Ana SayfaKripto Para HaberleriHalving (Bitcoin Yarılanma) Nedir?

Halving (Bitcoin Yarılanma) Nedir?

spot_img

Kripto para birimlerinin öncüsü olan Bitcoin (BTC), “halving” (Bitcoin yarılanma) olarak bilinen bir işleme tabi tutulur. Bu yarılanma işlemi 4 yılda bir gerçekleşir. Yarılanma işlemi Bitcoin’in gizemli mucidi Satoshi Nakamoto tarafından kullanılan protokole entegre edilmiştir. Peki tam olarak Halving (Bitcoin yarılanma) Nedir? Kriptoda Halving Nedir ? 

Halving (Bitcoin Yarılanma) Nedir?

Yarılanma işlemi Bitcoin’in gizemli mucidi Satoshi Nakamoto tarafından kullanılan protokole entegre edilmiştir. Yarılanma işlemi tamamlandıktan sonra, yeni Bitcoin arzı, madenciler için blok üretim ödüllerini yarıya indirecek şekilde düzenlenir. Yarıya inme meydana geldiğinde, madenciler işlemlerini doğruladıkları için %50 daha az Bitcoin (BTC) ödülü alırlar.

İlk yarılanma 2012 yılında Bitcoin’in orijinal ödül miktarı 50 BTC olduğunda gerçekleşti. Ancak, yarıya indirdikten sonra 25 BTC olacak şekilde değişti. İkinci Bitcoin yarılanması 2016 yılında gerçekleşti, burada bu miktar blok başına 12.5 BTC’ye kadar düştü. Mayıs 2020’de gerçekleşen yarılanma ile ödül miktarı blok başına 6.25 BTC’ye düştü.

Yarılanma, BTC’nin operasyonel verimliliğini artırmak için gerçekleşir. Ayrıca, ağ ücretleri önemli ölçüde azalır, bu da sonuç olarak Bitcoin’e olan talebi arttırır. Sonuç olarak, Bitcoin’in benimsenmesi küresel ölçekte geniş ölçüde artmaktadır.

Önerilen Makaleler

Bitcoin yarılanma

Blok ödülünün yarıya indirilmesinin Bitcoin fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu söylenir. Ancak, fiyat değişikliklerinin arz ve talep oranına bağlı olduğu unutulmamalıdır. Bitcoin arzı, onu kısıtlayan yarıya inme nedeniyle azalır. Yarılanma sonra Bitcoin’in halen talep görmesi fiyat artışına yol açtığı düşünülür ancak Bitcoin’in fiyatı sadece yarılanmaya ve talebe değil, birçok faktöre bağlıdır.

Bitcoin yarılanması sistemin oldukça hassas olan madencilik dengesini de etkiler. Madencilerin Bitcoin ekosistemindeki rolü çok önemlidir. Yeni blokların madenciliği ve BTC işlemlerine yardımcı olmanın yanı sıra, ağı tehditlerden korumak da madencilerin sorumluluğundadır.

21 milyon BTC’nin tamamının 2140 yılına kadar çıkarılacağı öngörülmektedir. 2024 yarılanma etkinliğinin Mart ve Haziran 2024 arasında gerçekleşmesi olası görünmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar