DeFi’de Flaş Krediler Nedir , Nasıl Çalışır ?

DeFi'de Flaş Kredile

Kripto para dünyasında, geleneksel finansal sistemi blockchain üzerinde yeniden şekillendirmeye yönelik büyük bir hareketlilik söz konusu. Konuya şüpheyle yaklaşanlar aynı fikirde olmayabilir, fakat bu yönde bazı ilginç altyapıların inşa edildiği de bir gerçek. Peki tam olarak DeFi’de Flaş Krediler Nedir ? DeFi’de Flaş Krediler nasıl çalışır ? 

DeFi’de Flaş Krediler Nedir ?

 DeFi’nin (merkeziyetsiz finans) tüm amacı, izne dayalı olmayan, merkeziyetsiz ve şeffaf bir finans ekosistemini blockchain ağlarının üzerinde inşa etmek. Kripto paralar, bunun paralarla yapılabileceğini kanıtladı. Bitcoin gibi sistemler, dünya genelinde değer transferi yapmak için her gün kullanılıyor.
DeFi teknolojilerinin yeni dalgası, ek bir katman vaat ediyor. Günümüzde, kripto destekli krediler alabiliyor, dijital varlıkları güvene dayalı olmayan bir şekilde takas edebiliyor ve birikimlerinizi itibari para birimlerinin fiyatını takip eden coinlerde saklayabiliyorsunuz.
Bir sonraki bölümde, özel bir kredi kategorisi olan flaş kredileri inceleyeceğiz. Birazdan göreceğiniz üzere bunlar, genişleyen merkeziyetsiz finans hizmet portföyüne eklenen gerçek anlamda benzersiz yenilikler.

Standart Krediler Nasıl Çalışır?

Birçok kullanıcı , standart kredilerin nasıl çalıştığını bilir. Yine de daha sonra kıyaslama yapabilmek için önce bu konudan bahsedelim.

Teminatsız krediler : ortaya herhangi bir teminat koymadığınız bir kredidir. Diğer bir deyişle, kredinizi geri ödemezseniz borç verenin eline geçecek bir varlık yoktur. Örneğin, ucunda Binance logosu olan 3.000 USD‘lik bir altın kolye satın almayı gerçekten çok istediğinizi varsayalım. Elinizde şu an için yeterli para yok ama önümüzdeki hafta bir ödeme alacaksınız.

Arkadaşınız Bob’la konuşursunuz. Ona bu kolyeyi ne kadar çok istediğinizi, kolyenin alım satım başarınızı en az %20 artıracağını anlatırsınız ve o da size borç vermeyi kabul eder. Fakat tabi ki, ödemenizi aldığınız anda ona parasını geri ödemeniz koşuluyla.

Bob, yakın bir arkadaşınız olduğu için size 3.000 USD borç verme karşılığında ek bir ücret talep etmez. Herkes bu kadar nazik olmayacaktır ,  neden olsunlar ki? Bob, geri ödeme yapacağınız konusunda size güvenir. Fakat başka biri sizi tanımayabilir ve parayı alarak kaçıp kaçmayacağınızı bilemez.

Kurumlardan alınan teminatsız krediler genellikle bir tür kredi kontrolü gerektirir. Geri ödeme kapasitenizi ölçmek için geçmiş kayıtlarınıza (kredi puanı) bakılır. Birkaç kredi aldığınızı ve bunları zamanında geri ödediğinizi görürlerse hımm, bu kişi oldukça güvenilir gözüküyor. Biraz para borç verebiliriz diye düşünebilirler.
Bu noktada, kurum size parayı verir ama bunun bir koşulu vardır. Bu koşul ise faiz oranıdır. Parayı bugün almak için ileride daha yüksek bir tutarı geri ödeyeceğiniz koşulunu kabul etmeniz gerekir.

Kredi kartı kullanıyorsanız bu model size tanıdık gelecektir. Faturanızı belirli bir süre boyunca ödemezseniz, tam bakiyeyi (ve ek ücretleri) ödeyene kadar borcunuza faiz eklenir. DeFi’de Flaş Krediler nasıl çalışır ?

Önerilen Makaleler

Teminatlı krediler :  Bazen iyi bir kredi puanı yeterli olmayabilir. Tüm kredilerinizi on yıllardır zamanında ödemiş olsanız da yalnızca kredi geçmişinize dayanarak yüksek tutarlı borçlar almanız oldukça zordur. Bu durumlarda, bir teminat ortaya koymanız gerekir.

Bir kişiden büyük bir kredi almak isterseniz, karşınızdakinin bunu kabul etmesi risklidir. Riski biraz düşürmek için sizin de ortaya bir şey koymanızı talep ederler. Mücevherden gayrimenkule kadar size ait herhangi bir varlık, zamanında geri ödeme yapmamanız durumunda borç veren kişinin olacaktır. Buradaki fikir, borç verenin kaybettiği değerin bir kısmını tazmin edebilmesidir. En temelde, ortaya konan varlık bir teminat görevi görür. DeFi’de Flaş Krediler Nedir !

50.000 USD’lik bir araba satın almak istediğinizi varsayalım. Bob size güvenir ama parayı size teminatsız kredi olarak vermek istemez. Bunun yerine sizden bir teminat ortaya koymanızı ister mücevherlerinizi. Böylece, borcunuzu ödeyememeniz durumunda Bob mücevherlerinizi alır ve satar.

Flaş Krediler

DeFi’de Flaş Krediler Nasıl Çalışır ?

Flaş kredi, teminatsız bir kredidir çünkü herhangi bir teminat sunmanız gerekmez. Fakat aynı zamanda, bir kredi kontrolünden ya da benzer bir şeyden geçmeniz de gerekmez. Borç verene, 50.000 USD‘lik ETH borç alıp alamayacağınızı sormanız yeterli olur, onlar da Tabi ki! İşte sana kredi! der ve paranızı alırsınız.
Peki, hangi koşulla? Bir flaş kredi, aynı işlemde geri ödenmelidir. Bu yaklaşım hiç de sezgisel değildir ama bunun tek nedeni, fonların bir kullanıcıdan diğerine aktarıldığı tipik işlem formatına alışkın olmanızdır. Ürün ve hizmetler için ödeme yaptığınız ya da bir borsaya token yatırdığınızda bu standart formatı kullanırsınız.
Fakat Ethereum hakkında biraz bilginiz varsa, platformun oldukça esnek olduğunu biliyorsunuzdur , bazıları bu yüzden Ethereum‘a programlanabilir para adını verir. Flaş kredi örneğinde, işlem “programınızın” üç parçadan oluştuğunu düşünebilirsiniz: krediyi al, krediyle bir şey yap, krediyi geri öde. Ve bunların hepsi flaş hızında gerçekleşir!
Bunu, blockchain teknolojisinin sihrine atfedebiliriz. İşlem ağa gönderilir ve fonları geçici olarak size borç verir. İşlemin ikinci bölümde bu fonlarla bir şeyler yapabilirsiniz. Üçüncü kısım için fonları geri koyduğunuz sürece istediğinizi yapabilirsiniz. Fonlar geri konmazsa ağ işlemi reddeder, yani borç veren kişi fonlarını geri alır. Aslında blockchain açısından bakıldığında, fonlar her zaman borç veren kişide kalır. Flaş Krediler Nedir !

Borç verenin sizden teminat talep etmemesinin nedeni budur. Geri ödeme sözleşmesi, kod tarafından zorunlu olarak uygulamaya konur.

Flaş krediler, DeFi dünyasına çok yeni eklenmiş olmalarına rağmen kalıcı bir etki yaratmıştır. Teminatlandırılmamış, yalnızca kod tarafından kontrol edilen kredi kavramı, yeni bir finans sistemi içinde birçok olasılık ortaya koyar.

Kullanım alanları şu an için oldukça sınırlıdır, ama en özünde flaş krediler, merkeziyetsiz finansta yeni ve inovatif uygulamaların temelini atmıştır.

Göz At

Yeni Çıkan Coinler Ve Ön Satış
Tüm Fan Token Fiyat Ve Analizleri
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de ! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da ! Şimdi Bize Katılın !
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.