Dünya Hisseleri En İyi Ayı Görüyor

dünya hisseleri en iyi ayı

Asya borsaları, verilerin ekonomisinin kısa bir süreliğine daraldığını göstermesinin ardından piyasaların ABD resesyonundan ziyade faiz artırımlarının hızında olası bir yavaşlamaya odaklanmasıyla, Wall Street’teki geç ralliden Cuma günü ipucu aldı. Dünya Hisseleri En İyi Ayı Görüyor

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Dünya Hisseleri 2021’in Başından Beri En İyi Ayı Görüyor

Küresel hisse senetleri Cuma günü, euro bölgesi büyümesinin beklentileri aşmasıyla 2020’nin sonundan bu yana en iyi ayı için seyrini sürdürürken, tüccarlar oranlar görünümüne ilişkin ipuçları için yeni ABD verilerini beklerken dolar düştü. Enflasyon büyük piyasalarda yükselirken ve merkez bankacıları büyümeyi öldürmeden oranları yükseltmek için mücadele ederken, hisse senetleri gibi daha riskli piyasalar, politika yapıcılar tarafında algılanan herhangi bir yumuşamaya olumlu tepki verme eğiliminde oldu.

Perşembe verilerinin ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte daraldığını göstermesinin ardından, trader’ların oranların daha yavaş artacağına dair bahsi geçtiği için hisse senetleri yükseldi. Bu arada Cuma günkü Euro bölgesi rakamları beklentileri aştı, ancak enerji enflasyonu Ukrayna’daki çatışma karşısında ısırmaya devam ederken durgunluk korkuları artıyor. MSCI World endeksi en son %0,3 artışla, %6’ya yakın aylık kazanç yolunda, Kasım 2020’den bu yana en iyisiydi ve Avrupa pazarlarındaki geniş kazanımlarla desteklendi ve STOXX Europe 600 %0,9 arttı.

S&P 500 ve Nasdaq vadeli işlemleri sırasıyla %0,8 ve %1,1 yükselirken, tüm gözler ekonominin sağlığına dair ipuçları için taze ücretler ve tüketici fiyat verileri üzerindeyken ABD hisse senetleri açılışta yükselmeye hazır görünüyor. Hisse senetleri için ayın olumlu sonuna rağmen, UBS Global Wealth Management’ın Baş Yatırım Sorumlusu Mark Haefele, yatırımcıların dikkatli davranmaları gerektiğini söyledi.

“Yakın vadede, geniş hisse senedi endeksleri için risk-ödülünün sessize alınacağını düşünüyoruz. Hisse senetleri ‘yumuşak iniş’te fiyatlanıyor, ancak ekonomik aktivitede daha derin bir ‘çöküş’ riski artıyor.”

Pekin, üst düzey bir Komünist Parti toplantısının ardından tam yıl GSYİH büyüme hedefine atıfta bulunmayı ihmal ettikten sonra, bu endişenin bir kısmı Asya borsalarında bir gecede belirgindi.

İlginizi Çekebilir

MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0,3 düştü. Önceki seansta ABD gayri safi yurtiçi hasılasının geçen çeyrekte %0,9 küçülerek önceki çeyrekte %1,6’lık bir daralmaya eklendiğine dair haberler, ülkenin tahvil getirileri ve dolar üzerinde baskı yarattı, ancak her ikisi de Cuma günü kısmi bir toparlanma kaydetti.

Gösterge 10 yıllık Hazine bonolarının getirisi, gecelik dip seviyelerinden hafifçe toparlanarak %2,7029 seviyesinde işlem görürken, tipik olarak faiz oranı beklentileri ile adım adım hareket eden iki yıllık tahvilin getirisi %2,8703 seviyesindeydi.

Pozitif bölge ile daha önce flört ettikten sonra, dolar önde gelen emsallerinden oluşan bir sepet karşısında en son %0,4 değer kaybetti  ancak yine de ikinci aylık kazanç yolunda ilerliyor.

Vadeli işlem piyasaları şimdi ABD faiz oranlarının Haziran 2023’e kıyasla bu yıl Aralık ayına kadar zirve yapacağını ve Federal Rezerv’in yavaşlayan büyümeyi desteklemek için gelecek yıl faiz oranlarını yaklaşık 50 baz puan düşüreceğini tahmin ediyor. Zayıflayan ABD zeminine karşı, Euro bölgesinden gelen ikinci çeyrek GSYİH verileri, bölgenin en büyük ekonomisi Almanya’daki büyüme gecikmesine rağmen, %0,7 artışla beklentileri aştı. Buna cevaben, Almanya’nın 10 yıllık tahvil getirisi – euro bölgesi için gösterge – en son %0,89 seviyesindeydi.

Emtialar arasında, Brent ham petrolü vadeli işlemleri ve ABD Batı Teksas Intermediate ham petrolü erken kazanımlarını artırdı ve OPEC bakanlarının bir sonraki toplantısı öncesinde arz kıtlığına ilişkin endişelerin ekonomik görünüme ilişkin şüpheleri dengelemesiyle yüzde 2,3 civarında yükseldi.

Altın, zayıf doların da yardımıyla, erken kazanımlarının bir kısmını geri vererek %0,4 artışla 1.759$/ons’a yükseldi.

Bilgikripto okurlarına özel %10 komisyon indirimi ve kayıt bonusu ile şimdi dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a kayıt olun!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de ! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da ! Şimdi Bize Katılın !
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.