Amazon Hisse ( AMZN ) Nedir, Nasıl Alınır?

amazon hisse senedi
Abone Ol 

Amazon web sitesi 16 Temmuz 1995’te açılmış olup,  doğduğunda kendisini yalnızca internette kitap satmaya adamıştı. 1997 yılında hisse fiyatı 0,090 Dolar iken günümüzde yazım sırasında 126.28 Dolardan işlem görmektedir. Peki tam olarak Amazon Hisse (AMZN) Nedir, Nasıl Alınır? 

AMZN Hisse alım-satım için hemen buradan kayıt olunuz ve yıl sonuna kadar sıfır komisyon işlem hakkını kaçırmayın!

Amazon Hisse (AMZN) Nedir?

Amazon sadece 27 yılda dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olmak için yeterli zamanı bulmuş olan bir şirkettir. Öyle ki,  Apple , Google veya Microsoft gibi diğerleriyle aynı düzeyde bir geçmişe sahiptir.

Şirket doğduğunda, kendisini yalnızca internette kitap satmaya adamıştı ve şirket kurucusu yani Jeff Bezos yıllar önce vermiş olduğu röportajda, “Dünya çapında satışa sunulan ve satışa sunulan üç milyondan fazla kitapla, kitap kategorisinde diğer tüm makalelerden daha fazla makale var” ifadelerini kullanmıştı.

Ek olarak ise, iş hacmini iyileştirmeye yönelik aralıksız arayışında, girişimci kısa süre sonra şirketin adını değiştirmeyi seçti. Bezos , sözlüğe bakarak Amazon adını seçmiş, Amazonas nehri ile olan ilişkisinden ve ayrıca alfabenin ilk harfiyle başlamasından dolayı bu ismi seçmiştir.

Bezos, dünya çapında edebiyata yönelik büyük talep, kitaplar için teklif edilebilecek düşük fiyat ve basılı olarak mevcut olan çok sayıda kitap seçeneği sebebi ile bu yeni işletmenin Web üzerinden kitap satmaya karar verdi.

amazon hisse nedir

Amazon.com web sitesi daha öncede bahsettiğim gibi 16 Temmuz 1995’te açılmış olup şirketin katlanarak büyümesine ve web’deki varlığına hemen başladı. Amazon.com’un medya tanıtımı olmadan 30 gün boyunca çevrimiçi olmasının ardından, Amazon 50 ABD eyaletinin tamamında ve 45 ülkede kitap satıyordu.

Bezos, web sitesini olabildiğince müşteri dostu hale getirmek ve siteyi her tür müşteriyle ilişkilendirmek için çeşitli indirimler, uygun fiyatlar, göz atılacak konu alanları, yakın zamanda öne çıkan kitaplar,  müşteri incelemelerine erişim sundu.

Hızlı yükselişe rağmen, her şey yolunda olamazdı ve olmadı da. Bezos’un işini onun iş fikrini çalmakla suçlayan Walmart gibi diğer şirketlerin yeni şirkete saldırmaya başlaması doğal olarak çok uzun sürmedi.

Amazon, 1997 yılının Kasım ayında Doğu Kıyısındaki müşterilere hizmet vermek için New Castle, Delaware’de bir Doğu Kıyısı dağıtım merkezi açtı.

Bezos’un şirketi Amazon 1998’de o kadar büyümeye devam etti ki, teklifini müzik, video oyunu veya film kompaktı gibi diğer ürünlere genişletti. Amazon.com, 1998’in ikinci çeyreğini her zamanki gibi güçlü bir şekilde kapattı.

20. yüzyılın son yılında Amazon, üçüncü taraf satıcıların kullanılmış ürünleri zShops olarak adlandırdığı yerde satmaları için bir yol tasarladı. Söz konusu program, tüketicilerin dörtte birinin bu hizmeti kullanarak bir şeyler satın almasından bu yana ilk aylarda başarılı oldu. Ek olarak Bezos, Time dergisinin prestijli “Yılın Kişisi” ödülü ile onurlandırıldı.

Amazon 2000 yılında, kendisini bir pazaryerine dönüştüren ve kullanıcılarına piyasadaki en yüksek kalite ve garanti seviyeleriyle çeşitli ürün ve hizmetleri çevrimiçi olarak bulup satmalarına imkan sağlayarak tam bir geri dönüş yaptığı söylenebilir.

İlginizi Çekebilir

amzn hisse nedir

21. yüzyıla tamamen girmiş olan Amazon, amansız evriminde dev bir adım daha atmanın macerasını yaşadı ve 2002 yılında, Amazon Web Services’ı (AWS) başlatarak çeşitlendirmeye devam etti . Söz konusu hizmet, diğerleri arasında depolama, ağlar, veritabanları, uygulama hizmetleri, mesajlaşma, yapay zeka gibi çeşitli altyapı hizmetleri sağlayan bir bulut hizmetleri platformudur.

Amazon, Joyo’yu 2004’te satın aldı. Şirket, kitap ve diğer medya ürünlerini satarak ülke çapındaki müşterilere gönderi yapıyordu. Jeff Bezos şirketi satın aldığında Joyo’nun adı “Amazon China” olarak değiştirildi . Satın alma anlaşması, Joyo.com’un sahip olduğu diğer Çinli yan kuruluşlar ve ortaklar üzerindeki kontrolü de içeriyordu.

Amazon, Fulfillment By Amazon (FBA) hizmetini 2006 yılında başlattığında, çığır açan bir programdı. FBA , satıcıların ürünleri depolarında saklayabilme avantajıyla Amazon platformunda satmalarına imkan sağlayan bir program olup ayrıca, bunları müşterilere göndermekten, tüm geri ödemeleri, iadeleri ele almaktan ve müşterilere mükemmel bir hizmet sunmaktan sorumludur.

Şirketin hızla çeşitlenmesine rağmen, Bezos‘un henüz temas etmeye zaman bulamadığı birçok proje vardı. Joyo (Çin pazarındaki en büyük online kitap ve elektronik satıcısı), Audible (sesli kitap şirketi), Zappos (ayakkabı alışveriş sitesi), IMDB, Good Reads, Kiva Systems (robotik şirketi ) gibi  şirketleri satın almaya ve yeni projelere başladı. ), Twitch (sosyal video oyun akış sitesi), Whole Foods ve The Washington Post diğerleri arasında yer almaktadır.

Amazon, kitaplardan başlayarak, dokunaçlarını her türlü ürünün satışından bulut hizmetlerine kadar diğer iş alanlarına yaymıştır. Ayrıca, tüketiciye gösterilen ilgi, Amazon‘u zirveye çıkardı ve çok az kişinin ayakta kalabileceği bir dev haline geldi.

Bezos‘un da belirttiği gibi… “Hayatımızın sonunda, hayatımız boyunca yaptığımız seçimlerin sonucuyuz”

amazon hisse nasıl alınır

Amazon Ne Zaman Halka Arz Oldu?

Amazon, 15 Mayıs 1997 tarihinde hisseleri halka arz etmiş olup, NASDAQ hisse senedi sembolü AMZN altında işlem görürken , o sırada şirketin hisseleri hisse başına 18 dolardan teklif ediliyordu.

Amazon‘un başlangıçta uygulamaya karar verdiği iş planı tamamen sıra dışıydı ve dört ya da beş yıl sonrasına kadar kar elde etmeyi beklemiyordu.  Bu tür “yavaş” büyüme nedeniyle hissedarlar şirketin yatırımını haklı çıkaracak kadar hızlı kârlılığa ulaşamadığından ve hatta kârlılığa ulaşamadığından şikayet etmeye başladılar.


Amazon Hisse ( AMZN ) Nasıl Alınır?

  •  AMZN hisse senedi alım satım işlemleri için buradan giriş yapın, üstelik yıl sonuna kadar komisyonsuz işlem sizleri bekliyor!
  • Açılan sayfada sağ üstte bulunan indir kısma tıklayarak uygulamayı indirip ücretsiz bir şekilde kaydınızı tamamlayınız.
  • Hesabınız aktif olduğunda yatırım hesabınıza paranızı yatırarak dilediğiniz şirketlere yatırım yapıp kazanmaya başlayabilirsiniz. Üstelik ister TL isterseniz dolar aktarımı gerçekleştirebilirsiniz.

Göz At

Yeni Çıkan Coinler Ve Ön Satış
Tüm Fan Token Fiyat Ve Analizleri
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de ! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da ! Şimdi Bize Katılın !
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.