Ana SayfaKripto Para HaberleriMerkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) Nedir ?

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) Nedir ?

Kripto dünyasında herkesin öğrenmesi gereken bir kavram DAO nedir, Bilgi Kripto haber sitesi sizler için inceledi.

spot_img

DAO kısaltması, Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon anlamına gelir. Genel olarak, bir DAO, merkezi olmayan bir organizasyonun hangi eylemleri gerçekleştireceğini tanımlayan sabit kodlanmış kurallar sistemidir. Peki tam olarak Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) Nedir ? DAO Terimi Nedir ?

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) Nedir ?

DAO, merkezi olmayan bir organizasyonun hangi eylemleri gerçekleştireceğini tanımlayan sabit kodlanmış kurallar sistemidir. Bununla birlikte, DAO terimi, 2016 yılında Ethereum blok zincirinde kavramsallaştırılan “DAO” adlı bir organizasyona da atıfta bulunabilir.

DAO Terimi Nedir !

Basitçe söylemek gerekirse, bir DAO, geleneksel şirketlerin aksine, açık kaynak koduna dayanan ve tamamen kendi topluluğu tarafından işletilen belirli bir organizasyon türünü ifade eder. Bu nedenle, bir DAO‘nun altında yatan yapı ve çalışma mekanizmaları, herhangi bir hiyerarşik yönetime (geleneksel işletmelerde oldukça yaygın olan) dayalı değildir.

Başka bir deyişle, bir DAO‘nun sorumlu tek bir varlığı veya herhangi bir yönetim kurulu yoktur ve adından da anlaşılacağı gibi, gücün merkezileştirilmesi yoktur. DAO’lar bilgisayarla kodlanmış kurallar (akıllı sözleşmeler) tarafından yürütülür ve katkıda bulunanların ve topluluk üyelerinin toplu çalışmaları tarafından yönetilir.
Önerilen Makaleler

DAO Terimi Nedir

Merkezi olmayan kuruluşlar (DO) fikri yeni olmasa da, bazı çalışma mekanizmalarını ve işlevlerini otomatikleştirmek için akıllı sözleşmelerin kullanılması DAO‘yu kullanışlı ve ilginç bir kavram haline getiriyor. Böyle yenilikçi bir yapı, çeşitli faaliyetlerin tamamen merkezi olmayan ve otomatik bir şekilde yürütülebildiği yepyeni bir iş modeline izin verir. DAO Terimi Nedir !

DAO modelinin yararlı olabileceği birkaç dikkate değer kullanım örneği, otomatik bağış toplama kampanyaları (  ICO‘lar gibi ), dijital belirteçlerin verilmesi ve varlıkların belirteçleştirilmesinin yanı sıra karar verme ve teklif oylama sistemlerini içerir. Buna ek olarak, DAO modeli, insan girdilerine olan ihtiyacı azaltarak daha verimli sistemlerin oluşturulmasını sağlar ve bu da genel işletme maliyetlerini ve insan davranışına ilişkin riskleri azaltır.

Tıpkı Bitcoin‘in, bankalara ve diğer güvenilir üçüncü taraflara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak, eşler arası bir dijital ekonomik sistem yaratması gibi, DAO’lar, akıllı tarafından desteklenen merkezi olmayan yönetişim modellerinin kullanımı yoluyla çok çeşitli endüstrilerde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. sözleşmeler.

Sonuç

Kripto dünyasında DAO’nun çok önemli bir yeri vardır. DAO herhangi bir kişiye yada kuruma dayalı değildir. Tamamen merkeziyetsizdir. Dao’lar da kurallar akıllı sözleşmelerde yürütülür. DAO’lar ayrıca katkı sağlayan topluluk tarafından da yönetilmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar