Arbitrum Nedir, Nasıl Çalışır?

arb coin nedir
Abone Ol 

Airdrop etkinliğiyle tüm kripto ekosisteminin odak noktası haline gelen Arbitrum popülerliğini her geçen gün artırıyor. Bilgikripto.com Arbitrum projesini sizler için inceliyor.

Arbitrum Nedir?

Arbitrum , birçok işlemi ana Ethereum ağına göndermeden önce tek bir grupta bir araya getirmek için Optimistic Rollups (İyimser Toplamalar) kullanan Ethereum ağı için popüler bir Katman 2 ölçeklendirme çözümüdür. 

Platform, Ethereum ana ağı tarafından sağlanan güvenliği kullanır, ancak ağ içindeki tıkanıklığı azaltmak için akıllı sözleşmelerin ayrı bir katmanda çalışmasına izin verir. Arbitrum, Arbitrum zinciri (toplayıcılar olarak bilinir) tarafından desteklenen akıllı sözleşmeleri ETH ile aktif olarak doğrulayan düğümleri telafi eder ve blokları ilk katman olan Ethereum ana ağına eklemekten sorumludur. 

Arbitrum ürünü ve ölçeklendirme çözümlerinin tamamı, New York merkezli bir geliştirme firması Offchain Lab tarafından yapılmıştır . Girişime Offchain Labs kurucu ortakları Ed Felten, Steven Goldfeder ve Harry Kalodner öncülük ediyor. Ed bir profesör, Steven doktora derecesini aldı ve Harry bir doktora derecesine sahiptir.

Arbitrum Nasıl Çalışır?

Arbitrum One ekosistemi, daha sonra Ethereum ağı (katman-1) tarafından doğrulanacak olan akıllı sözleşmelere güç veren bir katman-2 ana ağıdır. Arbitrum tarafından tahsil edilen ücretler, ETH olarak ödenecek ve geliştirme ekibi, katman-1’de işlem başına ödenen normal ücretlerden yaklaşık 50 kat daha az bir indirim bekliyor. Bu, Arbitrum akıllı sözleşmelerini doğrudan ETH ana ağında yürütmekten daha ucuz olması gerektiği anlamına gelir.

  • Arbitrum Nitro güncellemesi Ağustos 2022’de yayına girdi ve bu güncelleme, iş hacmini ve birlikte çalışabilirliği geliştirdi.

Arbitrum Neden Benzersiz?

Ethereum ana ağı, ölçeklenebilirlik eksikliği, yüksek gaz ücretleri ve yavaş işlem hızları dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle yatırımcılardan, şirketlerden ve diğer uzmanlardan çok fazla tepki alıyor. Polkadot (DOT), Cardano (ADA) ve EOS gibi projeler bu sorunları çözeceğini vaad etse de pek olumlu sonuçlanmadı. 

Arbitrum ise akıllı sözleşmelerin onaylanmasını kolaylaştırarak ETH ana ağını aşırı işlemlerden kurtarmak için ağın ayrı bir katmanı olarak çalışır.

Diğer protokoller de benzer iyileştirmeler elde etmeyi amaçlasa da, Arbitrum ağı şu anda Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumluluğu ile öne çıkıyor, bu da geliştiricilerin dApp’lerini Arbitrum ana ağında oluşturabilmek için yeni bir kodlama dili öğrenmek zorunda olmadıkları anlamına geliyor. İşte bu yüzden Arbitrum benzersizdir. 

Ağın Tokeni, ARB Coin Nedir?

ARB, Arbitrum platformunun yerel tokenidir. ARB Coin, Arbitrum DAO içinde oylama hakları sağlayarak sahiplerine güç verecektir. Bu, kullanıcıların platformun geliştirilmesi ve yönetimi ile ilgili karar alma süreçlerine katılmalarına olanak sağlayacaktır. ARB, platformu kullanımlarına göre kullanıcılara dağıtılacak ve Arbitrum’u en çok kullananlar en büyük token payını alacak.

arb coin kurucusu

Kurucuları Kimdir?

Ed Felten, Ethereum’un doğumundan önce, 2014 yılında roll-up teknolojisi konusundaki kapsamlı araştırmasına başladı. Beyaz Saray’da Başkan Obama’nın CTO Yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra, Princeton Üniversitesi’ne dönerek araştırmasına Steven Goldfeder ve Harry Kalodner ile devam etti.

ARB Coin Hangi Borsalarda Listelenecek?

Arbitrum (ARB) coin listelemesi için popüler borsalar ilk adımı attı. İşte listeleme duyurusu yapan borsalar;

Arbitrum Airdrop Detayları

Arbitrum Vakfı, 23 Mart’ta $ARB token airdrop & DAO yönetiminin ve topluluk tahsisinin %12,75’inin dağıtılacağı tarihi duyurdu. Arbitrum One ve Arbitrum Nova test kullanıcıları bu Airdropu almaya hak kazandılar.

Arbitrum (ARB) Sıkça Sorulan Sorular

Arbitrum ne zaman borsalarda listenecek?

ARB Coin 23 Mart 2023’te borsalarda listelenecek.

Arbitrum toplam arzı nedir?

Dolaşımdaki toplam ARB sayısı 10 milyar ile sınırlıdır.

Göz At

Yeni Çıkan Coinler (ICO,IDO)
Airdrop & Testnet
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter, Instagram ve Telegram'da takip edebilirsiniz! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da!
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.