ABD Milletvekilleri Dijital Para Projesiyle İlgili Endişelerini Dile Getirdi!

dijital para

Dokuz ABD milletvekili, Boston Federal Rezerv Bankası liderliğindeki ABD merkez bankası dijital para birimi projesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Milletvekilleri şunu vurguladı: “Herhangi bir ABD CBDC açık, izinsiz ve özel olmalıdır.”

ABD Milletvekilleri Dijital Para Projesiyle İlgili Endişelerini Dile Getirdi!

ABD Kongre Üyesi Tom Emmer yaptığı açıklamada, Boston Federal Rezerv Bankası liderliğindeki merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çabalarına ilişkin bir soruşturma yürüttüğünü duyurdu.

Emmer ve Kongre’nin diğer sekiz üyesi, Boston Federal Rezerv Bankası başkanı ve CEO’su Susan Collins’e, Massachusetts Enstitüsü’ndeki dijital para birimi girişimi ile işbirliği içinde bir ABD CBDC geliştirme girişimi olan Project Hamilton hakkındaki endişelerini dile getiren bir mektup gönderdi. 

Emmer, “Hamilton Projesi’ne katılan bazı firmaların, bu ürünleri daha sonra ticari bankalara satmak amacıyla bir CBDC tasarlamak için projedeki devlet kaynaklarını kullanmayı planladığı Kongre’nin dikkatini çekti” dedi: ”Tüm ABD CBDC’leri açık, izinsiz ve özel olmalıdır.”

“CBDC, şeffaflık değerleri göz önünde bulundurularak tasarlanmazsa, para birimi şu anda Çin’de sergilenen finansal gizlilik ihlallerine karşı risk altına girer” dedi.

Kongre üyesi, “Boston Fed’in Hamilton Projesi üzerindeki çalışmaları hakkında ne kadar çok şey öğrenirsek, özellikle özel sektörle ortaklıkları ile ilgili olarak şeffaflık eksikliğinden daha fazla endişe duymaya başladık” dedi ve devam etti:

”Bazı özel şirketlerin bu ortaklıktan yararlanabilecekleri haksız avantaj ve mahremiyet, egemenlik ve serbest piyasa ilkelerinin sağlanamaması her Amerikalıyı ilgilendirmeli.”

Mektup özellikle, Project Hamilton’ın finansmanı ve özel sektörle ilişkisinin yanı sıra Fed’in bir CBDC’nin finansal mahremiyet ve finansal özgürlük için oluşturabileceği tehlikelere ilişkin endişeleri ele alma planlarını soruyor.

“Hamilton Projesi ile ilgilenen firmaların mevcut veya gelecekteki rakiplerine karşı haksız rekabet avantajı elde etmemeleri önemlidir. Mektup, ne federal hükümet ne de Federal Rezerv Bankaları, özel piyasalarda kazananları ve kaybedenleri seçme işinde olmamalı” şeklinde sonuçlanıyor.

Bu ayın başlarında New York Merkez Bankası, Project Cedar adlı dijital dolar deneyinin ilk aşamasını tamamladı . New York Fed şimdi dokuz büyük bankayla “toptan dijital varlık işlemlerini kolaylaştıracak teorik bir ödeme sisteminin fizibilitesini araştırmak için bir kavram kanıtı projesi” üzerinde işbirliği yapıyor.

Göz At

Yeni Çıkan Coinler (ICO,IDO)
Airdrop & Testnet
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter, Instagram ve Telegram'da takip edebilirsiniz! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da!
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.