Ana SayfaKripto Para HaberleriHükümet, Kripto Vergi Cezaları Getiriyor

Hükümet, Kripto Vergi Cezaları Getiriyor

spot_img

Hindistan hükümeti, kaynağında kesilen kripto vergisinin (TDS) ödenmemesi de dahil olmak üzere yeni kripto vergi cezaları getirdi. Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, kripto topluluğunu hayal kırıklığına uğratacak şekilde bu yılki Bütçe konuşmasında kriptodan bahsetmedi. Kripto geliri %30’da vergilendirilirken, TDS %1’de kalıyor. Hükümet, Kripto Vergi Cezaları Getiriyor

Hindistan’da Kripto Vergi İndirimi Yok

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman , “kripto ekosistemini düzenlemek için ortak bir yaklaşım” ihtiyacını vurgulayan bu yılki Ekonomik Anketi sunmasından bir gün sonra, bugün Birlik Bütçesi 2023’ü parlamentoda sundu.

Sitharaman, Hindistan kripto topluluğunu hayal kırıklığına uğratacak şekilde, Bütçe konuşması sırasında kriptodan hiç bahsetmedi. Konuşmasının ardından, birçok Hintli kripto savunucusu görüşlerini dile getirmek için Twitter’ı kullandı. Kripto borsası Coindcx’in kurucu ortağı Neeraj Khandelwal, tweet attı:

”Bütçe Oturumunda Hindistan’da kripto vergilendirmesinde değişiklik yapılmadı. %1 TDS ve %30 kar olarak duruyor. Bu, Hindistan’ı bir yıl daha web3 dezavantajına sokar.”

Hindistan kripto borsası Unocoin’in CEO’su Sathvik Vishwanath şunları yazdı: “Bu sefer Budget’ta kripto veya blockchain‘den bahsedilmedi. %1 TDS açıklamasının üzerinden bir yıl geçti ve hepimiz sektörü etkileyeceğini düşündük. O yaptı! Şimdi canlandırıcı değişikliklere ihtiyacımız var.”

Kripto borsası Wazirx’in başkan yardımcısı Rajagopal Menon, “Hindistan Birliği Bütçesi 2023, mevcut kripto vergilerinde hiçbir değişiklik yapmadı ve Hintli kripto şirketlerini Cennete Giden Merdiven’de bıraktı. Sektördeki ilerlemeyi engelleyen yüksek vergiler ve sağlam bir düzenleyici çerçevenin olmaması nedeniyle devam eden bir belirsizlik var.”

Hindistan Hükümeti Kripto Vergi Cezaları Getiriyor

Maliye bakanı Bütçe konuşmasında kriptodan bahsetmese de, Maliye Yasasının kripto TDS için geçerli olan Gelir Vergisi Yasasında bir değişiklik içerdiği bildiriliyor.

Kripto vergi şirketi Koinx,  Twitter’da kripto TDS’nin düşülmemesi veya ödenmemesinin cezasının, ortak bir komisyon üyesi tarafından uygulanacak ödenmemiş TDS’ye eşit bir meblağ içerdiğini ve geç ödemeler için yıllık %15 faiz uygulanacağını belirtti. India Today’e göre , kripto işlemlerinde TDS’yi ödememek, birini yedi yıla kadar hapis cezasına çarptırabilir.

Kripto ticaret platformu Coinswitch’in kurucu ortağı ve CEO’su Ashish Singhal, Twitter’da ayrıntılı olarak şunları söyledi:

Kripto işlemleri için %1’lik TDS olduğu gibi kalır. Ama bir açıklama var. TDS’yi düşürme sorumluluğu kripto borsalarında veya kullanıcıdaydı (P2P veya başka araçlar kullanılıyorsa), ancak şimdiye kadar kesinti yapılmaması için herhangi bir ceza yoktu.

Sitharaman geçen yıl kripto para gelirlerinin vergilendirilmesini %30 ve kripto işlemlerinde %1 TDS’yi açıkladığında, Hindistan’daki kripto ticaret hacimleri düştü . Kripto için düzenleyici bir çerçevenin olmaması ve merkez bankasının devam eden kripto yasağı önerisi, kripto şirketlerini ve yatırımcıları Hindistan’dan uzaklaştıran belirsizliğe katkıda bulunuyor. Örneğin kripto borsası Binance, Hindistan’ı uygulanabilir bir iş fırsatı olarak görmüyor.

[table id=45 /]

[table id=46 /]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar