Bitcoin, ‘Stablecoin’ Çöküşünden Sonra Rekor Kaybetme Serisi İçin Ayarlandı

Bitcoin, 'Stablecoin' Çöküşünden Sonra Rekor Kaybetme Serisi İçin Ayarlandı. Kripto Para Birimleri Cuma Günü Büyük Kayıplar Yaşadı!
Abone Ol 

Kripto para birimleri Cuma günü büyük kayıplar yaşadı, Bitcoin 30.000 doların altına sabitlendi ve sabit para olarak adlandırılan TerraUSD’nin çöküşü piyasalarda dalgalanırken rekor bir kayıp serisi belirledi. Bitcoin, ‘stablecoin’ çöküşünden sonra rekor kaybetme serisi için ayarlandı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Bitcoin, ‘Stablecoin’ Çöküşünden Sonra Rekor Kaybetme Serisi İçin Ayarlandı

Kripto para birimleri Cuma günü büyük kayıplara neden oldu, Bitcoin 30.000 doların üzerine çıktı ve yine de kripto para piyasalarında dalgalanan sözde bir stabilcoin olan TerraUSD’nin çöküşünden sonra rekor bir kayıp serisi için ayarlandı.

Kripto varlıkları, yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarıyla ilgili endişeler üzerine riskli yatırımların geniş çaplı satışında da süpürüldü. Dolara sabitlenmesi gereken tokenler bocaladı.

Toplam piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Asya seansında sıçrama yapmayı başardı ve 1140 GMT’de 30.500 dolar civarında işlem gördü. Perşembe günü ulaşılan 25.400 dolar civarındaki 16 ayın en düşük seviyesinden bir toparlanma kaydetti.

Ancak, bir hafta önceki yaklaşık 40.000$ seviyelerinin çok altında kalıyor ve hafta sonu ticaretinde bir toparlanma olmadıkça, art arda yedinci bir rekor haftalık kayba doğru gidiyor.

Hong Kong merkezli bir kripto endeks fonu işleten Axion Global Asset Management’ın yatırım direktörü Scottie Siu, “En kötüsünün bittiğini düşünmüyorum” dedi.

“Önümüzdeki günlerde daha fazla olumsuzluk olacağını düşünüyorum. Bence görmemiz gereken şey açık faizin çok daha fazla çöküşü, bu yüzden spekülatörler gerçekten bunun dışında ve o zaman piyasanın istikrar kazanacağını düşünüyorum.”

BITCOIN ÖTESİNDE

Kripto ile ilgili hisse senetleri, komisyoncu Coinbase’deki hisselerin bir gecede sabit kalmasına rağmen bir haftadan biraz daha uzun bir süre içinde yarı yarıya düştü.

Asya’da, ticaret platformları ve diğer kripto hizmetlerini işleten Hong Kong listesindeki Huobi Technology ve BC Technology Group, haftalık %20’den fazla düşüş gördü.

Ancak daha geniş finansal piyasalar, şimdiye kadar kripto para birimi çöküşünden çok az zincirleme etki gördü.

UBS FX stratejisi başkanı James Malcolm, “Kripto hala küçük ve daha geniş finansal piyasalarda kripto entegrasyonu hala sonsuz derecede küçük” dedi.

“Kriptoda olup bitenlerin kriptoda kaldığı fikri , birçok yönden şu anda bulunduğumuz yer bu.”

Önerile Makaleler

STABLECOIN SIKIŞMASI

Satış, Kasım ayından bu yana kripto para birimlerinin küresel piyasa değerini kabaca yarıya indirdi, ancak düşüş, stabilcoinlerin sıkışmasıyla son seanslarda paniğe dönüştü.

Stablecoin’ler, genellikle ABD doları olmak üzere geleneksel varlıkların değerine sabitlenmiş tokenlerdir ve kripto para birimleri arasında para taşımak veya bakiyeleri itibari paraya dönüştürmek için ana araçtır.

Kripto para piyasaları, bu hafta dolar karşısında 1:1 sabitini kıran TerraUSD‘nin (UST) çöküşüyle ​​sarsıldı.

Madeni paranın Luna adlı serbest yüzen bir kripto para birimiyle dengelemeyi içeren karmaşık istikrar mekanizması, Luna satış baskısı altına girdiğinde çalışmayı durdurdu. TerraUSD en son 9 sent civarında işlem görürken, Luna sıfıra yakın düştü.

En büyük stablecoin ve geliştiricilerinin dolar varlıkları tarafından desteklendiğini söylediği Tether de baskı altına girdi ve CoinMarketCap verilerine göre Perşembe günü 95 sente düştü, ancak Cuma günü 1 dolardan geri döndü.

Morgan Stanley analistleri bir araştırma notunda, “Borsalarda işlem gören tüm bitcoin ve etherin yarısından fazlası, USDT veya Tether’in en büyük payı aldığı bir stablecoin’e karşı” dedi.

“Bu tür stabilcoinler için piyasanın, ihraççının piyasa stresi zamanlarında satabilecekleri yeterli likit varlığa sahip olduğuna güvenmesi gerekiyor.”

Tether’in işletme şirketi, Hazine, nakit, şirket tahvilleri ve diğer para piyasası ürünlerinde gerekli varlıklara sahip olduğunu söylüyor.

Ancak, tüccarlar satış yapmaya devam ederse Tether’in daha fazla testle karşı karşıya kalması muhtemel ve analistler, baskının giderek daha fazla tasfiyeye neden olması durumunda stresin para piyasalarına yayılabileceğinden endişe ediyor.

Derecelendirme kuruluşu Fitch Perşembe günü yaptığı bir notta, yatırımcıların stablecoin’lere olan güvenlerini kaybetmeleri durumunda kripto para birimleri ve dijital finans için “önemli olumsuz yansımalar” olabileceğini söyledi.

“Birçok düzenlemeye tabi finansal kuruluş, son aylarda kripto para birimleri, defi ve diğer dijital finans biçimlerine maruz kalma oranlarını artırdı ve kripto piyasasındaki oynaklığın şiddetli hale gelmesi durumunda bazı Fitch dereceli ihraççılar etkilenebilir” dedi.

Ancak Fitch, kripto piyasaları ile düzenlenmiş finansal piyasalar arasındaki zayıf bağlantıların, kripto piyasası oynaklığının daha geniş finansal istikrarsızlığa neden olma potansiyelini sınırlayacağını söyledi.

Göz At

Yeni Çıkan Coinler (ICO,IDO)
Airdrop & Testnet
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter, Instagram ve Telegram'da takip edebilirsiniz! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da!
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.