Ana SayfaAltcoin HaberleriWormhole (W) Coin Nedir, Nasıl Alınır?

Wormhole (W) Coin Nedir, Nasıl Alınır?

Wormhole projenin erkenci döneminde uygulamayı kullanan ve bazı kriterleri yerine getiren kullanıcılara airdrop dağıtacağını duyurdu.

spot_img

Wormhole, blok zincirler arasındaki iletişimi sağlayan genel bir mesaj aktarma protokolüdür. Proje çok yakın zamanda piyasadaki yerini alacaktır. Projenin yerel tokeni W coindir. Peki tam olarak, Wormhole (W) Coin nedir, nasıl alınır, nasıl çalışır, airdrop detayları, haberleri, hangi borsalarda listelenecek? İşte tüm soruların cevabı Bilgi Kripto haber sitesinde. 

Wormhole (W) Coin Nedir?

Solucan deliği, birden fazla blok zincirine bağlanan, merkezi olmayan, evrensel bir mesaj aktarma protokolüdür. Basit bir ifadeyle Wormhole, Ethereum, Binance Smart Chain, Terra, Solana, Polygon, Avalanche ve Oasis gibi farklı blok zincirlerinin birbirleriyle iletişim kurmasına olanak tanır. Bugün blockchain’leri rahatsız eden iki ana sorunu ele alıyor:

 • Tokenların köprülenmesi ve değiştirilmesi için merkezi borsalara güvenilmeden blok zincirler arasında taşınması zordur. Ancak bu, kullanıcıların karşı taraf riskine tabi olduğu anlamına gelir.
 • Farklı blok zincirlerindeki merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) ve akıllı sözleşmeler birbirleriyle iletişim kuramıyor, bu da zincirler arasında birlikte çalışabilirliğin sağlanmasını zorlaştırıyor.

Wormhole bu sorunu, bu zincirlerdeki akıllı sözleşmeler tarafından yayılan mesajlar için çeşitli zincirleri izleyerek çözer. Bu, daha önce bahsedilen evrensel mesaj aktarma protokolünün temel işlevi olan, alınan mesajları hedef zincire yönlendiren, her zincirde konuşlandırılan bir çekirdek sözleşme olan Wormhole Çekirdek Katmanı aracılığıyla gerçekleştirilir.

19 düğümden oluşan bir koruyucu ağ, Wormhole’ün güvenliğini sağlar.
Bu sistem, token ve NFT köprüleri, zincirler arası oracle’lar ve Wormhole’un altyapısı olmadan çalışmayan diğer mesajlaşma uygulamaları gibi zincirler arası iletişim protokollerini mümkün kılar.

wormhole w token nedir nasıl alınır binance listeleme hangi borsalardan listeleme borsa listelemeleri airdrop detayları

W Token Nedir?

 • Listeleme kodu: W
 • Maksimum Arz: 10.000.000.000
 • İlk dolaşımdaki arz: 1.800.000.000
 • Token Formatı: Yerel ERC20 ve SPL (Wormhole’un Yerel Token Transferi standardını kullanarak)
 • Kilitlenme: W’nin %82’si başlangıçta kilitlenmiştir ve bu tür tokenlar, aşağıdaki Token Yayın Programına göre dört yıl boyunca açılacaktır.

Wormhole Nasıl Çalışır?

Wormhole’ün tek olmasa da en önemli ve bilinen özelliği Wormhole Token Köprüsü’dür. Aşağıdakiler gibi birinci katman blok zincirleri arasında kripto varlıklarının aktarımını sağlar:

 • Solana
 • Ethereum
 • Binance Smart Chain (BSC)
 • Polygon
 • Terra
 • Avalanche
 • Oasis

Wormhole W Coin Airdrop

Wormhole projenin erkenci döneminde uygulamayı kullanan ve bazı kriterleri yerine getiren kullanıcılara airdrop dağıtacağını duyurdu.

Wormhole W Token Hangi Borsalarda Listelenecek?

Projenin başlangıç aşamasında Bybit, Bitget, Kucoin, Gate.io, HTX ve en nihayetinde Binance borsasında listelenmesi bekleniyor.

Wormhole Haberleri, Gelişmeleri

Her ne kadar Wormhole’un net bir kullanım durumu ve cazip bir değer teklifi olsa da, ne yazık ki Solana ile Ethereum arasındaki köprüyü hedef alan 320 milyon dolarlık devasa bir hackleme nedeniyle medyanın en fazla ilgisini çeken o oldu.

Sonuç olarak 2022’nin en büyük hacklenmesinde ve tarihteki en büyük DeFi hacklemelerinden birinde 120.000 Wrapped Ether çalındı. Bilgisayar korsanı, toplamı Solana’da bastı ve 93.750 Wrapped Ether’i Ethereum’da kullandı, geri kalanını ise Solana’da SOL ve USDC ile değiştirdi. Solucan deliği ekibi hackerla Ethereum adresi aracılığıyla iletişime geçti ve çalınan fonları iade etmesi karşılığında 10 milyon dolar ödül teklif etti ancak sonuç alamadı.

Blockchain analiz firması Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson’a göre bu hack, DeFi hizmetlerinin güvenlik açığını ve güvenliklerinin hala büyük meblağları depolamaya yetecek kadar yüksek bir seviyeye ulaşmadığını bir kez daha gösterdi.

Ancak, Wormhole’un destekçileri devreye girdi ve çalınan fonların yerini aldılar. Wormhole’un geliştiricisi Certus One’ın arkasındaki kripto risk sermayesi şirketi Jump Crypto, 120.000 wETH’yi istismar edilen akıllı sözleşmelere geri yatırdı. Jump’ın başkanı Kanav Kariya, “iki haftada iki yıl” yaşlandığını söyledi ancak şirketin Solucan Deliğinin çok zincirli bir gelecek için temel altyapı olduğu yönündeki tutumunu desteklediğini söyledi.

Bitcoin, Son 1 Yılda Altın, Borsa ve Dövizden Daha Fazla Kazandırdı! Şimdi Bitcoin Yatırımını Başlat!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar