Takoz Formasyonu Nedir?

Takoz Formasyonu
Abone Ol 

Bazı yatırımcılar yatırım yapmaya karar verirken teknik analiz metotlarını kullanırlar ve teknik analizde kullanılan bazı formasyonlar vardır. Peki Takoz Formasyonu Nedir? Yükselen Takoz Formasyonu Nedir? Alçalan Takoz Formasyonu Nedir?

Takoz Formasyonu Nedir?

Takoz, kesişen trend çizgileri ile oluşturulur ve fiyat hareketlerinin sıkıştığını gösterir. Bu durumda trend çizgileri, tepe ve diplerin farklı oranlarda yükseldiğini ya da düştüğünü göstermektedir.

Altta yatan trend zayıfladığı için bir geri dönüşün gerçekleşmek üzere olduğu anlamına gelebilir. Flama formasyonuna, düşen hacim eşlik edebilir ve bu da trendin momentum kaybettiğini gösterebilir.

Yükselen Takoz Formasyonu

Yükselen Takoz Formasyonu Nedir?

Yükselen takoz formasyonu fiyatların düşüş eğilimi göstereceği tahmin edilen bir teknik analiz yöntemini ifade etmektedir. Yükselen takoz formasyonunda kripto para fiyatları önce yükselen bir eğilim gösterirken, kırılma noktasına ulaşıldıktan sonra fiyatların düşüşe geçeceğini öngörülür.

Yükselen bir eğilim gösterirken grafiğin daralarak devam ettiği yükselen takoz formasyonlarında çizgilerin birleşmesi beklenmeden, yani alış ve satış fiyatları aynı noktada buluşmadan, bir kırılma gerçekleşmesi öngörülmektedir. Bu kırılma noktasından sonra grafiğin seyrinin tam tersi yöne doğru gitmesi beklenir.

Yükselen takoz bir ayı geri dönüş formasyonudur. Fiyat sıkıştıkça yukarı trendin gitgide zayıfladığını ve fiyatın sonunda alt trend çizgisini kırabileceğini gösterir.

İlginizi Çekebilir

Alçalan Takoz Formasyonu

Alçalan Takoz Formasyonu Nedir?

Alçalan takoz formasyonu, yükselen takoz formasyonunun tam tersidir ve fiyatların yükseliş trendi göstereceğinin tahmin edildiği bir takoz formasyonu çeşidini ifade eder.

Alçalan takoz formasyonlarında fiyatlar önce daralarak alçalan bir trend eğilimi gösterirken, daralma noktasına ulaşıldıktan sonra fiyatların yükselişe geçmesi beklenir. Kırılmanın alış ve satış fiyatları aynı noktada buluşmadan gerçekleşmesi öngörülmektedir.

Alçalan takoz bir boğa geri dönüş formasyonudur. Fiyat düştükçe sıkışmanın arttığını ve trend çizgilerinin daraldığını gösterir. Alçalan takoz genellikle yukarı yönlü bir sıçramaya neden olur.

Göz At

Yeni Çıkan Coinler (ICO,IDO)
Airdrop & Testnet
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter, Instagram ve Telegram'da takip edebilirsiniz! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da!
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.