Ana SayfaBitcoin HaberleriBitcoin Neden Düşüyor, Düşüş Devam Edecek mi?

Bitcoin Neden Düşüyor, Düşüş Devam Edecek mi?

spot_img

Lider kripto para birimi Bitcoin, yazı tarihi itibariyle 60 bin dolar seviyesinde tutanmaya çalışıyor. BTC son 1 hafta içerisinde %1.94 oranında değer kaybederken, son 1 ay içerisinde 13.45% daha düşüş yaşadı. Kripto para 14 Mart 2024 tarihinde $73,750.07 ulaşarak ATH rekorunu tazelemişti, şu an BTC bu seviyeden %19 oranında uzak. Peki Bitcoin neden düşüyor, işte soruların cevabı..

ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Bitcoin fiyatı bugün 60.000 dolara gerileyerek piyasalarda endişelere yol açtı.

  • Kısa vadeli yükseliş sinyallerine rağmen, diğer piyasa eğilimlerinin yatırımcıların güvenini etkilediği görülüyor.

  • Analistler, BTC’nin kilit fiyat seviyesine ulaşması durumunda daha fazla likidasyona karşı uyarıyor.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin fiyatının 60.000 dolara düşmesi kripto para dünyasında buz etkisi yarattı. Ancak, 10X Research’ün yeni raporu, Bitcoin’in neden düştüğüne dair bizlere ipuçları veriyor.

Raporda ABD Başkanlık Seçimi destek rüzgarları ve beklenen faiz oranı kesintileri gibi faktörler tarafından yönlendirilen kısa vadeli yükseliş duygularına rağmen, bunların daha derin teknik ve yapısal endişeler tarafından gölgelendiği belirtiliyor. 10X Research analistleri , bu düşüşte zincir üstü sinyallerin, piyasa akışlarının özellikle Bitcoin madencilerinin envanterinden-ve piyasa yapısı verilerinin önemli rolünü vurguluyor .

Ayrıca Almanya’nın Bitcoin satışları ve ETF çıkışları Bitcoin’i zayıflatan diğer neden arasında.

Bu nedenler toplu olarak Bitcoin için geçici yükseliş etkilerinin önüne geçen düşüş eğilimi görünümüne katkıda bulundu. Ayrıca, hafta sonu düşük işlem hacimlerinin etkisi de önemli bir husus olarak kaydedildi.

Bu dönemlerde, mütevazı alım faaliyetleri bile stop emirlerini tetikleyerek likidasyonlara ve fiyat hareketlerinin artmasına yol açabilir.

Düşüşün Başka Yüzü

Bitcoin’in fiyat düşüşünün bir diğer önemli itici gücü de önemli Bitcoin ve Ethereum opsiyonlarının yaklaşan sona ermesidir. Deribit’ten alınan veriler, 1,04 milyar doları aşan nominal değere sahip Bitcoin opsiyonlarının 5 Temmuz’da sona ereceğini, 0,80’lik bir put/call oranı ve 63.000 dolarlık maksimum acı fiyatı ile sona ereceğini gösteriyor.

Öte yandan, 0,38’lik bir put/call oranı ve 3.450$’lık maksimum pain price’a sahip 479,30 milyon dolar değerindeki Ethereum opsiyonları da aynı tarihte sona erecek. Bu sona ermeler belirsizlik yaratıyor ve traderları son tarihten önce pozisyonlarını ayarlamaya teşvik ediyor. Yaklaşan sona erme tarihi, katılımcıların bahislerini koruma altına almaları ve vadesi dolmak üzere olan önemli opsiyon sözleşmelerine yanıt olarak stratejilerini yeniden kalibre etmeleri nedeniyle piyasa oynaklığını artırıyor.

Bu yazımızı okudunuz mu: Avax Yükselmeye Devam Ediyor, Hedef Neresi?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar