Kripto Madenciliği Sektöründen 1.5 Milyon Dolar Kazandı!

kazakistan kripto para

Resmi verilere göre, Kazakistan hükümeti bu yılın ilk çeyreğinde kripto madencilerinden 1,5 milyon dolar topladı. Para, Ocak ayında tanıtılan dijital para birimlerini basmak için harcanan elektrikten alınan bir ücretten geliyor. Kazakistan, 1. Çeyrekte Kripto Madenciliği Sektöründen 1.5 Milyon Dolar Kazandı!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Kazakistan, 1. Çeyrekte Kripto Madenciliği Sektöründen 1.5 Milyon Dolar Kazandı!

Hükümetin bu hafta yaptığı açıklamaya göre, Kazakistan yılın ilk üç ayında kripto madenciliği endüstrisinden 652 milyon tenge (neredeyse 1,5 milyon dolar) aldı . Fonlar, ülkede yasal olarak faaliyet gösteren madencilik çiftlikleri tarafından kullanılan elektriğe ek ücret alınarak toplanmıştır.

1 Ocak 2022’de uygulanan ücret, kripto paraların çıkarılması için yakılan kilovat saat elektrik enerjisi başına 1 tenge oranında hesaplanıyor. Madencilik tesisi işleten kuruluşların, ilgili çeyreği takip eden ayın 20. gününe kadar ödeme yapmaları beklenmektedir.

Ek ücret henüz Kazakistan’ın vergi kodunun bir parçası değil. Yetkililer şimdi kullanılan gücün maliyetine bağlı olarak farklı oranlar getirmeyi planlıyor ve gerekli değişiklikler yakın zamanda parlamentonun alt meclisi olan Mazhilis’te ilk okumada onaylandı .

Önerilen Makaleler

Bir yandan bu hareketin bütçe gelirlerini daha da artırması, diğer yandan da dijital para birimlerinin enerji yoğun üretimi için elektrik tüketimini sınırlaması bekleniyor. Orta Asya ülkesi, Çin’in geçen yıl Mayıs ayında endüstriyi çökertmesinin ardından önemli bir madencilik etkin noktası haline geldi.

Ülkenin artan enerji açığından büyük ölçüde madenci akını sorumlu tutuldu ve bu da düzinelerce maden çiftliğinin geçici olarak kapanmasına yol açtı. Elektrik kesintileri şimdiden bazı şirketleri ülkeyi terk etmeye zorladı .

Şubat ayındaki bir hükümet toplantısında, Başkan Kassym-Jomart Tokayev yetkililere kripto madenciliği üzerindeki vergi vergisini “çarpma” görevini verdi. Ayrıca ülkenin mali gözlemcisine ülkedeki tüm madencilik çiftliklerini tespit etmesini ve vergi ve gümrük belgelerini kontrol etmesini emretti .

Mayıs ayı başlarında Kazakistan , madenciler için kayıt kurallarını ve raporlama gerekliliklerini genişleterek işletmeleri madencilik ekipmanlarının enerji ihtiyaçları, planlanan yatırımlar ve çalışan sayısı dahil olmak üzere geniş bir bilgi yelpazesi sunmaya zorladı. Bu arada, hükümet denetçileri bazı madenciler tarafından istismar edilen vergi boşluklarını kapatmaya çalışıyorlar.

Bilgikripto okurlarına özel %10 komisyon indirimi ve kayıt bonusu ile şimdi dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a kayıt olun!

Göz At

Yeni Çıkan Coinler Ve Ön Satış
Tüm Fan Token Fiyat Ve Analizleri
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de ! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da ! Şimdi Bize Katılın !
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.