Token ile Coin Arasındaki Fark Nedir ?

token ile coin arasındaki fark
Abone Ol 

Birçok kişinin merak ettği konular arsında coin ve token arasındaki fark gelmektedir. Dijital para dünyasında  Coin ve Token birbirleri yerine kullanılan 2 terimdir. Fakat aralarında bazı farklar bulunmaktadır. Aslında aralarındaki fark çok basittir. Token ile Coin Arasındaki Fark Nedir ?

Token ile Coin Arasındaki Fark Nedir ?

Özetleyecek olursak Coin kendine has blockchain’e sahip dijital para birimiyken;  Token’in blockchain’i bulunmayan varlık olarak kabul edilmektedir. Blockchain bu durumda şifrelenen veriyi dağıtan yüksek güvenlikli sistem olarak görülmektedir.  Peki Token ile Coin Arasındaki Fark Nedir ? Bu makalemizde aradaki farkla göz atalım.

  • Coin kendi blockchain’ini kullanan varlıkları tanımlamak için kullanılırken, Token ise başka blockchain’ler üzerinde ki varlıkları temsil etmektedir.
  • Coinlerin ilerleyen zamanda paralar yerine kullanılacağı düşünülürken  token‘lar için böyle bir durum söz konusu değildir.
  • Coinleri Dolar , Usd , TL olarak düşünülebilirken Tokeni ise şirket içi kullanılan değer olarak düşünebiliriz. Örneklendirecek olursak , son zamanlarda popülerliği artan taraftar tokenler, belli spor kulüplerinin kullandığı varlıklardır.
  • Bunlara ek olarak birde stablecoin ve son zamanlarda ilgi gören non-fungible tokenler bulunmaktadır. Stablecoin’ler geleneksel bir para birimine yada kripto para birimine sabitlenebilmektedir. Aynı durum NFT ler için geçerli değildir.  Yani NFT’ler tekillik coini olarak tanımlanır. Örnek vermek gerekecek olursa Tether ( USD ) Dolar sabitli bir altcoindir. USD nin fiyatına bire bir oranında dolara sabittir ve volatilesti düşük olduğu için ödemelerde genellikle tercih edilmektedir.

Son zamanlarda popülerlik kazanan kullanım alanıda epey artan Token türü de NFT‘ ler olmuştur. NFT’ler kendi türünden başka bir token ile değişimi yapılamayan kriptografik dijital varlıklardır. Sanal gerçeklik ortamları ve nesneleri , sanat eseri  , oyunlar ve  birleşenler gibi dijital  ortama aktarılmış her türlü kavram için sahiplik ve telif hakkı NFT oluşturularak satılıp aktarılabilmektedir.

Göz At

Yeni Çıkan Coinler (ICO,IDO)
Airdrop & Testnet
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri

[table id=46 /