dApp ( Merkezi Olmayan Uygulamalar ) Nedir ?

merkezi olmayan uygulama
Abone Ol 

Kısaltması DApp olarak ifade edilen Decentralized Applications merkezi olmayan uygulamalardır. Peki tam olarak dApp ( Merkezi Olmayan Uygulamalar ) Nedir ? 

dApp ( Merkezi Olmayan Uygulamalar ) Nedir ?

Merkezi olmayan uygulamaların kısaltması olan dApp, herhangi bir yazılım uygulamasına benzemektedir. Fakat merkezi bir sunucu yerine blok zinciri veya P2P (eşten eşe) ağlarında çalışmaktadır. dApp, geleneksel mimaride olduğu gibi tek bir sunucudan çalışan sıradan bir uygulama olmanın çok ötesindedir. dapp’ler, tek bir sunucu yerine blockchain’i destekleyen node adı verilen binlerce bilgisayarlar ile çalışmaktadır. Yani dApp, tek bir sunucudan değil , eşler arası bir ağdan çalışıyor ve hiç kimse üzerinde kontrol sahibi değildir.

DApp temelde dağınık bir şekilde oluşturulan internet uygulamalarını anlatmak amacıyla da kullanılmaktadır.P2P yani eşten eşe olacak şekilde çalışan uygulamaların tümü dApp olarak adlandırılır.

  • Tek bir merkeze bağlı kalmak zorunda olmamak,
  • Tek bir sunucu yerine değişik sunucuların kullanılması,
  • Önemli kripto para projelerinde daha fazla veri akışı sağlanması,
  • Veri akışının yönetilmesine olanak tanıması,
  • Tüm verilerin ağlarda yedeklenmesi ve saklanmasıdır.

Bir Uygulama Nasıl Merkeziyetsiz Olur?

Bir uygulamanın merkeziyetsiz olması için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Herhangi bir kurum veya kişiye bağlı olmaması temel şarttır. Ek olarak açık kaynaklı çalışmalı ve tek bir ağa bağlı olmamalıdır. Ödüllendirme yapılması yani token yerleştirilmesi de gerekli unsurlardandır.

Önerilen Makaleler

Örnek DApp Projeleri Nelerdir ?

Merkezi olmayan uygulamaların hangisi olduğunu merak edenler için bunların başında Cardano, EOSIO, DFINITY, Zilliqa gibi örnekleri sıralamak mümkündür. Bunların tamamı bir merkeze bağlı olmadan yürütülmektedir. Bu uygulamalar hakkında en çok merak edilen nokta ise nasıl bir noktaya geleceğidir. Kullanıcıların sevdiği ve katılımın da fazla olduğu göz önüne alındığında hızlı bir gelişim ortaya çıkması beklentiler arasında yer alıyor.

Göz At

Yeni Çıkan Coinler (ICO,IDO)
Airdrop & Testnet
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter, Instagram ve Telegram'da takip edebilirsiniz! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da!
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.