Ana SayfaKripto Para HaberleriStablecoin ( Stabil Coin ) Nedir ? Stablecoin Örnekleri !

Stablecoin ( Stabil Coin ) Nedir ? Stablecoin Örnekleri !

spot_img

Bitcoin ( BTC )  ve Ethereum( ETH ) gibi kripto paralardan farklı olarak, bir rezerv varlık tarafından desteklenen, fiyatı sabit dijital varlıklara stablecoin denmek tedir. Stablecoin Nedir ? Stablecoin Örnekleri , Türleri ! Stablecoin Avantajları ,  Dezavantajları ! 

Stablecoin ( Stabil Coin ) Nedir ?

Stablecoin, genellikle değeri başka bir fiat para birimine ya da değerli bir varlığa sabitlenmiş yeni bir kripto para türüdür. Bu paralar, ABD doları, diğer kripto para birimleri, değerli metaller veya üçünün bir kombinasyonu gibi fiat para birimlerine sabitlenebilir. En bilinen stablecoin’lerden biri, değeri ABD dolarına eşlenik olması öngörülerek oluşturulan Tether’dir (USDT).

Stablecoin’ler, kripto para birimi fiyatlarında görülen doğal fiyat dalgalanmasını gidermek için tasarlanmıştır ve teminatlandırılırlar. Yani dolaşımdaki toplam sabit para sayısının, yedekte tutulan varlıklar tarafından desteklendiği anlamına gelmektedir. Basitçe söylemek gerekirse, dolaşımda 500.000 USD sabitlenmiş para varsa, bir bankada en az 500.000 dolar olmalıdır.

Stablecoin’ler, dalgalanmasının yüksekliğiyle bilinen kripto para piyasasında fiyat istikrarı sunarak işlem yapmayı kolaylaştırmaktadır. Kripto paraların yüksek dalgalanması yatırımcıları cezbeden bir özellik olsa da, kullanılabilirliklerini zorlaştırıyor. Bu sebeple genellikle bir değer saklama aracı olarak kullanılan kripto paralar, ödemelerde tercih edilmiyor. Stablecoin‘ler ise dijital para dünyası ve itibari para arasında köprü kurarak, kripto para sahiplerinin işlem yapmasını kolaylaştırmaktadır.

Stablecoin Türleri !

Sabitlendikleri varlık bakımından farklılık gösteren stablecoin türleri 3′ e ayrılmaktadır . Bunları sıralamak gerekirse ;

İtibari Para Destekli Stablecoinler 

Rezerv varlığı dolar gibi bir itibari para olan stablecoin’lerdir. Fiyatları, desteklendikleri para birimine sabittir. Stablecoin ihraç edenler, oluşturdukları coin değerinde parayı rezervlerinde saklamak zorundadırlar.

Şirketlerin rezervleri, bulundukları ülkenin yetkililerince düzenli olarak denetlenir. Yapılan denetlemelerde rezervlerinde yeterince para bulunmadığı tespit edilen stablecoin şirketi Tether, New York Başsavcılığı tarafından açılan davada anlaşmaya vararak 18,5 milyon dolar ceza ödemek zorunda kalmıştı.

Altın, gümüş ve petrol gibi emtialar ile desteklenen stablecoin örnekleri bulunsa da, çoğu stablecoin doları rezerv varlığı olarak kullanır.

stable coin nasıl alınır

 

Kripto Destekli Stablecoinler

Stablecoin’ler, itibari paraları olduğu gibi bir başka kripto parayı da rezerv olarak kullanabilir. Kripto paraların yüksek dalgalanmalı yapısından dolayı, bu stablecoin’ler için yüksek teminat kullanılır. Stablecoin ihraççıları, oluşturdukları stablecoin’lerin değerinden çok daha fazla kripto parayı rezervlerinde tutarak dalgalanmanın etkisini azaltmaya çalışırlar.

Algoritmik Stablecoinler

Herhangi bir itibari para veya kripto tarafından desteklenmeyen stablecoin’lerdir. Algoritmik stablecoin’ler, rezerv varlığı yerine token arzını kontrol eden algoritma ve akıllı sözleşmeler kullanmaktdırlar. İşlevleri merkez bankalarına benzeyen bu mekanizmalar, stablecoin fiyatının sabitlendiği para biriminin fiyatının altına gerilemesi halinde arzı azaltarak fiyat istikrarını korumaya çalışmaktadırlar.

Stablecoin’lerin Kullanım Alanları !

Stablecoin‘leri diğer kripto paralardan ayıran en büyük özelliği, sabit bir değere sahip olmalarıdır. Yatırımcılar için bir güvenli liman olan stablecoin’ler, fiyat dalgalanmalarından endişe etmeden değer saklamaya olanak sağlamaktadır. Ayrıca ,  birçok kripto para borsası işlem imkanı sunduğu paritelerde baz para birimi olarak stablecoin’leri kullanmaktadır. Bu sebeple yatırımcılar, ağırlıkta stablecoin‘leri kullanarak kripto alıp satıyor.

Stablecoin’ler, para transferlerinde de SWIFT gibi geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha düşük işlem ücreti ile kullanılabiliyor. Uluslararası ödemelerde de sorunsuz kullanılabilen stablecoin’ler, geleneksel yöntemlerin işlemi tamamlama süresini de epey kısaltmaktadır.

En Yaygın Stablecoin Örnekleri !

Tether ( USDT ) : Hong Kong merkezli şirket Tether tarafından ihraç edilen USDT, bire bir oranda dolara sabittir. Kripto sektöründe en yaygın olarak kullanılan stablecoin olan USDT, 40,7 milyar dolar piyasa değeriyle en büyük dördüncü kripto para ve en büyük stablecoin konumundadır.

USD Coin ( USDC )  : USDC , Circle ve Coinbase’in kurucuları olduğu Centre Konsorsiyumu tarafından piyasaya sürülmüş olup  , bire bir oranda dolara sabittir. 10,6 milyar dolar piyasa değeriyle en büyük 12’inci kripto para ve en büyük ikinci stablecoin konumundadır.

Binance USD ( BUSD ) : Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance tarafından oluşturulan BUSD, bire bir oranda dolara sabittir ve New York Eyalet Mali Hizmetler Departmanı tarafından denetlenmektedir. 3,6 milyar dolar piyasa değerine sahiptir.

Dai ( DAI )MakerDAO tarafından piyasa sürülen, Ethereum tabanlı stablecoin DAI, bire bir oranda dolara endekslidir. DAI, 3,02 milyar dolar piyasa değerine sahiptir.

Stablecoin Avantajları Nelerdir

Stablecoin Avantajları !

Stablecoinler, dijital, programlanabilirlik ve blok zinciri tabanlı yapıları nedeniyle bir dizi farklı fayda sağlamaktadır. Sabitlikleri ve sabitlikleri nedeniyle güvenli olmalarının yanı sıra, bazı avantajları şu şekilde sıralanabilir :

  • Sınırsız Ödemeler : Stablecoinler de tıpkı Bitcoin gibi ülkeler, bankalar veya herhangi bir aracı türü gözetmeksizin internet üzerinden gönderilir. İşlemler doğrudan ve değişmezdir. Blok zincirinde yürütüldükleri için engellenemez veya sansürlenemezler.
  • Düşük Ücretler : Aracıların olmaması ve sabit paraların eşler arası doğası gereği, işlemleri geleneksel fon işlemlerinden çok daha ucuza getiriyor. Sizden anında belirli bir ücret ve komisyon alan normal banka havaleleri veya kredi kartı ödemelerinin aksine, stablecoinlerle gerçekleştirilen işlemler, minimum maliyetle gerçekleşir.
  • Daha Hızlı İşlemler :  Blockchain tabanlı işlemler, geleneksel işlemlere kıyasla çok daha hızlıdır. Bunun nedenleri doğrulamalar ve kara para aklamayla mücadele (AML) süreçleridir. Ancak belki de en önemli özelliği aracıların ve bekleme sürelerinin olmamasıdır. İşlem başladıktan sonra fonların, alıcının hesabına ulaşması genellikle dakikalar içinde gerçekleşir.
  • Şeffaflık : Stablecoin işlemleri, halka açık blok zincirlerinde gerçekleşir. Kullanıcılar, başlatıp başlatmadıklarına bakılmaksızın her işlemi izleyebilirler. Bu, geleneksel ödemelerle mümkün değildir ve birçok insanın aradığı ve fazlasıyla ihtiyaç duyulan şeffaflığı sağlar.
  • Oynaklık Yok : Stabilcoinler adından da anlaşılacağı gibi oynak değildir. Bu, para gönderirken ve alırken Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine güvenli alternatifler arayanlar için önemli bir avantajdır.

Önerilen Makaleler

Stablecoin Dezavantajları !

Stablecoinlerin avantajları olduğun gibi bazı dezavantajları da vardır :

  • Merkezileştirme : Stabilcoinlerin çoğunluğu bireysel bir organizasyona aittir. Bu, stablecoin’in kendi başına merkezi olmamasına rağmen, ihracını ve basılan arzını kontrol eden tek bir varlığa ait olduğu anlamına gelmektedir . Bu, kripto para birimlerinin doğasının tamamen karşı göstergesidir çünkü temelde bankaların şu anda sahip olduklarına benzer başka bir yetki biçimi yaratır. Fakat, tüm sabit paralar merkezileştirilmemiştir.
  • Geleneksel Finansal Piyasalara Bağlı : Kripto para birimlerinin arkasındaki ana fikirlerden biri, geleneksel finansal piyasaların sahip olduğu zorluklarla başa çıkmaktır. Stablecoinler genellikle fiat para birimlerine sabittirler, bu da değerlerini küresel ekonominin mevcut durumuna bağlı hale getirir. Bununla birlikte FIAT para birimlerinin sahip olduğu enflasyona tabidir.
  • Düzenlenmemiş : Alandaki düzenleme eksikliği, tüm kripto para birimlerinin ilgili olduğu bir şeydir. Stabilcoinler bir istisna değildir. Bu nedenle, amaçlanan şey haline gelmeleri ve bir işlem aracı olarak işlev görmeleri için uzun bir yol var.

[table id=45 /]

[table id=46  /]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar