Ana SayfaKripto Para HaberleriRipple Ceo'su Brad Garlinghouse, Deepfake Videolarıyla Dolandırıcılık Konusunda Uyardı

Ripple Ceo’su Brad Garlinghouse, Deepfake Videolarıyla Dolandırıcılık Konusunda Uyardı

Bahsi geçen videoda, açıklama kısmında yer alan adrese belirli bir miktar XRP gönderdikten sonra tutarın ikiye katlanarak size gönderileceği belirtiliyor.

spot_img

Kripto para sektöründe dolandırıcılık için yapılan yöntemler neredeyse sınır tanımıyor. Geçtiğimiz yıllarda bu dolandırıcılık kapsamında milyonlarca dolar değerinde kripto para kötü niyetli saldırganların eline geçti. Saldırganların bu sefer ki yöntemi akıllara durgunluk verecek cinsten. Saldırganlar yapay zeka sayesinde deepfake videoları oluşturarak, proje temsilcileri gibi davranıp yatırımcıları dolandırmayı hedefliyor. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse , (deepfake) bu tarz bir videosunun internette dolaşmasının ardından çeşitli açıklamalarda bulundu.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse DeepFake Dolandırıcılık Konusunda Uyardı

Garlinghouse, bu dolandırıcıların, Ripple’ın geçmiş olaylarına ait eski video görüntülerini yeni kelimelerle nasıl kapladığını ve bunları nasıl YouTube videolarına dönüştürdüklerini açıkladı. Video barındırma hizmeti sağlayıcısına “yine direksiyon başında uyuya mı kaldı?” diye sordu. Dahası, kullanıcıları şu anda ortalıkta dolaşan mesajlar konusunda dikkatli olmaya çağırdı.

Ripple ile yakından ilişkili olan XRP’yi içeren bazı dolandırıcılık videoları ortalıkta dolaşıyor. Ripple CEO’sunu taklit eden bu videolar Yapay Zeka (AI) teknolojisi kullanılarak oluşturuldu. Videoda ağız hareketlerinde bazı düzensizlikler olsa da ses Garlinghouse’un sesine benziyordu. 

Simpsonlar Kripto Para Kehanetleri (Şaşıracaksınız)

Bahsi geçen videoda, açıklama kısmında yer alan adrese belirli bir miktar XRP gönderdikten sonra tutarın ikiye katlanarak size gönderileceği belirtiliyor. Örneğin 1000 XRP token gönderdiğinizde size 2000 XRP gönderileceğinden bahsediliyor. Tahmin ettiğiniz üzere buna inanan iyi niyetli insanlar var. İşte bu noktada Ripple Ceo’su kullanıcıları dikkatli olmaya davet ediyor.

Dikkatli bir kaç kişinin videoyu Ripple yetkililerine bildirmeleri sayesinde daha fazla zararın önüne geçilebildi.

Yapay Zeka Daha Tehlikeli Bir Hal Alıyor

Yapay zekaya aşinaya kullanıcılar, çoğu deepfake videoyu ayırt edebilirken, bu konuda hiçbir fikri olmayan kullanıcılar, gördükleri çoğu video karşısında gerçek bir paylaşım gibi inanabiliyor. Bu noktada tüm dünya üzerinde bireysel kullanıcıların yapay zeka konusunda , deep fake videoları konusunda bilinçlendirilmesi ilerde oluşabilecek zararların önüne geçmede büyük rol oynayacaktır.

Avax Coin Kasım, Aralık 2023 Yorumları ve Teknik Analiz Verileri

Bitcoin, Son 1 Yılda Altın, Borsa ve Dövizden Daha Fazla Kazandırdı! Şimdi Bitcoin Yatırımını Başlat!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar