İlk Kripto Para Bitcoin Değildi !

ilk kripto para hangisi
Abone Ol 

Evet ilk kripto para neydi sorusunu sorsam vereceğiniz cevap muhtemelen Bitcoin olacaktı . Fakat 2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin ilk kripto para birimi değildi . Aslında kripto paraların tarihi çok daha eskiye dayanıyor . Ve arkasında kriptonun öncü ismi yer alıyor . Peki , ilk kripto para hangisi ?

İlk Kripto Para Hangisi ?

Merakınızı hızlı bir şekilde gidermek istiyorum . İlk kripto para birimi 1990 yılında Digicash firması tarafından geliştirilen Ecash Coin’dir . Evet yanlış duymadınız tam 32 yıl önce ortaya çıktı . Şirketin kurucusu ve projenin sahibi ise David Chaum ‘un ta kendisi . Doğru bildiniz makalenin girişindeki kişi David Chaum . Bay Chaum 1983 yılında bir “İzlenemeyen Ödemeler için Kör İmzalar” başlıklı bir makale yayınladı . Sizin için makaleye ulaşım sağlayabildik . Aşağıdaki bağlantı üzerinden erişebilirsiniz .

Şimdi anlamanız gereken en önemli nokta Chaum’un bu sektörün babası ve öncüsü olmasıdır . David Chaum‘u yakında tanımak için Makalemize göz atmayı unutmayın .

O zaman Bitcoin orijinal değil mi ? Bu sorunun cevabı aslında çok basit . Bitcoin’den önce Chaum bu teknolojiyi tüm dünyaya açtı . Ve sektörün öncüsü konumuna geldi . Onun fikirleri ve o dönemde ortaya çıkan diğer kripto varlıklar , Bitcoin ‘in ortaya çıkmasına vesile oldu . Peki ilk kripto varlık Ecash Nedir ?

Ecash Nedir ?

Kriptonun öncüsü Chaum , 1983 yılında bir tür dijital para önerdi . David Chaum, bireyler arasında iletilen bilgileri şifrelemek için “kör edici formül” olarak adlandırılan bir ödeme formülü geliştirdi. Böylece “Kör Nakit”, özgünlük imzası taşıyan ve izlenebilirlik olmaksızın değiştirilebilme özelliği taşıyan kişiler arasında güvenli bir şekilde aktarılabilir kripto para meydana geldi .

Bay Chaum bu fikirlerinden tam 1 yıl sonra Digicash şirketini kurdu . Yine aynı dönemde eCash adlı ilk kriptografik dijital parayı yarattı . Digicash 1998 yılında iflas etti . Fakat bay Chaum’un fikirleri 2009 yılında Bitcoin ‘in ve günümüzde kripto paraların , blockchain teknolojisinin oluşmasında öncülük etti .

Chaum ‘un fikirleri o dönemde insanlar için çok karmaşık gelebilirdi . Bu da yine o dönemde şirketin iflas etmesine yol açmış gibi gözüküyor . Fakat David Chaum tekrar işinin başında ! İşte karşınızda XX Network !

XX Network Nedir ?

Evet Chaum her zaman bir adım önde . 1983 yılında böyle bir fikir sahibi kişinin , günümüzdeki projesi ile geleceğe yön vereceğinden eminiz gibi . XX Network hayatın sadece size ait olduğu bir dünya inşa ediyor .

xx network nedir

XX Network, korumalı bir dijital küre sunan yeni bir platform türü olmayı amaçlamaktadır. Platformun amacı kullanıcıların güvenli ve özel bir şekilde fikirlerini paylaşabilmeleri ve değer alışverişinde bulunabilmeleridir. Kullanıcı gizliliğine ve kuantum hesaplama tehdidine yönelik kamu endişesini gidermek için tasarlanan XX, şu anda BetaNet’te konuşlandırılıyor. XX Network beş ana bileşenden oluşur ;

  • Para Birimi: Güvenli ve isteğe bağlı olarak adlandırılmış bir dijital para birimi olan xx coin, işleyişini teşvik ederken kullanıcılar ve işletmeler arasında alınıp satılabilir.
  •  Blok Zinciri: Çığır açan bir konsensüs algoritması ve blok zinciri protokolü, fikir birliğine dayalı operasyonlar ve her seviyedeki talebi karşılayacak şekilde ölçeklenebilir.
  •  Düğümler: Her biri bağımsız olarak geleneksel sunuculardan oluşan merkezi olmayan, küresel bir ağ xx Network yazılımına sahip olunan/işletilen ve çalıştıran.
  •  İletişim: Ağ ve diğer kullanıcılarla iletişim kurmanın bir yolu Gönderilen veriler hakkında bilgi sızıntısı olmaması için paketleri karıştırın veya gönderen ve alıcı arasındaki bağlantı.
  •  Yönetim: Şeffaflığı zorlayan demokratik bir yönetim sistemi ağın işleyişini sağlar ve kullanıcıların katılımını sağlar.

XX Network devasa bir ekosistemi meydana getiriyor . Ekosistemin ürünlerine göz atmaya ne dersiniz ?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter, Instagram ve Telegram'da takip edebilirsiniz! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da!
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.