Kriptoda Balina Terimi Nedir ? Kimlere Balina Denir ?

Kriptoda Balina Nedir
Abone Ol 

Kripto para borsasında bir çok farklı terimler duymaktayız ve bunlardan bir tanesi de balinadır. Peki Kriptoda Balina Terimi Nedir ? Kimlere Balina Denir ? Kriptoda Balina Ne Demek ?

Kriptoda Balina Terimi Nedir ?

Kripto para borsasında bir çok farklı terimler duymaktayız ve bunlardan bir tanesi de balinadır. Balina terimi kripto ekosisteminde dev yatırımcıları ifade ediyor . Balinalar kripto piyasasında ki varlıklarını kullanarak piyasayı speküle gücüne sahip , açtıkları işlemler ile piyasanın yönünü aşağı veya yukarı yönlendirebilen kişi veya gruplardır.

Kriptoda Balina Nedir

Kimlere Balina Denir ?

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, görünürde 1 milyon adet Bitcoin’e sahip olmasıyla kripto para alanındaki en büyük balina olarak değerlendiriliyor. Kripto para ekosisteminde bir çok büyük oyuncu bulunmaktadır ve bu oyuncularda kendilerini ellerinde bulundurdukları Bitcoin adetlerine göre  Kambur Balina , Balina , Köpek Balığı , Yunus , Balıklar , Ahtapot , Yengeç gibi okyanus hayvan isimlerini betimleyerek kendilerini adlandırmışlardır. Kriptoda Balina Terimi Nedir ? Kriptoda Balina Ne Demek ?

Humpback Whale (Kambur Balina): 5000 BTC ve fazlası
Whale (Balina): 1000-5000 BTC
Shark (Köprek Balığı): 500-1000 BTC
Dolphin (Yunus): 100-500 BTC
Fish (Balıklar): 50-100 BTC
Octopus (Ahtapot): 10-50 BTC
Crab (Yengeç): 1-10 BTC
Shrimp (Karides): 1 BTC’den az

14 Ekim 2019 tarihi itibariyle dolaşımda olan Bitcoin sayısı 17.991.750’dir. Bitcoin madencilik faaliyetleri ile bu sayı her geçen gün artmaktadır.

Yapılan bir araştırmaya  göre en  fazla Bitcoin yatırımı bulunan isimler listelendi ve sonuçlar bir hayli ilginç. İşte o sonuçlar ;

  • Winklevoss ikizleri 150.000 adet BTC’ye sahipler.
  • Bitfinex siber korsanlarının 120.000 BTC’ye sahip oldukları öne sürüldü.
  • Kripto para dünyasının en ünlü hack vakası Mt. Gox olayının faillerinin 166.000 BTC’ye sahip oldukları iddia edildi.
  • Plus Token dolandırıcılarının ise 200.000 BTC sahibi oldukları söylendi.
  • Silk Road skandalından ele geçirilen 30.000 BTC’nin ise Tim Draper’ın elinde olduğu öne sürülüyor.
  • Zombi coin”ler  bu tokenler, hiçbir zaman kullanılmayacak ve sonsuza kadar kimse tarafından harcanamayacak olan 1,5 milyon BTC’den meydana geliyor.
  • Bitcoin’in geliştiricisi Satoshi Nakamoto tarafından çıkarıldığı iddia edilen yaklaşık 1,1 milyon BTC de bu segmente dahil.
  • Grayscale’in Bitcoin Tröstü, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracı olarak biliniyor ve şu anda 400.000 BTC’nin üzerinde likiditeye sahip. Lightning Network yalnızca 1.000 BTC ve Ethereum (ETH) 80.000 BTC daha kilitlemiş durumda.
  • Diğer 2,5 milyon Bitcoin’in zamanla dolaşıma girmesi bekleniyor. Bu listeye başka hangi isimlerin dahil olacağını ise zaman gösterecek.

GÖZ AT 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de !

Uyarı

Bilgikripto.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Bilgikripto.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Bilgikripto.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..