Vergi Dairesi, Kripto Kullanıcılarını Suçladı!

vergi dairesi suçladı

Güney Kore’nin vergi idaresi, sanal varlıklar ve platformlar aracılığıyla vergi kaçakçılığına karşı katı önlemler alma sözü verdi. Kore hükümeti henüz kripto yatırım ve ticaretinden kaynaklanan sermaye kazançlarını vergilendirmeye başlamamış olsa da, Seul’deki yetkililer kripto para birimlerinin kara para aklama için aktif olarak kullanıldığını iddia ediyor. Vergi Dairesi, Kripto Kullanıcılarını Suçladı! Kore Vatandaşları Vergilerden Kaçınmak İçin Kripto Varlıklara Yatırım Yapmakla Suçlandı!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Kore Vatandaşları Vergilerden Kaçınmak İçin Kripto Varlıklara Yatırım Yapmakla Suçlandı

Korea Herald, ajansın bir temsilcisinden alıntı yaparak, Güney Kore Ulusal Vergi Servisi’nin ( NTS ), kripto para birimleri gibi sanal varlıklara ve bunlarla çalışan platformlara dayanan vergi kaçakçılığı uygulamalarına karşı ciddi önlemler almayı planladığını dile getirdi. Yetkilinin yaptığı açıklamada, giderek artan sayıda Korelinin, servetlerini Karayip Havzası ve Güneydoğu Asya’daki bazı ülkeler gibi vergi cennetlerine taşıdıktan sonra kripto varlıklarına yatırım yaparak vergi kaçırmaya çalıştıklarını bildirdi.

Yetkili makamın Ulusal Meclis’teki strateji ve finans komitesi önündeki politika brifingi sırasında, Kore parlamentosu, yetkili, bu tür yeni vergi kaçakçılığının, vergilendirmede adaletin yanı sıra piyasada adaleti de engellediğini açıkladı.  NTS, kripto para ticaretinden elde edilen kazançlar için henüz vergilendirme uygulamasa da, bu varlıkların kara para aklama için aktif olarak kullanıldığını vurguladı. Yetkili, vergi mükelleflerinin bu tür davranışları içeren farklı davalara atıfta bulundu. Bunlardan birinde, Seul’deki bir hastanenin sahibinin 2.7 milyar won (2 milyon $) gelir vergisi borcu vardı.

İlginizi Çekebilir

Kore başkentinin Gangnam semtinde ikamet eden adam, hiçbir şey kazanmadığı konusunda ısrar etti. Ancak vergi servisi, kripto para birimine 3,9 milyar won (neredeyse 3 milyon dolar) koyduğunu tespit edebildi. NTS kripto hesabına el koyduktan sonra devlete karşı yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda kaldı. Kripto paranın miras ve hediye vergilerinden de kaçmak için kullanıldığı iddia ediliyor.

NTS yetkilileri ayrıca, çevrimiçi platformların operatörlerinin ajans için ana hedef olduğunu kabul etti. İddiaya göre, vergi cennetleri de dahil olmak üzere vergiden kaçınmak için sunucularını yurtdışında elektronik ticaret için yeniden konumlandırmaya çalışıyorlar.

Güney Koreli yetkililer kısa süre önce 2025 yılına kadar kripto ile ilgili kazançlar üzerindeki %20 vergisini bir kez daha erteledi. 2.5 milyon wonu (1.900 $) aşan sermaye kazançları için verginin gelecek yıl Ocak ayında yürürlüğe girmesi gerekiyordu. Hükümet , orijinal planın Ocak 2022’de uygulamaya koymak olduğu için vergiyi ikinci kez uygulamayı erteledi.

Bilgikripto okurlarına özel %10 komisyon indirimi ve kayıt bonusu ile şimdi dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a kayıt olun!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de ! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da ! Şimdi Bize Katılın !
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.