Euro Yükseldi, Dolar Düşüşü Genişletti

dolar düşüşü

Dolar, yatırımcıların artan ABD faiz oranlarından daha fazla dolar kazanımı için bahisleri kesmesi ve Çin’deki karantinaların gevşetilmesi konusunda umutlu hale gelmesiyle, yaklaşık iki aydır ilk haftalık kaybını takiben haftaya geri ayakla başladı. Euro Yükseldi, Dolar Düşüşü Genişletti

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Euro Yükseldi, Dolar Düşüşü Genişletti

Avrupa Merkez Bankası başkanının politika yapıcıların faiz oranlarını Eylül ayına kadar negatif bölgeden çıkaracağını ve doların son düşüşünü genişleteceğini söylemesinin ardından Pazartesi günü euro yükseldi.

Avrupa ticaretinde hisse senedi piyasalarında daha sakin bir ruh hali, geçen hafta keskin bir şekilde düşen ancak bu yıl riskli varlıkların düştüğü ve ekonomi ve enflasyonla ilgili endişelerin arttığı bu yıl yatırımcılar için tercih edilen para birimi olan dolar üzerinde baskı yarattı.

Euro, %1,1’lik artışla 1,0687$’a yükselen en büyük kazanç oldu. 13 Mayıs’ta çok yılın en düşük seviyesi olan 1,0349 $’a ulaştığından beri %3,3 arttı.

ECB Başkanı Christine Lagarde bir blog yazısında, bankanın Eylül ayı sonuna kadar euro bölgesi mevduat faizini negatif bölgeden çıkaracağını ve enflasyonun %2’de istikrara kavuştuğunu görürse daha da yükseltebileceğini söyledi.

Euro’nun yükselişi, geçen hafta hızlanmaya başlayan bir satışla birlikte doların büyük ölçüde düşmesiyle geldi.

“Bunu şimdilik (ABD doları cinsinden) geçici bir düzeltme olarak görüyoruz. MUFG analisti Lee Hardman, doların son aylarda bu kadar güçlenmesinin ana nedenlerine bakarsak, temel hikayenin geçen hafta önemli ölçüde değiştiğini düşünmüyoruz” dedi.

“Ancak çok kısa vadede, bu düşüş düzeltmesinin daha da uzaması riski var” diye ekledi ve son haftalarda piyasayı savunmasız bırakan uzun dolar pozisyonlarında bir birikime işaret etti.

Önerilen Makaleler

Hafta sonu yapılan ulusal seçimlerde merkez sol İşçi Partisi’nin kazandığı zafere başlangıçta sessiz bir tepki gösteren Avustralya doları, %1 artışla 0,7125 $’a yükseldi.

Japon yeni dolar başına 127.47 yene yükseldi.

Euro da İsviçre frangı karşısında %0,3 artarak 1,0315 franga yükseldi ve İsviçre Ulusal Bankası başkanının geçen hafta politika yapıcıların enflasyon güçlenirse harekete geçmeye hazır olduğunu söylemesinden bu yana frangın kazanımlarının bir kısmını geri aldı.

Çin’e yönelik algı da daha riskli para birimlerine yardımcı oldu. Şangay karantinadan çıkıyor ve geçen hafta Çin’de beklenmedik şekilde büyük bir faiz indirimi yatırımcılara güvence verdi.

Yuan geçen hafta 2020 sonundan bu yana en iyi haftasını yaşadı ve Pazartesi günü offshore piyasalarda dolar başına 6.6542 ile Mayıs başından bu yana en güçlü seviyesine yükseldi. 

ABD Başkanı Joe Biden bölgeyi gezerken bu hafta Asya’da jeopolitika da odaklanıyor.

Emtia bağlantılı para birimleri tırmandı, Norveç kronu euro karşısında %0,5 ve Kanada doları da benzer miktarda yükseldi.

ABD doları bu yıl yükseldi, ancak tekrarlanan Federal Rezerv faiz oranı artışlarının fiyatlandırılması beklentileriyle birlikte, bazı analistler buradan daha fazla kazanımın daha zor olabileceğini söylüyor.

Ancak diğerleri, makroekonomik zeminin euro için hala daha aşağı yönlü olduğunu söylüyor.

Generali Investments makro ve pazar araştırması başkanı Thomas Hempell, “Ukrayna savaşı, çoğunlukla Avrupa’da jeopolitik belirsizlikleri ve durgunluk risklerini körüklemeye devam ediyor” dedi.

“Enflasyon küresel olarak yükselirken ve Çin’deki karantinalar büyümeyi durdururken, politika belirsizliği döngüsel olmayan USD’ye fayda sağlamaya devam ediyor.”

Göz At

Yeni Çıkan Coinler Ve Ön Satış
Tüm Fan Token Fiyat Ve Analizleri
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de ! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da ! Şimdi Bize Katılın !
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.