‘Altın ve Hisse Senedi Batıyor’

Birkaç rapor, ABD Federal Rezerv yetkililerinin para politikasını sıkılaştırma ve Amerika’daki enflasyon düşene kadar federal fon oranını artırma konusunda kararlı olduğunu detaylandırıyor. Chicago Fed başkanı Charles Evans  yaptığı açıklamada, merkez bankasının enflasyon düzeltilene kadar normalden daha büyük oran artışlarını sürdüreceğini söyledi. Fed, Faiz Oranlarını Yükseltme, Enflasyonu Dizginlemek için Para Politikasını Sıkılaştırma Konusunda ‘Kararlı’ ‘Altın ve Hisse Senedi Batıyor’

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Fed, Faiz Oranlarını Yükseltme, Enflasyonu Dizginlemek için Para Politikasını Sıkılaştırma Konusunda ‘Kararlı’

Amerika’da enflasyon 1980’lerden bu yana görülen en yüksek enflasyon olduğu için Federal Rezerv bir çıkmazda. Salı günü, ABD merkez bankasının üç üyesinden alıntı yapan bir rapor , Fed’in politika yapıcılarının, ülkenin yükselen enflasyonunu dizginlemek için daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olduğuna hala ikna olduklarını gösteriyor.

San Francisco Fed başkanı Mary Daly, bir Linkedin röportajı sırasında enflasyonu düşürme konusunda “hala kararlıyız ve tamamen bir aradayız” dedi. Daly, Fed’in para politikası önlemlerinin uygulanması ve enflasyonla mücadele açısından “hiç bir yere yakın” olmadığını vurguladı ve merkez bankasının hala “alacak çok yolu” olduğunu söyledi.

 fed altın

San Francisco Federal Rezerv Bankası başkanı ve CEO’su Mary Daly şunları söyledi: “İnsanlar hala ödedikleri yüksek fiyatlar ve artan fiyatlar ile mücadele ediyor. Altı ay önce kolaylıkla ödediklerini bu hafta karşılayamayan insan sayısı, işimizin bitme noktasından çok uzak olduğu anlamına geliyor.”

Daly, “Benim modal görünümüm ya da en muhtemel olduğunu düşündüğüm görünüm, gerçekten faiz oranlarını yükseltmemiz ve ardından uygun olduğunu düşündüğümüz seviyede bir süre orada tutmamız” dedi. Cleveland Fed başkanı Loretta Mester’in görüşü, Washington Post’a (WP) söylediği gibi benzerdi : “Yapacak daha çok işimiz var çünkü enflasyonda bu dönüşü görmedik.”

fed altın gümüş

Chicago Fed başkanı Charles Evans da bu Salı görüşünü paylaştı. Evans gazetecilere, Fed’in enflasyon düşene kadar büyük faiz artışlarına devam edeceğini açıkladı . Evans, 75 baz puanlık aralıkta normalden daha büyük oran artışlarından bahsederken, 50 baz puanlık bir faiz artırımının hala gerçekleşebileceğini de açıkladı.

altın batıyor

Chicago Federal Rezerv Bankası Başkanı ve CEO’su Charles Evans , “Eylül’de 50 baz puanlık artış gerçekleştirebileceğimizden ve ardından 2023’ün ikinci çeyreğinin başına kadar 25 baz puanlık artışlarla devam edebileceğimizden hala umutluyum. Enflasyonist baskıların genişleyebileceğini unutmayın.”

Gerçekten işlerin gelişmediğini düşünüyorsanız… 50 bps makul bir değerlendirmedir, ancak 75 bps de iyi olabilir. Daha fazlasının isteneceğinden şüpheliyim, ”dedi Evans. Salı öğleden sonra (EST) Fed üyelerinden gelen şahin açıklamaların ortasında kripto para birimleri, hisse senetleri ve altın piyasaları değer kaybetti. ABD doları ise kısa bir düşüşün ardından Japon yeni ve diğer büyük itibari para birimleri karşısında güçlendi .

İlginizi Çekebilir

Volatilite, Hisse Senetlerini, Altın, Kripto Para Birimlerini Vuruyor

Salı günü kapanış zili ile Dow Jones Industrial Average, Nasdaq, NYSE ve S&P 500 dahil olmak üzere tüm büyük hisse senedi endeksleri düştü. Kripto para piyasaları da bazı kazançlar elde etti ve piyasa değeri 1,13 trilyon doların biraz üzerinde seyrediyor. Bitcoin ( BTC ) birim bölge başına 23 bin doların altına düştü ve Ethereum ( ETH ) Salı günü madeni para başına 1.600 doların altına düştü.

Salı günü gün boyunca, önde gelen her iki kripto varlığı da bu bölgelerin üzerine çıkmayı başardı. 3 Ağustos’ta ertesi gün, tüm kripto ekonomisi %2’nin biraz üzerinde arttı. Hisse senetleri ve kripto ekonomisi, Çin ve Tayvan arasındaki gerilim arttıkça biraz daha oynaklık göstermeye başladı . 1 Temmuz’da bir ons saf altının birim başına 1.810$’a el değiştirmesi ve bugün altın birim başına 1.765$’dan işlem görmesiyle bu ay da düşüş yaşadı.

Kripto Para sec

Analistler, DXY endeks çizelgelerinin doların geçen hafta düşmesinin ardından güçlü kaldığını göstermesiyle altının son düşüşünün güçlü ABD dolarından kaynaklandığını söylüyor . OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, Kitco News’e verdiği demeçte, “Wall Street, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerilimlerin kontrolden çıkacağı konusunda iyimser olduktan sonra altın kazançlarını düşürdü” dedi. “Güçlü bir dolar da altın üzerinde baskı oluşturuyor, çünkü doların son birkaç haftadaki geri çekilmesi sona ermiş görünüyor.”

Bilgikripto okurlarına özel %10 komisyon indirimi ve kayıt bonusu ile şimdi dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a kayıt olun!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de ! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da ! Şimdi Bize Katılın !
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.