İlk Bitcoin Cüzdanı

ilk bitcoin cüzdanı nedir
Abone Ol 

Bugün Bitcoin kullanıcıları, zengin özelliklere sahip yazılım ve donanım cüzdanlarına sahiptir fakat Bitcoin piyasaya çıktığında cüzdan var mıydı? Hayır yoktu peki sistem nasıl işliyordu cevabı yazımızda hazırsanız haydi başlayalım. İlk Bitcoin Cüzdanı!

İlk Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin piyasaya çıktığında cüzdan yoktu. Satoshi Nakamoto’nun ilk masaüstü istemciyi tasarlaması gerekti ve yaratılışı, topluluğa yıllarca sadık bir şekilde hizmet ederek şaşırtıcı derecede dayanıklı olduğunu kanıtladı.

İlk bitcoin cüzdanı tam bir istemciydi, bu da senkronize edilmesi için tüm blockchain geçmişini indirmeniz gerektiğini ifade ediyordu. Senkronizasyon süresi hızla genişlese de kaydedilecek çok az geçmiş olduğundan dolayı bu, başlamak için bir sorun değildi. 2012’de cüzdanı gözden geçiren Vitalik Buterin şu ifadelere yer verdi:

“Tam bir düğüm olduğu için, istemcinin çalışması için tüm (şu anda 6 gigabayt) blok zincirini indirmesi gerekir; bu, istemciyi ilk başlattığınızda birkaç gün kadar sürebilir ve birkaç sürekli çalışır durumda tutmazsanız, istemciyi her başlattığınızda dakikalar ila bir saat arasında.” Bugün ise, BTC blok zinciri 250 GB’a yaklaşmaktadır.

EN ESKİ BTC CÜZDANI

Satoshi, Bitcoin protokolünü geliştirmesiyle eş zamanlı olarak ilk bitcoin cüzdanı üzerinde çalışmaya başlamasının yanısıra bilindiği şekliyle Bitcoin-Qt cüzdanı Şubat 2009’da piyasaya sürüldü. Qt cüzdanının özel anahtarları, kullanıcının bilgisayarında bir dosyada saklanıyordu.

“wallet.dat” başlıklı masaüstü, kişilerin bu klasörü yanlışlıkla silmesi veya özel olarak onu arayan kötü amaçlı yazılım tarafından erişilmesi ve on binlerce BTC’nin kaybolmasıyla sonuçlanan yıllar boyunca acı dolu hikayelere yol açıyor . Yine de, Satoshi’nin cüzdanında doğası gereği güvensiz olan hiçbir şey yoktu. Aslında, tamamen şifrelenmiş bir yedekleme oluşturma seçeneğiyle birlikte geldiği göz önüne alındığında, Qt en uygun şekilde yapılandırıldığında oldukça güvenli bir cüzdandı.

2014’ten önce alana giren Bitcoin kullanıcıları, Qt cüzdanını indirme ve ilk paralarının sanki sihir gibi alıcı adresine ulaşmasını şaşkınlıkla izleme deneyimini sevgiyle hatırlayacaklar.

Bitcoin-Qt cüzdanının ilk yapısı olan 0.1’in, o zamana kadar Lou Gehrig hastalığına yakalanmış olan Hal Finney 2012’de kaynak kodunu bulana kadar zaman içinde kaybolduğuna inanılıyordu. Bitcoinciler, ilk BTC cüzdanının neye benzediğini merak ediyor . like PC’de Bitcoin-Qt client 0.1’i indirebilir ve çalıştırabilir . Satoshi’nin yazılımla birlikte gelen readme.txt dosyası şunları açıklıyor:

”Ağı bir düğüm çalıştırarak desteklemek için, “Seçenekler->Para Oluştur”u seçin ve programı açık veya simge durumuna küçültülmüş halde tutun. CPU’yu başka hiçbir program kullanmadığında boşta öncelikte çalışır. Bilgisayarınız, işlem bloklarını kilitlemek için kullanılan çok zor bir hesaplama problemini çözecektir. Blok oluşturma süresi her seferinde değişir, ancak bilgisayarınızın hızına ve ağdaki rekabete bağlı olarak günler veya aylar sürebilir.”

İlginizi Çekebilir

Karmaşıklığı aşmanın her zaman ustası olan Satoshi sözlerini şöyle bitiriyor:

“Durdurup yeniden başlattığınızda baştan başlamak zorunda olan bir hesaplama değil. Çalıştığı herhangi bir anda bir çözüm bulunabilir. Ağı desteklemenin bir ödülü olarak, başarılı bir şekilde blok oluşturduğunuzda token alırsınız.”

EN ESKİ BİTCOİN CÜZDANI

İşlevsellik sınırlı olsa da, Qt cüzdanının birkaç gelişmiş özelliği vardı. Kripto para gönderip almaya ve bir adres defteri eklemeye ek olarak, kullanıcının belirli bir genel anahtarın sahibi olduklarını kanıtlayarak bir işlemi dijital olarak imzalamasını sağladı.

İLK BİTCOİN CÜZDANI0.9.0 sürümünden başlayarak, Bitcoin-Qt cüzdanı , “bitcoin çekirdeğinin” kulağa güçlü ve kaya gibi geldiğini söyleyen Gavin Andresen’in önerisinin ardından Bitcoin Core cüzdanı olarak bilinmeye başlandı.” Peter Todd, “Bitcoin Core’un ona ihtiyacınız olduğu anlamına gelen ciddi bir sorunu var” şeklinde yanıt vererek karşı çıktı, ancak önerge kabul edildi ve Qt, Core oldu. Ancak tarih, Todd’un haklı olduğunu kanıtlayacaktır.

Bugün bitcoin kullanıcılarının bir dizi kullanıcı dostu SPV cüzdanına erişimi olmasına rağmen , Bitcoin Core cüzdanı hala güçlü. İndirilebileceği Bitcoin.org’un kabul ettiği gibi , “Yüksek düzeyde güvenlik, gizlilik ve kararlılık sunuyor. Ancak, daha az özelliği var ve çok fazla yer ve bellek kaplıyor.” 

Göz At

Yeni Çıkan Coinler (ICO,IDO)
Airdrop & Testnet
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter, Instagram ve Telegram'da takip edebilirsiniz! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da!
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.