Ana SayfaKripto Para HaberleriBlockchain İşlem Ücretleri !

Blockchain İşlem Ücretleri !

spot_img

İşlem ücretleri, blockchain ağlarında iki temel amaca hizmet etmektedir. İşlemlerin onaylanmasına yardımcı olan madenci ve doğrulayıcıları ödüllendirir ve ağı spam saldırılarından korumaktadır. Blockchain İşlem Ücretleri ! İşlem Ücreti Alınmasının Sebebi Nedir ? BTC İşlem Ücretleri Nasıl Hesaplanmaktadır ? 

Blockchain İşlem Ücretleri !

İşlem ücretleri, ağdaki etkinliğin seviyesine bağlı olarak yüksek ya da düşük olabilir. Piyasa güçleri de ödediğiniz işlem ücretinin miktarını etkileyebilir. Ücretlerin yüksek olması blockchainin geniş çaplı kullanımının önüne geçebilir, fakat çok düşük olması da güvenlik sorunları yaratabilir.

İşlem Ücreti Alınmasının Sebebi Nedir ?

İşlem ücretleri, faaliyete geçtikleri günden bu yana blockchain sistemlerinin çoğunun önemli bir parçasıdır. Kullanıcılar kripto gönderirken, yatırırken ya da çekerken muhtemelen ücret ödemişsinizdir.

Kripto paraların büyük çoğunluğunun işlem ücreti almasının altında iki önemli neden yatar. Öncelikle, işlem ücretleri ağdaki spam miktarını azaltır. Aynı zamanda, geniş çaplı spam saldırıları düzenlemeyi de masraflı ve zor bir hale getirir. İkinci olarak da işlem ücretleri, işlemleri doğrulamaya ve onaylamaya yardım eden kullanıcılar için bir teşvik niteliğindedir. İşlem ücretlerini ağa yardım etme karşılığında alınan bir ödül olarak düşünebilirsiniz.

BTC İşlem Ücreti , Hesaplama

Çoğu blockchain’deki işlem ücretleri oldukça düşüktür, fakat ağ trafiğine bağlı olarak oldukça yüksek bir ücret ödemeniz de gerekebilir. Bir kullanıcı olarak ödemeyi kabul ettiğiniz işlem ücreti miktarı, işleminizin bir sonraki bloka eklenmedeki önceliğini belirler. Ödediğiniz ücret ne kadar yüksek olursa, onaylama süreci de o kadar hızlı olur.
Dünyanın ilk blockchain ağı olan Bitcoin, günümüzde birçok kripto para tarafından işlem ücretleri için kullanılan standardı belirlemiştir. Satoshi Nakamoto, işlem ücretlerinin ağı büyük çaplı spam saldırılarından koruyacağını ve iyi davranışları teşvik edeceğini fark etmiştir.
Bitcoin madencileri, işlemleri onaylayarak yeni bir blok oluşturma süreci kapsamında işlem ücreti alır. Onaylanmamış işlemleri içeren havuza bellek havuzu (mempool) adı verilir. Doğal olarak madenciler, BTC’lerini başka bir bitcoin cüzdanına gönderirken daha yüksek bir ücret ödemeyi kabul eden kullanıcıların işlemlerine öncelik verir.
Doğal olarak, ağı yavaşlatmak isteyen kötü niyetli kişilerin de her bir işlem için ücret ödemesi gerekecektir. Ödeyecekleri ücreti çok düşük tutarlarsa, madenciler muhtemelen bu işlemleri göz ardı edecektir. Ama işlem ücretlerini uygun seviyede tutarlarsa, bu sefer de maliyet çok yüksek olacaktır. Bu sebeple, işlem ücretleri basit ama etkili bir spam filtresi olarak hareket edecektir.

Önerilen Makaleler

BTC İşlem Ücretleri Nasıl Hesaplanmaktadır ?

Bitcoin ağında belirli kripto cüzdanları, işlem ücretlerini kullanıcıların belirlemesine olanak sağlamaktadır.  Hiçbir ücret ödemeden BTC göndermek mümkündür, ama büyük ihtimalle madenciler bu işlemleri göz ardı edecek ve işlemler doğrulanmayacaktır. Bazı kişilerin düşündüğünün aksine, Bitcoin ücretleri gönderilen tutara göre değil de işlemin büyüklüğüne (bit bazında) göre belirlenir. Örneğin, işlem büyüklüğünüzün 400 bit ve ortalama işlem ücretinin de şu an için bit başına 80 satoshi olduğunu varsayalım. Bu durumda, işleminizin bir sonraki bloka eklenme ihtimalinin yüksek olması için yaklaşık 32.000 satoshi (ya da 0,00032 BTC) ödemeniz gerekir.
1 MB’lik limite sahip olan bir bloka yalnızca belirli sayıda işlem dahil edilebilir. Madenciler bu blokları blockchaine olabildiğince hızlı bir şekilde ekler, fakat bu hızın da bir sınırı vardır.
Ağ trafiği yoğun ve BTC göndermeye yönelik talep yüksek olduğunda hızlı onaylanma için ödenmesi gereken işlem ücretleri de artar, çünkü diğer bitcoin kullanıcıları da aynı şeyi yapmaya çalışır. Bu durumla piyasa oynaklığının yüksek olduğu dönemlerde karşılaşmak mümkündür.
[table id=45 /]
[table id=46 /]

Bitcoin, Son 1 Yılda Altın, Borsa ve Dövizden Daha Fazla Kazandırdı! Şimdi Bitcoin Yatırımını Başlat!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar