Ana SayfaEkonomi HaberleriLikidite Oranı Borsada Neden Önemlidir ? Likidite Nedir ?

Likidite Oranı Borsada Neden Önemlidir ? Likidite Nedir ?

spot_img

Likidite finansal bir ürün , menkul kıymet yada gayrimenkulün nakde çevrilebilme kolaylığına verilen isimdir. Peki Likidite Oranı Borsada Neden Önemlidir ? Likidite Nedir ?

Likidite Nedir ?

Bir menkul kıymet değerini çok fazla kaybetmeden nakde çevrilebilir durumdaysa,  ilgili menkul kıymetin likit olduğu ifade edilmektedir. Yani farklı bir ifadeyle ; istediğiniz her an nakde çevirebileceğiniz ve nakde çevirirken talep eksikliği yaşanmayacak , kolay alıcı bulan ürünler likit ürünler olarak ifade edilmektedir. Paraya çevrilebilen bütün aktifler likidite olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kaynağın özel veya tüzel olması likit olma özelliğini değiştirmemektedir. Buna örnek olarak ise;  özel şahısların sahip oldukları ev, araba yada herhangi şirkete ait hisse senedi likit ürünler olarak kabul edilmektedir.

Tüzel kişiliklere sahip şirketlere de Likidite farklı bir şekilde hesaplanmaktadır. Bir tüzel işletmenin bütün borcunu karşıladıktan sonra elinde kalan nakit, o şirketin Likidite durumunu belirlemektedir. Ek olarak, işletmenin satışa çıkaracağı kaynağın nakde çevrilmesi kolay ise ; kaynağın o kadar likit olduğu söylenebilmektedir. Tüm kripto para birimleri likit varlıklardır. Fiyatları düşük olduğu zaman , yatırımcılara yeniden yatırım yapabilmek için çeşitli araçlar sunmaktadır. Buna ek olarak da aracı kurumlar üzerinden hızlıca alınıp satılabilmektedirler.

realbetis

Likidite Oranı Borsada Neden Önemlidir ?

Bir yatırımcı , yatırım yapmadan önce varlıkların likiditesini ve potansiyel olarak kazançlarını ölçmektedir. Yatırımcı için Likidite önemli bir kavramdır. Yatırım riskini azaltmak için piyasadaki hareketliliğe hızlı yanıt vermek garanti sunmaktadırlar. Yani nakde hızlı çevirmesi yönü ile yatırımcıların kar etmesi muhtemeldir. Peki,  Likidite Oranı Borsada Neden Önemlidir;

  • Likit ürünler , yatırımcıya esneklik vermektedir.
  • Yatırım yapan kişinin anlık olarak karar değişikliği yapmasına olanak sağlamaktadır.
  • Kontrolün yatırımcının elinde hissi vermektedir.
  • Yatırım yapmış kişi , satış esnasında değer kaybetme gibi bir durum ile karşılaşmamaktadır.

Likidite Oranı ve Tuzağı Nedir ?

Likidite Oranı, işletmelerin kısa süreli olan borçlarını ödeyebilme gücüdür. Bu oran asit test oranı olarak da ifade edilmektedir. Likidite Oranı şunları ifade etmektedir;

  • Hisse senetlerinin ve tahvillerin pazarlanabilir olması
  •  İşletmenin kasa mevcudunun olması , alacakları toplamının kısa süreli olan borçlara oranıdır.

Likidite tuzağı ise  faizlerin düşük olduğu düzeyde para talebinin esnek düzeyde olmasıdır. Faiz oranı yüksek iken para talebi azalır.

[table id=35 /]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar