Ana SayfaKripto Para HaberleriBlockchain Oracle Nedir?

Blockchain Oracle Nedir?

spot_img

Blockchain bağlamında, bir oracle temel olarak akıllı sözleşmeler ve diğer dış kaynaklar arasında bir köprü olarak kullanılan bir veri kaynağıdır. Peki tam olarak Blockchain Oracle Nedir? Oracle Problemi Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Blockchain Oracle Nedir?

Oracle, yalnızca dış veri kaynaklarıyla iletişim kurmakla kalmayıp aynı zamanda sağlanan verilerin doğruluğunu doğrulayan ve doğrulayan bir aracı olarak tanımlanmaktadır. Bu sebepten dolayı oracles, belirli görevleri yerine getiren akıllı sözleşmelere hayati ve güvenilir bilgiler sağlamaktan sorumludur.

Oracles’ın önemi, blockchain akıllı sözleşmelerinin yalnızca kendi dijital ağlarında bulunan verilere erişebilmesine dayanır. Bu nedenle, gerçek dünya olaylarını (belirleyici olmayan veriler) akıllı sözleşmeler tarafından tanınan dijital değerlere (belirleyici veriler) “çeviren” bir iletişim aracı olarak oracle’lara ihtiyaç vardır.

Önerilen Makaleler

Blockchain oracle‘ları kullanım durumlarına göre sınıflandırılır ve en yaygın çeşitler şu şekildedir:

Donanım Oracles: Akıllı sözleşmeler için gerçek dünya verileri sağlayarak fiziksel sistemler ve teknolojilerle bütünleşir. Örneğin, donanım kahinleri, çeşitli endüstrilerde (otomobil, ilaç, tedarik zinciri vb.)
Yazılım Oracles: en yaygın olarak kullanılan; Piyasa fiyatları, uçuş durumu ve hava durumu verileri gibi harici programlardan ve web API’lerinden çevrimiçi verileri alın.
Consensus Oracles: Toplanan verilerin geçerliliğini ve doğruluğunu belirlemek için belirli yöntemleri izleyerek belirli sayıda başka oracle’dan büyük miktarda veri toplayan bir tür merkezi olmayan oracle. Konsensüs kahinleri, Augur ve Gnosis gibi tahmin piyasaları platformlarında kullanılıyor.
Gelen Oracles: harici verileri akıllı sözleşmelere veya yazılım oracle’larına iletir. Bir dizi “if” yönergesi olarak yapılandırılabilir (örneğin, “bir varlık belirli bir fiyata ulaşırsa, satın alma emri verin”).
Giden Oracles: Akıllı sözleşme verilerini harici sistemlere ileterek akıllı sözleşmelerin blok zinciri olmayan kaynaklarla iletişim kurmasını mümkün kılmaktadır.
Blockchain oracle, düzgün çalışması için harici izne bağlı olan bir üçüncü taraf veri kaynağından oluşur; bu, genellikle merkezi varlıklar tarafından sağlanan bir araç oldukları anlamına gelmektedir. Bu sebeptendir ki, çoğu kehanet, akıllı sözleşmelerin merkezi olmayan özelliklerini feda eder.

Oracle Problemi Nedir?

Merkezi oracle’lar tarafından sağlanan verilere bağlı olarak, akıllı sözleşmeler farklı işlevleri yerine getirecek, bu da oracle’ların akıllı sözleşmeler üzerinde muazzam bir güce sahip olduğu anlamına geliyor. Bu, merkezileştirilmiş üçüncü taraf oracle’ların güvenilmez akıllı sözleşmelere ve blok zinciri sistemlerine getirdiği bir güven çatışması olarak ortaya çıkan Oracle Problemi olarak bilinir.

Konsensüs kahinleri gibi merkezi olmayan oracle’lar olası bir çözüm sunabilse de, merkezi olmayan oracle ağlarının güvenli, işlevsel ve güvenilir bir şekilde uygulanması oldukça zor olduğundan, üstesinden gelinmesi gereken birçok zorluk vardır.

[table id=45 /]

[table id=46 /]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar