Euro Olası Faiz Artışları Üzerine Sıçradıkça, Hisse Senetleri Daha İstikrarlı

Euro Olası Faiz Artışları Üzerine Sıçradıkça Hisse Senetleri Daha İstikrarlı! Endişeler, Altına Olan Desteğin Yenilenmesine Neden Oldu.
Abone Ol 

Asya hisse senetleri, kalıcı enflasyon korkuları ve artan faiz oranlarının küresel ekonomik görünümü olumsuz etkilemesiyle Pazartesi günü belirsiz bir başlangıçla karşı karşıya kaldı. Euro Olası Faiz Artışları Üzerine Sıçradıkça Hisse Senetleri Daha İstikrarlı!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Euro Olası Faiz Artışları Üzerine Sıçradıkça Hisse Senetleri Daha İstikrarlı

Avrupa Merkez Bankası’nın Eylül ayına kadar mevduat faizini negatif bölgeden çıkaracağını söylemesinin ardından euro sıçrarken, Pazartesi günü hisse senetleri ayı piyasasının hemen üzerinde kaldı.

Petrol fiyatları yükseldi, altın son kazanımlarını artırdı, ancak yatırımcıların artan ABD faiz oranlarından ABD para biriminde daha fazla ilerlemeye yönelik bahislerini kesmesiyle dolar daha da düştü.

MSCI tüm ülke endeksi %0.3 yükseldi, ancak yine de Ocak ayındaki rekor yüksek seviyesinden %18 civarında düştü.

S&P 500 vadelileri %0,7 yükselirken Nasdaq vadelileri %1 yükseldi ve bu da New York’ta bir firma açılışına işaret ediyor.

Yatırımcılar, S&P 500 endeksinin Cuma günü ayı piyasası bölgesinden hemen önce, yani 3 Ocak’taki rekor yüksek kapanıştan %20 düşüşle sona erdiği için rahatladı.

Ancak Deutsche Bank bir notta, S&P endeksinin 2001’deki dotcom balonunun patlamasından bu yana ilk kez art arda yedinci haftalık düşüşünü yaşadığını söyledi.

Deutsche Bank, “Değeri ne olursa olsun, Dow 1923’ten bu yana ilk sekizinci haftalık düşüşü gördü ve bu da mevcut satışların durumunu gerçekten eve getiriyor” dedi.

Avrupa’da odak noktası, rekor düzeyde yüksek euro bölgesi enflasyonu karşısında, faiz artırımlarını dışlamak dışında, halihazırda keskin bir politika dönüşünü hızlandıran ECB Başkanı Christine Lagarde’daydı.

Daha yüksek oranlar beklentisi, euroyu %1,1’e kadar çıkarak 1,0687$’a yükseltti. Tek para birimi 13 Mayıs’ta çok yılın en düşük seviyesini gördüğünden bu yana %3,3 yükseldi.

Berenberg bankasından Holger Schmieding, Temmuz, Eylül ve Aralık aylarında ECB’nin 25 baz puanlık faiz artırımları beklediğini de sözlerine ekledi.

600 Avrupalı ​​şirketin yer aldığı STOXX endeksi, Ocak ayındaki rekor seviyeden yaklaşık %13 düşerek %0,6 artarak 433 puana geriledi.

Ifo enstitüsünden Pazartesi günü yapılan bir anket, Alman iş moralinin Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde yükseldiğini ve en azından şimdilik yatırımcıları sakinleştirmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Henüz dibe ulaştığımızı düşünmüyorum, bu bir ayı piyasası rallisi. CMC Markets baş piyasa analisti Michael Hewson, piyasanın hala yapışkan enflasyon konusunda oldukça endişeli olduğunu söyledi.

UBS Global Wealth Management’ın baş yatırım sorumlusu Mark Haefele, “Yatırımcılar 3R’ler – durgunluk, oranlar ve risk konusunda daha fazla netlik elde edene kadar piyasaların çalkantılı kalacağına inanıyoruz” dedi.

Dünya Ekonomik Forumu, merkez bankacıları ve Uluslararası Para Fonu’nun ekonomiler ve enflasyon görünümüne ilişkin panellere katılmasıyla, önümüzdeki dört gün içinde İsviçre’nin Davos kentinde iki yıl aradan sonra ilk yüz yüze toplantısını gerçekleştiriyor.

Önerilen Makaleler

ABD birimini diğer büyük ticaret ortaklarının para birimlerinden oluşan bir sepete karşı izleyen dolar endeksi %0.7 düşüşle 102.19’da kaldı. Endeks yaklaşık %16 artarak 12 ay boyunca Mayıs ortasına kadar yirmi yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Commonwealth Bank of Australia stratejisti Joe Capurso, “Avrupa’nın enerji şokuna dayanıklılığı ve Çin’deki karantinaların olası gevşemesi göz önüne alındığında, dolar zirve yapıyor olabilir” dedi.

Gösterge 10 yıllık Hazine getirisi, Cuma günü ABD’deki %2.787’lik kapanışından %2.8243’e yükseldi. Euro bölgesi devlet tahvili getirileri de yükseldi.

Tüccarların daha yüksek Fed fon oranları beklentisiyle yükselen iki yıllık getirisi %2,6099’a yükseldi.

Asya hisse senetleri, yatırımcıların enflasyon ve artan faiz oranlarının küresel ekonominin performansını olumsuz etkileyeceğinden endişe etmesiyle düştü.

MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi biraz daha zayıftı.

ABD ham petrolü, ABD tatil sezonunun zirveye çıkmasıyla birlikte %0,8 artışla varil başına 111,25$’a yükseldi. Brent ham petrolü varil başına %0,9 artışla 113,64$’a yükseldi.

Küresel ekonomik büyümeye ilişkin endişeler, altına olan desteğin yenilenmesine neden oldu.

ANZ analistleri Pazartesi günkü bir araştırma notunda, “Altın fiyatları, güvenli liman talebinin yüksek enflasyon ortamında ekonomik büyümeye ilişkin endişelerle artmasıyla Nisan ortasından bu yana ilk haftalık kazancını gördü” dedi. “Daha zayıf bir ABD doları, yatırımcı iştahını da artırdı.”

Spot altın %0.8 artışla ons başına 1.861 dolardan işlem gördü.

Göz At

Yeni Çıkan Coinler Ve Ön Satış
Tüm Fan Token Fiyat Ve Analizleri
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter, Instagram ve Telegram'da takip edebilirsiniz! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da!
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.