7 Haftanın Zirvesine Çıktı!

HAFTANIN ZİRVESİ

Asya hisse senedi piyasaları bugün, hayal kırıklığı yaratan Çin ekonomik verilerinin, küresel merkez bankalarının kararlı politika sıkılaştırması karşısında Wall Street’te geçen haftaki rallinin sürdürülebileceğine dair şüpheleri beslemesiyle yavaş bir başlangıç ​​yaptı. Dünya Borsaları 7 Haftanın Zirvesine Çıktı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Dünya Borsaları 7 Haftanın Zirvesine Çıktı

Dünya hisse senetleri, son zamanlardaki güçlü şirket kazançları ve yüksek faiz oranlarına yönelik azalan beklentilerin desteğiyle Pazartesi günü yedi haftanın en yüksek seviyesini gördü. Küresel hisseler geçen ay %7 yükseldi ve yatırımcıların yavaşlayan ekonomik büyüme göz önüne alındığında resmi faiz oranlarında bir zirve aramaya başlamasıyla tahvil piyasaları yükseldi. Geçen haftaki 75 baz puanlık Federal Rezerv zammı ve Fed başkanı Jerome Powell’ın ekonomiye ilişkin yorumları sonrasında piyasalar güç topladı.

“Fed’in en azından yavaşlayan büyümeyi göz önünde bulundurduğu konusunda bir rahatlama hissi var. HYCM baş para birimi analisti Giles Coghlan, “Ekonomi derin bir karanlık resesyona girerken dik kafalı olmayacaklar ve faiz oranlarını yükseltmeye devam etmeyecekler” dedi. Ayrıca, Cuma günü Apple ve Amazon’dan gelen iyimser tahminler, S&P 500 ve Nasdaq endeksini 2020’den bu yana en büyük aylık yüzde kazançlarına itti.

MSCI’nin dünya hisse senedi endeksi %0.23 yükseldi. S&P vadeli işlemleri, endeksin Cuma günü %1,42 artarak yine yedi haftanın en yüksek seviyelerine çıkmasının ardından, Wall Street’te daha düşük bir açılışa işaret ederek %0,18 düştü. 

İlginizi Çekebilir

Deutsche Bank analistleri bir notta, “ABD’nin henüz tipik bir resesyonda olduğunu düşünmüyoruz, ancak neredeyse kesinlikle birkaç çeyrek içinde olacak” dedi. “Bu gecikme, birkaç hafta önce fiyatlanana kıyasla piyasalar için destekleyici, ancak görünümün olumlu olduğunu söylemek zor.”

Avrupa hisseleri %0.17 ve İngiltere FTSE %0.33 yükseldi. İngiltere, Avustralya ve Hindistan’daki merkez bankalarının bu hafta yeniden zam yapması bekleniyor. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0,15 arttı, ancak son aralıklarda kaldı.

Spekülatörler, faiz artırımı bahislerinde yen karşısında dolar karşısında çok açıkta kalmışlardı ve kendilerini ani geri dönüş tarafından sıkıştırılmış buldular. Dolar, altı haftanın en düşük seviyelerini gördükten sonra %0.5 düşüşle 132.60 yende kaldı.

Dolar, Avrupa enerji kriziyle mücadele eden ve geçen hafta neredeyse hiç ilerleme kaydetmeyen euro üzerinde biraz daha iyi hareket etti. Euro en son %0.13 artışla 1.0231$’da işlem görüyordu. Dolar, son 20 yılın zirvesi olan 109.290’a kıyasla %0.3 düşüşle 105.650’de 105.650’ye geriledi.

ABD 10 yıllık getirileri geçen ay 35 baz puan düşerek pandeminin başlangıcından bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Getiriler, Cuma günü yaklaşık dört ayın en düşük seviyesini gördükten sonra %2,6848’de kaldı. Getiri eğrisi keskin bir şekilde tersine döndü, bu da tahvil yatırımcılarının ekonomi konusunda hisse senedi kardeşlerinden daha karamsar olduğunu gösteriyor.

Dolardaki ve getirilerdeki düşüş, geçen hafta %2.2’lik sıçrama yaptıktan sonra ons başına 1.763$’da sabit kalan altın için bir rahatlama oldu. 

Petrol fiyatları, Çin ve Japonya’dan gelen zayıf imalat verilerinin talep görünümü üzerinde baskı oluşturmasıyla yumuşarken, yatırımcılar OPEC ve diğer önde gelen üreticilerin arz ayarlamaları konusunda bu haftaki yetkilileri toplantısına hazırlık yaptı. ABD ham petrolü 48 sent düşerek varil başına 98.13$’a düşerken, Brent 104.17$’da sabit kaldı.

Bilgikripto okurlarına özel %10 komisyon indirimi ve kayıt bonusu ile şimdi dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a kayıt olun!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın! Bilgi Kripto , Google News ‘de ! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da ! Şimdi Bize Katılın !
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.