ABD Enflasyon Verileri Beklenirken Dolarda Son Durum

ABD Enflasyon dolar
Abone Ol 

Tüccarların haftanın ilerleyen saatlerinde açıklanacak ABD enflasyon verilerini beklemesi nedeniyle, dolar Salı günü son zirvelerinin hemen altında pusuya yattı. ABD Enflasyon Verileri Beklenirken Dolarda Son Durum!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

ABD Enflasyon Verileri Beklenirken Dolarda Son Durum

Tüccarlar, fiyat baskılarının nihayet azaldığına ve daha agresif ABD faiz artırımlarına duyulan ihtiyacın hafiflediğine dair herhangi bir işaret için bu haftanın kilit ABD enflasyon baskısını beklerken, dolar bugün son zirvelerinin altına gizlendi. Cuma günkü beklenmedik şekilde güçlü ABD istihdam verileri, yatırımcıların Eylül ayında 75 baz puanlık (bps) oran artışına ilişkin bahisleri artırmasıyla, o gün yen karşısında Haziran ortasından bu yana en büyük günlük yüzde kazancını kaydeden doları destekledi.

Fakat, odak Çarşamba günkü Temmuz tüketici fiyat endeksine kaydığı için para birimi o zamandan beri geri çekildi. Para biriminin diğer emsallerden oluşan bir sepet karşısındaki değerini ölçen dolar endeksi, 106.23’te marjinal bir düşüş yaşadı. Cuma günü 106.93’te bir haftadan fazla zirve vuruşunun altında kaldı.

Sterlin yaklaşık 1.2055$’da çok az değişmedi ve euro %0.2 daha sıkı 1.0213$’da kaldı. Dolar da 134.90 yen civarında yatay seyretti. “Yarın enflasyon konusunda biraz endişeliyim. Londra’daki Societe Generale’de döviz stratejisti Kenneth Broux, piyasanın tüm yıl boyunca yanlış hareket ettiğini ve Eylül ayında 75 baz puanlık bir faiz artırımı beklentilerini yükseltecek güçlü bir çekirdek enflasyon baskısı elde edersek, dedi ve “Fed’in daha fazlasını yapması gerekebileceğinden doları açığa alma zamanının geldiğini söylemek için çok erken.”

Önerilen Makaleler

ABD Merkez Bankası, Haziran ve Temmuz aylarında faiz oranlarını 75 baz puan artırdı. Para piyasası vadeli işlemleri, trader’ların gelecek ay 75 baz puanlık bir artış için yaklaşık üçte iki şans gördüğünü ve 2023’e kadar faiz indirimi beklentilerini daha da derinleştirmeye başladıklarını gösteriyor. Güvenilir bir durgunluk göstergesi olan iki ve 10 yıllık Hazine getirileri arasındaki fark, son yirmi yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 

Pazartesi günü, New York Fed anketi, tüketicilerin enflasyon beklentilerinin Temmuz ayında keskin bir şekilde düştüğünü gösterdi ve belki de TÜFE açıklamasının rahatlama getireceğine dair bir umut ışığı sundu.

Doların liman statüsü, özellikle büyüme ve jeopolitik endişeler girdap gibi olurken doların tepkisini tahmin etmeyi biraz daha zorlaştırıyor. Avustralya’da tüketici güveni üst üste dokuzuncu ayda da geriledi ve Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları Londra ticaretinin başlamasıyla düşüş yaşadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de ! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da ! Şimdi Bize Katılın !
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.