Dijital Ruble Çıkarma Çalışmaları Hızlandırdı

ruble
Abone Ol 

Rusya Merkez Bankası (CBR), Batı yaptırımlarına yanıt olarak dijital rublesinin gelişimini hızlandırdı. Başlangıçta planlandığı gibi 2024 yerine 2023’ün başlarında ulusal fiat’ın yeni versiyonuyla pilot işlemler yapmayı planlıyor. Dijital Ruble Çıkarma Çalışmaları Hızlandırdı!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

CBR, İşlemleri, Akıllı Sözleşmeleri Dijital Ruble ile Gelecek Yıl Erkenden Başlatacak

CBR‘nin Birinci Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova’dan alıntı yapan Forbes’in Rusça baskısında, Moskova’nın Ukrayna’yı işgali üzerine uygulanan yaptırımlar, Rusya Merkez Bankası’nı rublenin dijital versiyonunun geliştirilmesini hızlandırmaya ikna etti. Bunu Rusya Bankalar Birliği tarafından düzenlenen bir toplantıda açıkladı.

Üst düzey yetkili, Rusya merkez bankasının başlangıçta 2024 için gerçek işlemler ve kullanıcılarla dijital ruble pilotu planladığını, ancak projenin Nisan 2023’te başlatılmasına karar verildiğini belirtti. Aynı zamanda düzenleyici, akıllı uygulamaya başlamak istiyor.

Geçen baharda Rusya Merkez Bankası, dijital ruble prototipinin 2021’in sonunda hazır olacağını duyurdu ve 2022’yi ticari bankaların katılımıyla denemelere adadı. Platformu bu yılın Şubat ayında test etmeye başladı ve o ayın ilerleyen saatlerinde bireysel cüzdanlar arasında ilk başarılı transferleri duyurdu .

CBR’ye göre, kullanıcılar mobil uygulamalar aracılığıyla dijital ruble cüzdanlarını açabiliyor, banka hesaplarından dijital ruble için düzenli elektronik para alışverişi yapabiliyor ve ardından paraları kendi aralarında aktarabiliyordu. O sırada Skorobogatova, dijital para birimi işlemlerinin tüm Ruslar için ücretsiz olacağını ve ülkenin her bölgesinde mevcut olacağını garanti etti.

Önerilen Makaleler

Şimdiye kadar bir düzine Rus bankası proje için pilot gruba katılmak için başvuruda bulundu ve bunlardan üçü sistemlerini merkez bankası dijital para birimi ( CBDC ) platformuna şimdiden bağladı. CBR yaptığı duyuruda, finans kurumlarından ikisinin müşteriler arasında tam bir dijital ruble transfer döngüsünü başarıyla tamamladığını açıkladı.

Rusya Merkez Bankası, Rusya’daki kripto para birimlerinin geleceği konusunda Maliye Bakanlığı ile anlaşmazlıklar nedeniyle dijital rubleyi test etmeye başladı. Bakanlık bunların yasallaştırılmasını ve düzenlenmesini isterken, para otoritesi kripto ile ilgili faaliyetlere genel bir yasak önerdi . Moskova’da konuyla ilgili tartışmalar devam ediyor, ancak merkez bankası sert duruşunu koruyor ve tirajlarının yasallaştırılmasının ülkenin finansal istikrarı ve vatandaşları için risk oluşturduğunda ısrar ediyor.

Forbes, CBR’nin kendi dijital para biriminin geliştirilmesine yer açmak için merkezi olmayan kripto para birimlerinin yasaklanmasını savunmaya devam etmesini bekleyen Fitch analistlerinden alıntı yapıyor. Ayrıca, dijital rublenin ortaya çıkmasının bankacılık sistemindeki mevduatlardan fon çıkışına, finansal piyasada artan rekabete ve artan faiz oranlarına yol açabileceğini öne sürüyorlar.

Bilgikripto okurlarına özel %10 komisyon indirimi ve kayıt bonusu ile şimdi dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a kayıt olun!

Göz At

Yeni Çıkan Coinler Ve Ön Satış
Tüm Fan Token Fiyat Ve Analizleri
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de ! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da ! Şimdi Bize Katılın !
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.