Stabilcoin Tether, Dolar Sabitinin Altına Düştükçe Kripto Erimesi Derinleşiyor

Stabilcoin Tether Dolar Sabitinin Altına Düştükçe Kripto Erimesi Derinleşiyor
Abone Ol 

Bitcoin Perşembe günü 16 ayın en düşük seviyesine geriledi, teknoloji hisseleri gibi risk varlıklarının yanında düşmeye devam etti ve aynı zamanda bu hafta dolar sabitini kaybeden sözde stabilcoin TerraUSD’nin çöküşüyle ​​aşağı çekildi. Stabilcoin Tether Dolar Sabitinin Altına Düştükçe Kripto Erimesi Derinleşiyor

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Stabilcoin Tether Dolar Sabitinin Altına Düştükçe Kripto Erimesi Derinleşiyor!

Dünyanın en büyük sabit paralarından biri olan TerraUSD’deki erime, Perşembe günü kripto para piyasalarında şok dalgaları göndererek başka bir stabilcoin Tether’i dolar sabitinin altına itti ve bitcoin’i 16 ayın en düşük seviyelerine gönderdi.

Kripto para birimleri, verilerin ABD enflasyonunun hızla yükseldiğini göstermesi ve yatırımcıların agresif merkez bankası sıkılaştırmasının ekonomik etkisine ilişkin korkularını derinleştirmesiyle bu hafta ivme kazanan yüksek riskli varlıklarda bir satışla süpürüldü.

Satış, tüm kripto para birimlerinin birleşik piyasa değerini, CoinMarketCap’ten alınan verilere dayanarak, geçen Kasım’ın yaklaşık üçte biri olan 1.12 trilyon dolara çıkardı ve bu kaybın %35’inden fazlası bu hafta geliyor.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Perşembe günü 28 Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyesi olan 25.401.05 $’a düştü. Son sekiz seansta, değerinin neredeyse üçte birini veya yaklaşık 13.000 $’ı kaybetti ve düştü. Bu yıl şimdiye kadar %45’ten fazla.

Bitcoin ayrıca Kasım 2021’deki 69.000 dolarlık zirveden yaklaşık üçte iki oranında düştü.

Bitcoin’in Nasdaq bileşimi ile korelasyonu son zamanlarda yükselişte ve Refinitiv verilerine göre tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın. Nasdaq kompoziti bu ay şimdiye kadar yaklaşık %8 düştü.

Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ether, Perşembe günü yaklaşık %15 düşüşle Haziran 2021’den bu yana en düşük seviyesi olan 1.700 dolara geriledi.

Önceki finansal piyasa satışlarından farklı olarak, kripto para birimlerine büyük ölçüde dokunulmadığında, bu kez bu varlıklardaki satış baskısı, piyasa oynaklığı arasında güvenilir değer depoları oldukları yönündeki daha geniş argümanı baltaladı.

Önerilen Makaleler

Stablecoin TerraUSD kargaşadan etkilendi ve ABD dolarına sabitlenmesini kırdı, bu da Çarşamba günü 31 sente kadar düşmesine neden oldu. Perşembe günü 47 sent civarında işlem görüyordu.

Stablecoin‘ler, ABD doları gibi geleneksel varlıkların değerine sabitlenmiş dijital tokenlerdir. Ancak TerraUSD algoritmik veya “merkezi olmayan” bir stabil coindir ve dolar sabitini başka bir serbest yüzen jetonla takas etmeyi içeren karmaşık bir mekanizma aracılığıyla sürdürmesi gerekiyordu.

“TerraUSD’deki sabitin çöküşü bazı kötü ve öngörülebilir yayılmalara sahip oldu. BCB Group OTC ticareti başkanı Richard Usher, diğer kripto para birimlerine atıfta bulunarak, BTC, ETH ve çoğu ALT madeni parada geniş bir tasfiye gördük” dedi.

Geleneksel varlıklar tarafından desteklenen sabit paralar bile Perşembe günü stres belirtileri gösteriyordu.

Tether, CoinMarketCap verilerine göre Perşembe günü 0724 GMT civarında 95 sente kadar düştü ve 1:1 dolarlık sabit noktasının altına düştü.

BCB Group’tan Usher, “Tether’in sabitleyiciyi desteklemek için tuttukları ticari kağıtların kalitesi konusunda sağladığı şeffaflık eksikliği, onu bir sonraki hedef haline getirdi” dedi.

“Ancak Tether, daha kanıtlanmış bir ekosisteme sahip Terra’dan çok farklı bir hayvan ve oynaklık azaldığında, sabitliğini ve istikrarını yeniden kazanabileceğine çok daha fazla güveniyorum” dedi.

Tether’in baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, bir Twitter Spaces sohbetinde, stabilcoin’in son altı ayda ticari kağıtlara maruz kalmasını azalttığını ve şu anda ABD Hazinelerinde rezervlerinin çoğunu elinde tuttuğunu söyledi.

Ardoino, Tether’in rezervleriyle ilgili üç aylık bir güncellemenin ayın ilerleyen günlerinde sunulacağını söyledi.

Tether, piyasa değerine göre en büyük stablecoin’dir ve CoinMarketCap’e göre USD Coin ve Binance USD ile birlikte toplam 169,5 milyar dolarlık stablecoin pazarının neredeyse %87’sini oluşturuyorlar.

Corinthian Digital Asset Management araştırma başkanı Denis Vinokourov’a göre, her biri kendi likidite profiline ve kredi riskine sahip çok sayıda merkezi kripto para borsası ve merkezi olmayan mekan, piyasa genelinde fiyat bozulmalarına katkıda bulunuyordu.

Vinokourov, “Diğer sabit paralara yayılma etkileri kısmen piyasanın parçalanmış doğasından kaynaklanıyor” dedi.

Bu kredi riski, özellikle likidite koşullarının sıkışık olduğu ve toplu kaldıraç oranlarının düştüğü dönemlerde daha fazla fiyat bozulmalarına yol açıyor” dedi.

Piyasa oyuncuları hala TerraUSD’nin yatırımcılar üzerindeki etkilerini değerlendiriyor.

ABD Federal Rezervi, Salı günü iki yılda bir yayınladığı Finansal İstikrar Raporunda, stabilcoinlerin, piyasa stresi zamanlarında değer kaybedebilecek veya likit olmayan varlıklar tarafından desteklendikleri için yatırımcı hamlelerine karşı savunmasız olduğu konusunda uyardı.

Göz At

Yeni Çıkan Coinler (ICO,IDO)
Airdrop & Testnet
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter, Instagram ve Telegram'da takip edebilirsiniz! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da!
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.