Ana SayfaKripto Para HaberleriEn Genç Kripto Milyarderi Vitalik Buterin Kimdir ?

En Genç Kripto Milyarderi Vitalik Buterin Kimdir ?

spot_img

Vitalik Buterin ,  Ethereumun kurucusudur. Rus asıllı Kanadalı bilgisayar programcısı Buterin , en genç kripto milyarderi unvanına sahiptir. Buterin’in sadece elinde tuttuğu Ethereum’ların tutarı 1 milyar doları aşmış durumdadır. 

Vitalik Buterin Kimdir ?

Vitalik Buterin , ünlü bir Rus-Kanadalı programcı ve yazardır. Ethereum’un ve “Bitcoin” dergisinin kurucusu olarak bilinmektedir. Ethereum’un 2015 yılında piyasaya sürülmesini sağlayan Vitalik Buterin henüz 27 yaşındayken dünyanın en genç kripto milyarderi oldu. Buterin 2011 yılında, henüz 17 yaşındayken, Bitcoin’e olan ilgisini gösterdi. O zamandan beri Vitalik, Bitcoin topluluğu içinde yer aldı ve “Bitcoin” dergisi için pek çok makale yazmıştır.

Daha sonra ise , blokzincir teknolojisinin gerçek potansiyelini fark etti. Bitcoin forumları için blog yazıları yazmaya başladı ve her blog yazısı için 5 Bitcoin kazandı. 2011 yılı sonunda “Bitcoin” dergisini kurmuştur.

Buterin, blokzincir teknolojisi ve merkezi olmayan uygulamalarının potansiyeli hakkında kapsamlı bir anlayış geliştirdi. Ethereum ile ilgili raporunu 2013 Kasım ayında yayımlamıştır.

Vitalik ve ekibi Ethereum’u geliştirdikten sonra, Ocak 2014’te kamuya açıkladı. Özellikle ekibi Mihai Alisie, Joe Lubin, Anthony Di Iorio, Gavin Wood ve Charles Hoskinson’ı içeriyordu. Ek olarak,  Ethereum ağının yerel bir simgesi olarak Ether (ETH) kavramını türettiler.

Birkaç ay sonra Buterin ve ekibi Bitcoin karşılığı Ether satarak 31.000 BTC’nin üzerinde gelir elde ettikleri bir Ether kitle satışı düzenlemiştir . Bu para ile İsviçre’de Ethereum Vakfı’nı kurdular. Bu kâr amacı gütmeyen kuruluş, Ethereum’un açık kaynaklı yazılımının geliştirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca, Buterin şu an Ethereum protokolünün gelecekteki sürümleri üzerinde çalışan bir Ethereum araştırma ekibine liderlik etmektedir.

Vitalik Buterin Çocukluk ve Öğrencilik Hayatı !

Vitalik, 31 Ocak 1994 tarihinde Rusya’nın Moskova Oblastı Kolomna kasabasında doğmuştur. 6 yaşına kadar Rusya’da yaşadı ve ailesi daha iyi iş fırsatları bulmak için Kanada’ya göç etmeye karar vermiştir. Kanadalı bir ilkokulun üçüncü sınıfında iken yetenekli bir okula yerleştirildi. Ve bu okulda yer almak onun için daha fazla öğrenme fırsatı anlamına geliyordu . Vitalik, okulun belirli yetenekler, akranları ve hatta öğretmenleri için biraz tuhaf olduğunu fark etti. Doğal olarak matematik ve programlamaya yatkındı, finansa  güçlü bir ilgiye sahipti ve başındaki ortalama bir insanın iki katı kadar hızlı bir şekilde iki basamaklı sayıları toplayabilme yeteneğine sahipti.

Buterin , ders dışı etkinliklerde yabancılık çekiyordu. Hatırladığı kadarıyla pek çok insan onun hakkında bir çeşit matematik dehası gibi konuşuyordu. O sırada Vitalik, neden diğer herkes gibi yüzde 75 ortalamaya sahip normal bir insan gibi olamayacağını merak etmeye başladı. Bazıları Vitalik’in esrarengiz aklının ve akranlarından daha da uzaklaştıran inanılmaz yetenekleri ile yeni bir ülkeye ve kültüre alışmanın zor bir dönem olduğunu dile getirdi. Sonuç olarak, mesleki ve kişisel ilişkilerinin çoğunu oluşturan dijitale, internete derinden daldı.

ethereum kurucusu

Daha sonra , Toronto’daki özel bir lise olan Aberald Okulu’nda dört yıl geçirdi. Vitalik, orada geçirdiği zamanı hayatının en ilginç ve üretken yılları olarak tanımlıyor. Aberald’da öğrenmeye duyduğu açlığı geliştirerek yaşamdaki temel amacını öğrenmeyi temel olarak aldı. Vitalik her zaman makul derecede iyi notlara sahipti fakat  ödevine zaman ayırmak yerine World of Warcraft’ı oynayarak ekstra seviyeler kazanmayı tercih ediyordu. 13 yaşından bu yana WoW’u mutlu bir şekilde oynuyordu. 2010’da Vitalik’in karakteri bir Blizzard güncellemesi nedeniyle bazı değişti. O gece boyunca ağladı, sonra da ademi merkeziyetçi hizmetlerin ne kadar korkunç olabileceğini gördü ve World of Warcraft’ı bırakma kararı almıştır.

Vitalik Buterin Kripto İle İlk Tanışması ! 

 

Vitalik Buterin ilk olarak, babasından Bitcoin’i 2013 yılında duydu. Dahası, başlangıçta kripto para biriminin içsel değeri olmadığı için kaçınılmaz olarak başarısız olacağını düşünmüştü. Fakat, daha sonra birkaç kez daha duydu ve kripto para dünyasına ilgi göstermeye karar verdi. Vitalik’i kripto para dünyasına götüren yeni bir tutku arayışıydı. Kendisinin söylediği gibi, iki kez bir şey duyuyorsanız biraz zaman ayırıp daha fazla bilgi edinmek iyi bir fikir olabilir.

O dönemler, Vitalik her şeyi hükümet kontrolünde ya da bir şirket kontrolünde gibi görüyor ve bir bakıma kripto para birimini bir şeytan gibi görüyordu. Akabinde Bitcoin’in merkezi olmayan ve kontrol edilemez niteliği ilgisini çekti. O zamandan beri iyilik ve kötülüğe dair politikası büyük ölçüde güncellenmiş olsa da Vitalik hala gücün elinde çok fazla güce sahip olduğu inancından hareketle devam ediyor.

Önerilen Makaleler

Vitalik Buterin

Vitalik Buterin Bitcoin Dergisine Giriş! 

Vitalik, zamanını çeşitli Bitcoin ile ilgili forumlarda geçirerek ağı araştırdı. Başta sadece dikkatini çeken ağın kripto para birimiydi fakat daha fazla topluma karıştı Bitcoin’in arkasındaki teknolojinin neredeyse sınırsız potansiyelini anlamaya başlamıştı. Forum çalışmaları ve makaleleri aracılığıyla Vitalik, Bitcoin hakkında daha fazla anlayış ve deneyim elde etmenin yanı sıra toplumda da bazı pozlamalar almaya çalıştı. Aynı zamanda, kripto para biriminin tüm ekonomik, teknolojik ve politik yönlerini inceliyordu. Makaleleri, Romanya merkezli Bitcoin tutkunu Mihai Alisie’nin dikkatini çekti ve bu da 2011’in sonunda Bitcoin Dergisi’nin kurucu ortaklarından biri haline gelmesini sağlamıştı . Buterin, kriptograf Ian Goldberg’in araştırma görevlisi olarak part-time işini yaparken derginin baş yazarı görevini üstlendi. Ek olarak  Vitalik, aynı zamanda University of Waterloo’da beş ileri ders aldı.

2013 Mayısta , Bitcoin Dergisi’nin temsilcisi olarak Bitcoin ile ilgili bir konferansa katılmak üzere San Jose, Kaliforniya’ya bir gezi düzenledi. Buterin ilk defa kripto para biriminde ortaya çıkan topluluğun yaşamını görme fırsatı bulmuş ve topluluğun itildiğine tanıklık etmişti. Bu onu gerçekten bu işe girmeye değer bir proje olduğuna ikna etti. Yılın ilerleyen zamanlarında Vitalik üniversiteden ayrıldı ve dünyanın dört bir yanına seyahat etmek için biriktirdiği Bitcoin’lerin bir kısmını nakit paraya çevirdi ve Bitcoin ağının kapasitesini genişletmeye çalışan insanlarla tanıştı ve kendisini daha büyük, daha yetenekli bir hale getirdi.

Seyahatleri sırasında New Hampshire’daki küçük dükkanlardan Berlin’deki Bitcoin kabul eden restoranlara, Bitcoin ATM’lerinden dünyadaki çeşitli küçük topluluklara kadar pek çok farklı Bitcoin projesini gördü. Fakat, bu projelerin hepsi daha çok Bitcoin’in işlevini para kazanmak için nasıl geliştirecekleri ve geliştirecekleri üzerinde yoğunlaşmıştı.

Söz konusu projelerin kullandığı protokollere baktıktan sonra Vitalik, tüm fonksiyonlarını Turing-complete programlama diliyle değiştirerek, protokollerin ne yaptığını genel olarak genellemenin mümkün olduğunu fark etti. Bilgisayar biliminde, Turing-complete programlama dili uygun algoritma ve gerekli zaman ve bellek miktarları göz önüne alındığında bir bilgisayarın herhangi bir problemi çözmesini sağlayan bir şeydir. Başlangıçta, fikrini hali hazırda var olan projelere sundu, ancak herkes ona ilginç bir fikir olsa da bu büyük şeyleri yürütmek için henüz doğru zaman olmadığını söyledi. Bunun üzerine işi kendisi yapmaya karar verdi.

Vitalik Buterin Günümüzde ! 

Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin en genç kripto milyarderi unvanına sahip oldu. Buterin’in sadece elinde tuttuğu Ethereum’ların tutarı 1 milyar doları aştı. Ethereum’un 2015 yılında piyasaya sürülmesini sağlayan Vitalik Buterin henüz 27 yaşındayken dünyanın en genç kripto milyarderi oldu. Ethereum bu yıl yüzde 325 oranında yükseliş kaydetti.

Ethereum, bankalar ve sigorta şirketleri gibi geleneksel finansal aracılarının yerini almayı amaçlayan merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının artan popülaritesi nedeniyle yılın başından bu yana yükseliş yaşadı.

[table id=45 /]

[table id=46 /]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar