Ana SayfaAltcoin HaberleriAptos Labs Nedir? Aptos Detaylı İnceleme!

Aptos Labs Nedir? Aptos Detaylı İnceleme!

spot_img

En güvenli ve en ölçeklenebilir Katman 1 blok zincirini oluşturmak için Aptos Labs burada. Güvenli, Ölçeklenebilir ve Yükseltilebilir Bir Web3. Aptos Labs Nedir? Aptos Detaylı İnceleme!

  • Aptos, dünyadaki en güvenli ve üretime en hazır blok zinciri sunma vizyonumuzu yerine getiren yeni, bağımsız bir projedir.

Aptos Labs Nedir? Aptos Detaylı İnceleme!

Blok zincirlerin yeni bir İnternet altyapısı olarak yükselişi, geliştiricilerin on binlerce merkezi olmayan uygulamayı hızla artan oranlarda dağıtmasına yol açtı. Ne yazık ki, sık kesintiler, yüksek maliyetler, düşük verim limitleri ve çok sayıda güvenlik endişesi nedeniyle blok zinciri kullanımı henüz yaygın değildir. Web3 çağında kitlesel benimsemeyi sağlamak için blok zinciri altyapısının, yaygın olarak kullanılan uygulamalar oluşturmak için güvenilir, ölçeklenebilir, uygun maliyetli ve sürekli gelişen bir platform olarak bulut altyapısının yolunu izlemesi gerekir.

Bu zorlukların üstesinden gelmek için ölçeklenebilirlik, güvenlik, güvenilirlik ve yükseltilebilirlik temel ilkeler olarak tasarlanan Aptos blok zincirini sunmaktadır. Aptos blok zinciri, son üç yılda dünya çapında 350’den fazla geliştirici tarafından geliştirildi. Fikir birliği, akıllı sözleşme tasarımı, sistem güvenliği, performans ve ademi merkeziyetçilikte yeni ve özgün yenilikler sunar. Bu teknolojilerin birleşimi, web3’ü kitlelere ulaştırmak için temel bir yapı taşı sağlayacaktır:

  • İlk olarak, Aptos blok zinciri, hızlı ve güvenli işlem yürütme için Move dilini yerel olarak entegre eder ve dahili olarak kullanır. Move dilinde yazılmış akıllı sözleşmeler için resmi bir doğrulayıcı olan Move kanıtlayıcı, sözleşme değişmezleri ve davranışları için ek korumalar sağlar. Bu güvenliğe odaklanma, geliştiricilerin yazılımlarını kötü niyetli varlıklardan daha iyi korumasını sağlar.
  • İkincisi, Aptos veri modeli esnek anahtar yönetimi ve hibrit saklama seçenekleri sağlar. Bu, imza öncesi işlem şeffaflığının ve pratik hafif istemci protokollerinin yanı sıra daha güvenli ve daha güvenilir bir kullanıcı deneyimi sağlar.
  • Üçüncüsü, yüksek verim ve düşük gecikme elde etmek için Aptos blok zinciri, işlem işlemenin kilit aşamaları için boru hattı ve modüler bir yaklaşımdan yararlanır. Spesifik olarak, işlem yayma, blok meta veri siparişi, paralel işlem yürütme, toplu depolama ve defter sertifikasyonunun tümü aynı anda çalışır. Bu yaklaşım, mevcut tüm fiziksel kaynaklardan tam olarak yararlanır, donanım verimliliğini artırır ve yüksek düzeyde paralel yürütmeye olanak tanır.
  • Dördüncüsü, okunacak ve yazılacak veriler hakkında önceden bilgi sahibi olmayı gerektirerek işlem atomikliğini bozan diğer paralel yürütme motorlarının aksine, Aptos blok zinciri geliştiricilere bu tür sınırlamalar getirmez. Rastgele karmaşık işlemlerle atomikliği verimli bir şekilde destekleyebilir, gerçek dünya uygulamaları için daha yüksek verim ve daha düşük gecikme süresi sağlar ve geliştirmeyi basitleştirir.
  • Beşincisi, Aptos modüler mimari tasarımı, istemci esnekliğini destekler ve sık ve anında yükseltmeler için optimize eder. Ayrıca, yeni teknoloji yeniliklerini hızla dağıtmak ve yeni web3 kullanım durumlarını desteklemek için Aptos blok zinciri, yerleşik zincir üzerinde değişiklik yönetimi protokolleri sağlar.
  • Son olarak, Aptos blok zinciri, bireysel doğrulayıcı performansının ötesine ölçeklendirmek için gelecekteki girişimleri deniyor: modüler tasarımı ve paralel yürütme motoru, bir doğrulayıcının dahili parçalanmasını destekler ve homojen durum parçalaması, düğüm operatörleri için ek karmaşıklık eklemeden yatay verim ölçeklenebilirliği potansiyeli sağlar.

Aptos Coin Nedir?

Aptos Coin, Aptos Labs tarafından piyasaya sürülmesi beklenen ana ağın yerel kripto para birimidir. Aptos Coin hakkında veriler güncellenecektir.

Aptos Blockchain Nasıl Çalışır?

Henüz tam olarak operasyonel olmasa da, Aptos blok zinciri şimdiden etkileyici hedeflere ulaşıyor. Şu anda, güvenlik ve güvenilirliği korurken saniyede 130.000 işlemi (TPS) işleyebilir. Aptos’un etkileyici performansının arkasında birkaç devrim niteliğinde konsept iş başında.

Blok-STM Teknolojisi

Block-STM teknolojisi , akıllı sözleşmeleri verimli bir şekilde yöneten bir motor oluşturur. Aptos blok zinciri motoru, aynı anda birden fazla işlemi gerçekleştirmek için paralel yürütmeye dayanır. Bu, işleri çok daha hızlı hale getirir, çünkü tek bir başarısız işlem tüm zinciri durdurmaz. Bunun yerine, işlemler eşzamanlı olarak işlenebilir ve bunların tümü, yürütme sonrasında doğrulanır. Verimliliği daha da artırmak için, işbirlikçi bir planlayıcı, Aptos blok zincirindeki belirli işlemlere öncelik vermek ve temel doğrulamaları verimli bir şekilde ele almak için çalışır. Sonuç olarak, aynı anda 160.000’e kadar işlem gerçekleştirilebilir.

Programlama Dilini Taşı

Aptos kriptosunu bu kadar çekici yapan şeylerden biri , ilk olarak Diem blok zinciri için tasarlanmış özel bir programlama dili olan Move’dur. Move, bir tür yürütülebilir bayt kodu dilidir. Aptos geliştiricilerinin benzersiz ihtiyaçlarını karşılayacak kadar esnektir ve küresel depolaması, ortalama programlama dilinden daha güvenlidir. Move, kullanıcıların kopyalanamayan veya atılamayan özel kaynakları tanımlamasına izin vererek, kötü niyetli varlıkların Aptos blok zincirini kontrol etmesini çok daha zor hale getirir.

BFT Konsensüs Protokolü

Aptos, işlemlerin sırasını takip etmesi gereken bir konsensüs protokolü kullanmak yerine, iki işlemi birbirinden ayırır ve birbirine paralel çalışmasına izin verir. Bu, hızı artırırken gecikmeyi (ağ işlemlerini onaylamak için geçen süre) azaltır. Doğruluğu sağlamak için Aptos, zincirdeki bireysel durumları analiz eden ve ardından doğrulayıcıları gerektiği gibi otomatik olarak güncelleyen bir Bizans hataya dayanıklı (BFT) motoru oluşturdu.

Aptos Kurucuları

Şu anda kurucu ortaklar Mo Shaikh ve Avery Ching tarafından yönetilen çeşitli geliştiriciler, mühendisler ve stratejistler ekibine liderlik ediyorlar.

Shaikh ve Ching, Meta’da eskiden (Facebook) Diem blok zinciri projesinde birlikte çalışırken tanıştılar. Shaikh, ölçeklendirme ürünlerinde uzmanlaşmıştır ve özel sermaye ve risk sermayesi piyasalarında deneyime sahiptir. Bu arada Ching, Meta’daki başlıca yazılım mühendislerinden biriydi ve geçmişte birçok heyecan verici ve yenilikçi geliştirme projesine öncülük etti. Meta, Diem projesini durdurmayı seçtiğinde, Shaikh ve Ching, Aptos Labs oluşturmak için bir araya gelmeye karar verdiler.

Aptos Labs’ın sloganı “Herkes için 1. Katman Oluşturmak”tır. Şirket kendini mümkün olan en güvenli, en güvenilir ağı oluşturmaya adamıştır. Kısa bir süredir buralarda olmalarına rağmen, misyonları şimdiden çok fazla destek kazandı. Aptos Labs, iki finansman turunda 350 milyon doların üzerinde finansman sağlamayı başardı , geliştirici test ağını başlattı ve milyonlarca işlemi ve binlerce düğümü başarıyla yönetti.

Aptos vs Solana, Ethereum, Avax

Aptos Blok zincirini diğer projelerle karşılaştırmak istediğinizden eminim. İşte sizlere küçük bir ipucu Aptos finalde yeni bir çağ başlatabilir.

Aptos vs Solana

Aptos blok zincirinin ana rakiplerinden biri, şu anda mevcut olan en yüksek performanslı Katman 1 olan Solana olacaktır . Şimdiye kadar hem Aptos hem de Solana benzer hız seviyelerine sahipler çünkü ikisi de hesaplamaları paralel olarak çalıştırabilen motorlara güveniyor. Ancak Solana ve Aptos blok zincirlerini karşılaştırırken Aptos daha güvenilir görünüyor. Solana, kayda değer kesintiler ve düşüşler yaşadığı için başarısızlığa oldukça yatkındı .

Aptos vs Avax

Aptos blok zincirinin optimum test koşulları altında Avalanche’dan daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. Avalanche, bir işlemi Aptos’tan yaklaşık 0,7 saniye daha hızlı sonuçlandırabilir. Ancak, gerçek dünya koşullarında Avalanche’ın kesinleşme süresi genellikle Aptos’tan yaklaşık 0,3 saniye daha yavaştır. TPS’ye gelince Aptos, Çığ’ı sudan üfler. Avalanche, alt ağ başına yaklaşık 4.500’ü yönetirken, Aptos blok zinciri 130.000–160.000 arasında bir değere ulaşıyor .

Hem Avalanche hem de Aptos çok etkileyici performanslara sahiptir, ancak Aptos blok zinciri kullanılabilirlik açısından mükemmeldir. Avax, özellikle NFT oyunları işlem tutarlarında ani artışlara neden olduğunda, çok yüksek gaz ücretlerine sahip olma eğilimindedir. Bu arada Aptos, kullanıcılar için düşük ücretlere öncelik veriyor. Eşsiz Move tabanlı depolama metodolojisi, kullanıcıların ücretleri en aza indirmek için öğeleri birlikte gruplandırmasına olanak tanır.

Aptos vs Ethereum

Ethereum’un Merge sonrasında performans artışı beklentisi olsa da, Aptos bunların çok ötesinde. Aptos blok zinciri, hız açısından Ethereum’dan daha iyi performans göstermeyi çoktan başardı . Ethereum’un kesinleşme süresi bir dakikanın üzerindeyken Aptos, hem donanım hem de tasarım farklılıkları nedeniyle işlemleri bir saniyeden daha kısa sürede sonuçlandırabiliyor. Aptos 16’da çalışırken, Ethereum yalnızca bir CPU çekirdeğine sahiptir.

Bununla birlikte, Ethereum’un güvenilirliği inkar edilemez şekilde üstündür. Aptos’un kesintilerle ilgili pek çok sorunu olmasa da, Ethereum’un kararlılığıyla karşılaştırılamaz: Performansını bozmak neredeyse imkansız. Kullanıcılar daha fazla ücret ödeyip daha uzun süre beklemekte sorun yaşamadıkça, Ethereum hala daha popüler bir seçim olmaya devam ediyor.

[table id=45 /]

[table id=46 /]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar