Ana SayfaKripto Para HaberleriToken Nedir ? IPO Nedir ? ICO Nedir ?

Token Nedir ? IPO Nedir ? ICO Nedir ?

spot_img

Kripto Para Dünya’sında en çok duyduğumuz terimlerden Token , Token Standartları ve ICO tam olarak nedir ? Peki tam olarak Token Nedir  ? ICO Nedir ? IPO Nedir ?

bitci affiliate

Token Nedir ?

Token var olan blokzincirinde bulunan birim değerdir ve kendi blockchainleri yoktur. Mevcut bir Kripto para biriminin blockzincirine bağlı olurlar. Token‘ler bir uygulama veya platform şeklinde oluşturulmuş ve platformun tüm yönleriyle  faydalanmamıza olanak sağlayan , transfer sağlayan dijital varlık olarak tanımlanabilmektedir. Yani Token’ler  madeni para, değer , puan sertifika ve oyun içi satın alam vs. şekilde olabilmektedir.

token nasıl alınır

Tokenler genellikle borsada , halka arz edilen şirketlerin halka arz ile karşılaştırılabilecek bir ICO veya IPO kitle satışında fon toplamak için kullanılmaktadır. ICO durumunda şirketler , blokzinciri üzerinden halka açabilmektedirler. Bir Token ; değeri ürünü veya hizmeti temsil edebilmektedir. Yani kısaca özetlemek gerekirse her değerin , hizmetin veya ürünün tokene dönüştürülebilirliği söz konusudur. Bu da demek oluyor ki mal veya hizmet Tokenize edilebilir.

[table id=37 /]

Token Standartları

  • ERC-20 :  Tokenler arasında en yaygın olan budur. Ethereum blok zincirine ait bir tokendir. Neredeyse tün tokenler ERC-20 uyumludur.
  • ERC-223:  Bu standart ERC-20 de ki kusurlar üzerine geliştirildi ve çıkartıldı. ERC-223 in geliştirilmesinde ki en büyük kusur ise; kullanıcıların uygun bir cüzdan yerine  , yanlışlıkla bir akıllı bir sözleşmeye gönderdikleri tokenleri kaybetmesidir. Ayrıca diğerine nazaran transfer daha ucuzdur.
  • ERC-721: Başka bir önemli standartta ERC-721 ‘dir. Bu standart Ethereum platformunda Non-fungible tokenleirn oluşturmasını sağlar. NFT olarak kısaltılan bu tokenler ise blok zincirinde ki benzersiz varlıkları temsil etmektedir . Ayrıca anlaşılabileceği gibi birbirleri ile değiştirilemezler. Blok zincirinde doğrulana bilirlik ve sabitlik kanıtı olarak işlev görmektedirler.

[table id=32 /]

yeni çıkan kripto paralar

ICO Nedir ? IPO Nedir ?

ICO İngilizce İnitial Coin Offering kelime grubunun kısaltmasıdır. Genellikle piyasadaki İnitial Public Offering (IPO ) yani halka arzın benzeridir. ICO bir blockchain projesinin fon toplama aracıdır. Bu süreçte , projeler token ihraç ederek bunları satar ve kendi projeleri için finansman kaynağı elde ederler. Yatırımcılar bu tokenleri değerlenecek beklentisiyle  , projenin ilk aşamasında satın almaktadır.

Özetle;

ICO , IPO veya Token Crowdsale’ de bir şirkette hisse senedi satın aldığınız gibi , satın aldığınız jetonlar bir payı temsil etmek için kullanılır veya karar verme için oy hakkınız olabilmektedir.

Bitcoin, Son 1 Yılda Altın, Borsa ve Dövizden Daha Fazla Kazandırdı! Şimdi Bitcoin Yatırımını Başlat!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar