Ana SayfaAltcoin HaberleriSolana (SOL) Nedir, Nasıl Alınır?

Solana (SOL) Nedir, Nasıl Alınır?

spot_img

Solana merkezi olmayan finans (DeFi)  çözümleri sağlamak için blok zinciri teknolojisinin doğasına dayanan ve oldukça işlevsel açık kaynak projesidir. Solana Nedir ? SOL Nedir , Ne Demek ? Solana Nasıl Alınır ? Solana Coin ! SOL Nasıl Alınır ? 1 Solana Kaç TL ? 1 SOL Kaç Lira ?

Solana, açık kaynaklı bir blok zinciridir ve akıllı sözleşmeleri ve NFT’leri destekler. İzin gerektirmeyen ve yüksek hızlı bir katman-1 blok zinciridir. Solana, 2017 yılında Anatoly Yakovenko, Greg Fitzgerald, Stephen Akridge, Raj Gokal tarafından yaratılmış olup, tarihin kanıtı (PoH) mutabakat mekanizması üzerinde çalışan bir kripto paradır.

Solana Nedir ? SOL Nedir ?

Solana merkezi olmayan finans (DeFi)  çözümleri sağlamak için blok zinciri teknolojisinin doğasına dayanan ve oldukça işlevsel açık kaynak projesidir. Proje ile ilgili çalışmalar ilk olarak 2017′ de başlamıştır.  Solana‘ nın  merkezi İsviçre’ nin Cenevre kentindeki Solana Vakfı tarafından 2020′ de resmi olarak başlamıştır. Solana protokolü, merkezi olamayan uygulama (DApp) oluşturmayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Solana ekibinde mevcut durumda Apple, Intel, Google, Mıcrosoft, Twitter  gibi şirketlerde çalışma deneyimi bulunan uzmanlar yer almaktadır.

Solana blockchain’ in odak noktası, işlemlerin hızını ve sayısını arttırmaktır. Mutabakat mekanizması olarak, hisse ispatını kullanan blockchain, Tarih ispatı olarak adlandırılan bir yöntem ile de işlemlerin onaylanma süresi çok büyük oranda hızlanmıştır. Saniyede binlerce işlem yürüten Solana blockchain’ i ortalama 400 milisaniyede blok oluşturulabikiyor. Kıyaslayacak olursak, Bitcoin blockchainin ortalama blok süresi 10 dk Ethereum blockchain ise 15 saniyedir.

solana nasıl alınır 1 Solana Kaç TL ? 1 SOL Kaç Lira ?

SOL Nedir ?

SOL Token, Solana ‘ nın ekosistemindeki yerel para birimidir. Solana  ağındaki ödemelerin yapılabilmesi için üretilmiştir.  Sol’un başka bir kullanımı  ise mikro ödemeleri gerçekleştirmek içindir. Solana hızlı, güvenilir, ölçeklenebilir merkezi olmayan uygulamalar ve yüksek performanslı 4 yeni nesil blockchain teknolojisidir. blockchain’in nasıl çalıştığına dair kökten farklı yaklaşıma sahip projedir. Öyle ki , bir kripto para birimine blockchain’ne merkezi olmayan saat getirmek, onu çok çok verimli hale getiriyor. Sistem şuan 65.000 tps ve 400 ms  blok süresini desteklemektedir. Küresel ekonominin taleplerini karşılamak için ölçeklenebilen bir ağın faydalarını görmek mümkün.

Önerilen Makaleler

Solana Whitepaper Özet

Küme, Solana ekosisteminin mimarisi içindeki en yüksek organizasyon düzeyidir. Birçok küme, ekosistem içinde bir arada bulunabilir. Bir kümenin amacı, ekosistemin ölçeklenmesini sağlamaktır. Herkes, diğer kümelere güvenmek zorunda kalmayacağı, kendi özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış, uygulamaya özel bir küme çalıştırabilir.

Her küme bir defter tutar. Defter, müşteriler tarafından imzalanan işlemleri içeren bir dizi giriştir. Her kümenin, işlem kümesini bir PoH zincirine doğrulamaktan ve zaman damgasını vurmaktan sorumlu olan ve Lider adı verilen bir doğrulayıcı vardır. Tanıtım belgesinin amacı doğrultusunda bu zincire “Gerçek defter” adı verilir.

Ek olarak, yalnızca işaretler içeren ve önceki yuvanın son girişinden üretilebilen bir “Sanal defter” tutulur. Bir Kene, saatlerin her saniye yaptığı “tiklere” benzer, yalnızca bir defter girişidir. Lider düğüm, doğrulanmış bir işlemi genel muhasebeye eklememeyi seçtiğinde, bunlar genel muhasebeye eklenir. Oysa bir işlem, bir müşterinin blok zincirinde yapmayı seçtiği bir değişikliktir. Doğrulanmış bir işlem, işlemin lider düğüm tarafından doğrulandığı işlemdir.

Solana’nın Avantajları

Solana, zaman damgası girişlerinin sorumluluklarını ve zincirleme oylamaları böler. Bu, konsensüs başarısını son derece hızlı ve ölçeklenebilir hale getirir. İşlemler bir kümedeki (bir yuva sırasında) bir Lider düğümü tarafından onaylanıp doğrulandığından, dahil edilecek işlemler için rekabet yoktur (Ethereum’da olduğu gibi). Bu, işlem ücretlerinin çok düşük olmasını sağlar.

Solana’ya göre işlem ücretlerinin 0,01 doların altında olması garanti ediliyor. İşlemci ve pay sahibi olan herkes doğrulayıcı olmak için öne çıkabilir.Mimarilerin hesaplamayı rekabetçi tutmak için tasarlandığı (Proof of Work blok zincirleri) Bitcoin gibi diğer zincirlerin aksine, Solana hesaplamayı benimsiyor. Örneğin, GPU’lar Solana’nın hesaplama gereksinimleri için son derece verimlidir ve doğrulayıcının hesaplama yeteneği ne kadar hızlıysa, küme işlemleri doğrulamada o kadar hızlı olabilir.

Solana Tokenomik

Solana’nın yerel coini SOL’dur. Besleme Ağ tarafından üretilebilecek SOL sayısının üst sınırı yoktur. Yazım tarihi itibariyle ağda 523.897.723 SOL bulunmaktadır.Nesil Mekanizmaları SOL, Solana’nın doğrulayıcıları doğrulamaya katılmak için kaynaklarını tahsis ederek kazandıklarında üretilir. Kazanç miktarı, yatırılan miktarla doğru orantılıdır. Akış Mekanizmaları SOL Sahipleri, bunları başka hesaplara veya akıllı sözleşmeler adı verilen programlara gönderebilir.

Yıllar Boyunca Solana (SOL) Fiyatı

sol yıllara göre fiyat

SOL Ne Demek ?

SOL Token, Solana ‘ nın ekosistemindeki yerel para birimidir. Sol, Solana kısaltılmış halidir. Coin market cap verilerine göre Sol şuan toplam arzı 494.519.162 Sol dır.

1 Solana Kaç TL ? 1 Sol Kaç Lira ?

Bugün 1 Solana Kaç TL ? 1 Sol Kaç Lira! Bilgi Kripto sitesinde , Tüm Coinlerin Fiyatlarını Görüntüleyebilirsiniz .

[ccpw id=”29836″]

Solana (SOL) Coin Nasıl Alınır?

Solana satın almak istediğiniz zaman aşağıdaki borsaları tercih edebilirsiniz. Borsalar güven sırasına göre listelenmiştir.

[table id=45 /]

[table id=46 /]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar