Fomo Nedir ? Kriptoda ve Borsada Fomo Terimi Nedir ?

fomo nedir

FOMO ,  ingilizce bir cümle olan  Fear Of Missing Out kelimelerinin kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı , ise psikolojide eksik kalma veya fırsatı kaçırma korkusu olarak nitelendirilmektedir. Kripto para ve borsada sıkça duyduğumuz terimlerden bir tanesidir. Peki tam olarak , Fomo Nedir ? Kriptoda ve Borsada Fomo Terimi Nedir ?

Fomo Nedir ?

Kayıp korkusu olan FOMO, 2013 yılında Oxford sözlüğüne eklendi. Diğer insanların yaşamlarının sosyal medya parçacıklarına tanık olmak genellikle karşılaştırmayı, kıskançlığı ve güvensizliği tetikler. Dahil olmadığınız bir şeyi okuduğunuzda veya duyduğunuzda endişeli hissediyorsanız, FOMO’dan muzdarip olabilirsiniz. Bir deneyimi, fırsatı veya eğlenceyi kaçırdığınızı hissediyorsunuz. İnsanlar sosyal medyada başkalarının hayatlarına bakmayı takıntı haline getirdikçe aşırı dijital alışkanlıklar da gelişiyor. İnsanlar yüksek seviyelerini aradıkça, bağımlılıkta belirgin olan dopamin arama davranışlarıyla bağlantılıdır.

 

kriptoda fomo nedir

Önerilen Makaleler

Kriptoda ve Borsada Fomo Terimi Nedir ?

FOMO başka yatırımcıların ve traderların yaptığı işlemleri gördüğünüzde ortaya çıkmaya başlar. Fırsatı kaçırma duygusu , araştırılma eksiği  yada sürüyü takip etme psikolojisi gibi duygusu ile bilinçsizce işlem yapmaya neden olmaktadır ,aynı zamanda pişmanlık duygusu içinde kullanılmaktadır.

Kıskançlık , Aç gözlülük , Korku , Sabırsızlık , Heyecan , Hırs  ve Kaygı  FOMO’ yu oluşturabilecek duygular arasında yer alabilir.

Bu duyguyu tetikleyen en büyük etken ; Fırsatları kaçırma duygusu başka traderların yaptığı işlemlerden , yeniliklerden ve para kazanma isteğinden mahrum kalma korkusudur. Bu düşünce sonucunda ise araştırma yapılmadan , plan yapılmadan sürüye takılıp yapılan işlemler ile sonuçlanır. Yatırımcıların bu duygu ile açtıkları işlemler sonucunda daha fazla kazanma hırsı yada daha fazla kaybetme korkusu yaşarlar.

Sonuç olarak zıt olan iki farklı duyguyu en üst düzeyde hissettirebilir. Aç gözlülüğün vermiş olduğu haz ile daha fazla kazanma duygusunu yaşarken, mutluluk ve sevinç hissedebilirsiniz. Aynı zamanda kaybetmenin tedirginliğini, korkusunu, mutsuzluk ,kıskançlık ve paranoya gibi duygular hissettirmeye başlamaktadır.

Bu durumla başa çıkabilmek için yaptığımız planlar doğrultusunda emin adımlarla ilerlemelisiniz. Fomo ve Keriz silkeleme gibi olaylarda daha bilinçli davranmalısınız.

Bu FOMO duygusu ile nasıl başa çıkabiliriz ?

Yaptığımız işlemler sonucu kaybettiğinizi kabullenmeniz gerekir. Bu durumun sizde nasıl bir psikolojiye girmenize sebep olduğunu fark etmeniz gerekir .

Kaybettiklerinizi tekrar kazanma duygusu oluşmasını engellemelisiniz. Yeni bir FOMO dan uzaklaşmanız için kendinizi iyi hissedinceye kadar ekrandan uzaklaşıp işlem açmamalısınız.

  • Yaptığınız işlemler sonuçlarında kaybettiklerinizden ziyade size neler kazandırdığını düşünün. Size tekrar neyi yapmamanız konusunda kendinize kazandırdığı tecrübeyi göz önünde bulundurun.
  • Hayatınızın tamamen borsadan ibaret olmadığını fark edin.
  • Sizi hem fiziki hem de mental açıdan sizi diri tutabilecek hobileriniz olmalı.
  • Egzersiz yapmak ve kitap okumak sizi geliştirmekle kalmayıp psikolojik olarak iyi hissettirecektir.
  • Plan yapmak ve programınıza uymak hem günlük rutinlerinizde hem de borsada yapacağınız işlemlerde sizi daha emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. Ayrıca fomoya kapılmanıza engel olacaktır.

Göz At

FAN TOKEN Fiyatları

Bilgi Kripto web sitesinde  yer alan FAN TOKEN bölümünden anlık olarak , tüm fan tokenların fiyatlarını , grafiklerini ve hacimlerini görüntüleyebilirsiniz .

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de !

Sorumluluk reddi: Bu bir  basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir.   Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Uyarı

Bilgikripto.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Bilgikripto.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Bilgikripto.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..