Ana SayfaKripto Para HaberleriIEO , IDO , ICO Nedir ? Kriptonun Halka Arzı İle Tanışın...

IEO , IDO , ICO Nedir ? Kriptonun Halka Arzı İle Tanışın !

spot_img

Kripto para dünyasında yer alan her bir kullanıcı , IEO , IDO , ICO gibi kavramları görmüştür . Bu yazımızda , Kriptonun halka arz edilmesini kapsayan bu kavramları ele alacağız . Peki tam olarak , IEO , IDO , ICO Nedir ?

IEO Nedir ?

IEO , İngilizce kelimelerden oluşan ,  Initial Exchange Offering kelimelerinin kısaltmış halidir . Initial Exchange Offering Türkçe karşılığı ise İlk Borsa Arzı’dır . Cümlenin kelime yapısında da anlayacağınız üzere IEO , Binance gibi borsalarda yeni bir projeye fon toplamak için oluşturulan borsada yer alan ön satışlardır . Fakat burada bilmeniz gereken önemli bir nokta var , IEO ‘lar daha önce bir miktar fon topladıktan sonra , IEO ‘lar borsalar da gerçekleştirilir . Burada başlangıçta toplanan fonun projenin borsalarda halka arz edilebilmesi için gereken , reklam , tanıtım , etkinlik gibi aksiyonlarda kullanılması içindir . Bu yüzden IEO’lar ICO’lardan farklıdır .

 • IEO , Binance gibi borsalarda gerçekleşmektedir . 
 • IEO , kripto varlıkların henüz piyasaya sunulmadan alınmasına olanak sağlar .
 • Bir borsasının IEO’suna katılmak için KYC doğrulaması tamamlanmış olması gerekir . 
 • IEO’lar ciddi bir girişimdir . Bu yüzden Binance gibi popüler borsalar tarafından düzenlenen IEO’lar incelenebilir . 
 • IEO’lar projelerine yatırım toplayabilmek , borsaların desteği ile gerçekleşmektedir .

Her IEO ön satış kar getireceği düşüncesi yanlıştır . Bir varlıa piyasaya çıkmadan yatırım yapmak karlı olabilir diye genel bir durum yoktur . Herhangi bir IEO ‘ya yatırım yapmadan önce detaylı araştırılması gerekir .

IDO Nedir ?

IDO , İngilizce kelimelerden oluşan Initial DEX Offering kelimelerinin kısaltılmış halidir . Türkçe karşılığıysa İlk DEX Arzı ‘dır . IDO kavramını anlayabilmek için öncelikle DEX ‘in ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak gerekir . DEX ; Decentralized Exchange kelimelerinden meydana gelen , merkeziyetsiz borsa anlamı taşımaktadır . Kripto para birimi alıcılarını ve satıcılarını birbirine bağlayan eşler arası (peer to peer) bir pazar yeridir . Örneğin , Uniswap , Pancakeswap DEX olarak nitelendirilir .

IDO’larda , bir Merkeziyetsiz Borsada (DEX) düzenlenen bir kripto token arzıdır. IDO’lar, projelerin tokenlerini dağıtabilmesi için ucuz ve basit bir yol sunmaktadır . Fakat günümüzde eski popülerliği mevcut değildir . IDO’da kullanıcılar, token yaratma etkinliği sırasında yeni tokenlerden alabilmek için fonlarını borsada kilitler. Toplanan fonların bir kısmı, daha sonra projeye iade edilmeden önce yeni tokenle birlikte bir LP’ye (Likidite havuzları) eklenir.

 • IDO’lar DEX borsalarda gerçekleşmektedir .
 • IDO’lar yüksek risk içerebilir . Bir projeye yatırım önce detaylı araştırılması gerekir . 
 • IDO’ya katılmak için Metamask gibi cüzdanlarda katılım göstermek için kripto para bulundurmak gerekir . 
 • IDO’da , proje sabit bir fiyattan tokenleri sunar ve kullanıcılar da bu tokenler karşılığında fonları kilitler.

ICO Nedir ?

Evet kripto para piyasasında en çok duyduğunuzdan terimlerden birinin ICO olduğuna eminim . Bilenler için heyecan verici olduğunun farkındayım . Fakat ICO ‘lar hakkında detaylı bir bilgi sahibi olmakta fayda var . ICO , İngilizce kelimeler olan Initial Coin Offering meydana gelmektedir . Türkçe karşılığıysa , İlk Coin Arzıdır . ICO projelerin kripto dünyasında yer almak için don topladıkları dönemdir . Bu satış formatında , proje sahibi erken yatırımcılara belirli bir tutar karşılığında token satışı gerçekleştirir . Burada ekip daha önceden proje hakkında detaylı bilgi verir . İlerleyen dönemlerde yer alan listelemeler , etkinlikler , token dağıtımları gibi .

Örnek vermek gerekirse Avalanche projesini geliştirebilmek ve kripto dünyasında yer almak için 0,50 Dolar seviyesinde Bir AVAX ICO’su başlatmıştı . Erken yatırımcılar adet başına bu fiyat üzerinden AVAX sahibi olabildiler . Avax makale tarihiyle , 60 Dolar fiyat seviyesinde işlem görmektedir .

ICO ile IEO arasında ne fark var dediğinizi duyar gibiyim . ICO ‘lar fon toplama işlemi tamamen proje ekibi tarafından yürütülür . IEO ‘da ise bu işlem anlaşmalı borsa tarafından yürütülür .

 • ICO ‘lar proje yöneticileri tarafından gerçekleştirilmektedir . 
 • ICO’lar belirli bir süre önce duyurulur ve planlama , yol haritası hakkında bilgi verilir .
 • ICO’larda satılacak token miktarı , dağıtım , kilitleme gibi unsurlar belirtilir .
 • Çoğu kişi bir ICO düzenleyebilir . Buda burada amacın projeyi geliştirmek yerine para toplama kötü niyetini kullanabilecekleri anlamına gelir .

Sonuç olarak , her ön satışın kar getireceği diye genel bir kural yoktur . Öncelikle bilmeniz gereken en önemli unsur günümüzde binlerce kötü niyetli kişiler , ICO adı altında milyonlarca Dolar para toplayıp ortadan kayboluyorlar . Bir projeye yatırım yapmadan önce aşağıdaki unsurlara dikkat ediniz ;

 • Güvenilir bir borsada mı işlem gerçekleştiriliyor ?
 • Projenin takımı şeffaf mı ?
 • Token blok zincirde yer alıyor mu ?
 • Yol haritası , ortaklık , tokenomics , proje detayı mevcut mu ?
 • Proje için kullanılan sitenin domain süresi , whois bilgileri açık ve şeffaf mı ?

[table id=45 /]

[table id=46 /]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar