Rekor Cari Açığa Rağmen Sterlin Yükseldi

cari açığa rağmen sterlin
Abone Ol 

Yatırımcıların 2022’nin başlarında Birleşik Krallık’ın cari işlemler açığında rekor bir açığı ortaya çıkaran resmi verileri görmezden gelmesiyle, İngiliz sterlini Perşembe günü dolar ve euro karşısında yükseldi. Rekor Cari Açığa Rağmen Sterlin Yükseldi!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Rekor Cari Açığa Rağmen Sterlin Yükseldi!

 Yatırımcıların Birleşik Krallık’ın 2022’nin başlarında cari işlemler açığında rekor bir açık verdiğini ortaya koyan resmi verileri görmezden gelmesiyle, İngiliz sterlini Perşembe günü dolar ve euro karşısında yükseldi.

0837 GMT’de sterlin dolar karşısında %0.2 artışla 1.21485$’da ve İngiliz birimi de daha zayıf bir euro karşısında güçlenerek %0.2 yükselerek 85.970 pense çıktı.

Ancak İngiliz merkez bankacıları ciddi bir ekonomik gerilemeden kaçınırken enflasyonu ehlileştirme göreviyle uğraşırken, para birimi Brexit referandumunun yapıldığı 2016 yılından bu yana ABD doları karşısında altı aylık en büyük düşüşü için rotasını koruyor.

“Birleşik Krallık söz konusu olduğunda çok fazla ekonomik ters rüzgar var; Citi’nin döviz stratejisi başkanı Vasileios Gkionakis, hane halkı tarafından çok düşük tasarruf tamponları, anlamlı bir mali destek yok ve bu yıl iki katına çıkması beklenen cari işlemler dengesi açığınız var” dedi.

Önerilen Makaleler

Perşembe günü yayınlanan veriler, açığın 51,7 milyar sterline (62.8 milyar $) veya gayri safi yurtiçi hasılanın %8.3’üne yükselmesiyle, İngiltere’nin bu yılın ilk üç ayında cari hesabında rekor bir açık verdiğini gösterdi.

BoE, Aralık ayından bu yana faiz oranlarını beş kez artırdı ve bir sonraki tarifeli faiz duyurusu 4 Ağustos’ta, bazı piyasa oyuncuları bir sonraki toplantıda 50 baz puanlık daha büyük bir artış bekliyor.

Enflasyon geçen ay %9.1 ile 40 yılın rekorunu kırarak G7 ülkelerinin en yüksek seviyesi oldu.

Ancak, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’nin daha yumuşak bir tonla merkez bankasının enflasyonu kontrol altına almak için “zorla” hareket etmesi gerekmediğini söylemesinin ardından Çarşamba günü daha büyük bir zam beklentileri yumuşadı.

Bailey’nin güvercinliği, beklenenden daha hızlı bir ekonomik yavaşlama ışığında çok kademeli bir sıkılaştırma çağrısında bulunan yeni BoE politika yapıcısı Swati Dhingra tarafından tekrarlandı.

Gkionakis, “Piyasa 50 baz puanlık bir faiz artışında fiyatlandırma olasılığına yöneldi, ancak bu çok yakın bir çağrı olmaya devam ediyor” dedi.

Bilgikripto okurlarına özel %10 komisyon indirimi ve kayıt bonusu ile şimdi dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a kayıt olun!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de ! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da ! Şimdi Bize Katılın !
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.