacılık hizmetleri de DeFi için aşikar kullanım alanlarıdır. Bunlar arasında sabit coinlerin çıkarılması, mortgage ve sigorta yer alabilir.

Mortgage kredisi alma süreci büyük oranda, dahil olması gereken aracıların sayısının fazlalığı nedeniyle pahalı ve zaman alıcıdır. Akıllı kontratların kullanımıyla aracılar ve yasal işlem masrafları büyük oranda düşmektedir.

Blockchain üzerinde sigortalama aracılara ihtiyacı ortadan kaldırır ve riskin birçok katılımcı arasında paylaştırılmasına olanak sağlar . Bu da eşit kalitede hizmet karşılığı daha düşük primler anlamına gelmektedir.

Merkeziyetsiz Pazar Yerleri :  Bu uygulama kategorisinin değerlendirilmesi, finansal inovasyona en çok alan tanıyan DeFi bölümü olduğu için zorlayıcı olabilir.

Muhtemelen DeFi uygulamalarının en önemlilerinden biri merkezi olmayan borsalardır. Bu platformlar, kullanıcıların fonlarını emanet edecekleri güvenilir aracılar (borsa) olmadan dijital varlıkları alıp satabilmesine imkan tanımaktadır. Çok daha az bakım işi gerektirdiğinden merkezi olmayan borsalar tipik olarak merkezi borsalara kıyasla daha düşük işlem ücretlerine sahiptir.

[table id=45 /]

[table id=46 /]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar