Ana SayfaKripto Para HaberleriHacim Nedir ? Kripto Para İşlem Hacmi Nedir ?

Hacim Nedir ? Kripto Para İşlem Hacmi Nedir ?

spot_img

Hacim , kripto parada belirli bir dönemde gerçekleşen alım ve satımların toplam değerinin tespit edilmesine yarayan bir sistemdir. Peki tam olarak Hacim Nedir ? Kripto Para İşlem Hacmi Nedir ? 

Hacim Nedir ?

Kripto parada hacim, paranın hangi sıklıkla alım-satım gerçekleştiğini  göstermekte olup ,  kripto para hacim son 24 saatlik, günlük, haftalık, aylık, yıllık yada daha fazla bir süre için hesaplanabilmektedir. Söz konusu  kripto paranın fiyatını, alım için fırsat olup olmadığı belirlemek maksadıyla ilgili kripto paranın geçmiş işlem hacmini o anki hacimle ya da diğer kripto paraların işlem hacimleriyle kıyaslamak kullanıcıya  fayda sağlamaktadır. İşlem hacminin yüksek olması durumunda yatırımcı sayısındaki artışa zemin hazırlamaktadır.

Kripto Para İşlem Hacmi Nedir ?

Kripto para işlem hacmi, Borsalarında ilk akla gelen günlük işlem hacmi olup , günlük işlem hacmi, belirli bir kripto paranın son 24 saat içinde gerçekleştirilen tüm al sat işlemlerinin toplamını göstermektedir. Günlük işlem hacmi ise, bahsi geçen coin’in toplam miktarı ile ifade edilmektedir. Kullanıcılar faydaları için , yatırım yapacakları coin’in işlem hacmini göz önünde bulundurarak işlem yapmaktadırlar.

Önerilen Makaleler

Hacim Hesaplama  Nasıl Yapılır  ?

Hacim hesaplama işlemini anlatmak gerekirse şu şekildedir ;  işlem hacmi, işlem yapılacak olan menkul kıymet adedi ile bu menkul kıymetlerin işleme girdiği fiyatların çarpımlarının toplamı ile hesaplanmaktadır. Özetle ; “Hacim = İşlem Miktarı * İşlem Fiyatı” formülü ile hesaplanmaktadır .

Bir kripto para  için günlük işlem hacminin yüksek olmasının anlamı ;  yatırımcılar tarafından kullanıldığını ve geniş bir kitleye hitap ettiğini göstermektedir. İşlem hacmi, yüksek olan menkul kıymetler, likit şeklinde isimlendirilmekte olup ,  likitlerin alınıp satılması diğer menkul kıymetlere göre çok daha kolaydır. İşlem hacmi düşük olan, alıcı ve satıcı sayısının daha az olduğu Hisse senetlerine sahip olunan payların elden çıkarılması genellikle daha zor olur. Bu yüzdendir ki , işlem hacmi yatırımcılar için oldukça önem ifade etmektedir.

[table id=45 /]

[table id=46 /]

Bitcoin, Son 1 Yılda Altın, Borsa ve Dövizden Daha Fazla Kazandırdı! Şimdi Bitcoin Yatırımını Başlat!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar