Web 3.0’ın En Büyük Sorunlarından Biri Çözülüyor mu?

polakdot xmc

Uzun bir çalışmanın ardından Polkadot, “blok zincirleri için ücretsiz ticaret sistemi” olan XMC’yi piyasaya sürdü. Web 3.0’ın yeni bir çağın yolunu açıyor .Web 3.0’ın En Büyük Sorunlarından Biri Çözülüyor mu?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Polkadot, Web 3.0’ın En Büyük Sorunlarından Birini Çözüyor!

Faiz artışı ve yükselen kripto fiyatları arasında sektör için en önemli haberlerden biri dün neredeyse tamamen ortadan kayboldu. Polkadot’un parachain sistemine, bir çapraz konsensüs mesajlaşma sistemi (kısaca XCM) olan yeni bir özellik ekleniyor. Farklı blok zincirleri arasında iletişimi sağlayacaktır. Polkadot‘un kurucusu Gavin Wood için küçük bir adım . Ve Web 3.0 için çok büyük bir tane . Çünkü XCM yakın gelecekte sektördeki en büyük sorunlardan birini çözebilir: birçok platformun sözde blok zinciri köprülerine bağımlılığı.

Web 3.0’da, Ethereum veya Solana gibi farklı blok zincirleri genellikle birbirleriyle etkileşime girmek zorundadır. Tasarımlarındaki çeşitli farklılıklar nedeniyle bunu doğal olarak yapamazlar. Birçok platform bunun için blockchain köprülerini kullanır. Farklı hileler kullanarak yerel blok zincirler arasında iletişime izin verirler ve çok yüksek bir fiyata.

Bu köprülerin devasa güvenlik riski son zamanlarda özellikle DeFi sektöründe ortaya çıktı. Decentralizefinance.com analiz platformuna göre , şu anda 70’den fazla var. İçinden akan 25 milyar dolarlık kripto para birimi var.

Bu tür köprülere yapılan yalnızca üç saldırıyla, bilgisayar korsanları, popüler Play-To-Earn video oyunu Axie Infinity‘nin hack’i olan Mart 2022’deki tarihin en kötü DeFi soygununda 625 milyon dolar gibi son birkaç ayda yaklaşık 1,5 milyar dolar çaldı .

Önerilen Makaleler

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Ocak 2022’de bir blog yazısında sonuçlar hakkında en sert şekilde uyarıda bulundu. Ona göre, uzun vadede tüm ekosistemi tehlikeye atabilirler:

”Kendi dApp’lerine sahip yüzlerce blok zinciri varsa ve bunlar köprüler aracılığıyla birbirine bağımlı hale geliyorsa, bu zincirlerden birine yapılacak bir saldırı tüm sistemi etkilemek için yeterlidir.”

Polkadot ve topluluğu, yeni bir blok zinciri çağının şafağı olan Web3.0’ın geleceği olarak XMC’yi şimdiden selamlıyor. Parachain sisteminin teknik liderlerinden biri olan Hoon Kim, 4 Mayıs 2022 Çarşamba günü piyasaya sürülmesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

”İzole blok zincirlerdeki geleneksel akıllı sözleşmeleri duvarlarla çevrili bir krallık olarak görüyorum. Sonra bu ulusları birbirine bağlayan bir ticaret yolu gibi köprülerimiz var. Şimdi XCM’miz var. Blockchain serbest ticaret anlaşmasıdır.”

Uyarı

Bilgikripto.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Bilgikripto.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Bilgikripto.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Göz At

Yeni Çıkan Coinler Ve Ön Satış
Tüm Fan Token Fiyat Ve Analizleri
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri