Shardeum Nedir?

spot_img

Shardeum, ölçeklenebilirlik üçlemesini çözen dünyanın ilk katman 1 blok zinciridir. Shardeum, gerçek ademi merkeziyetçiliği ve sağlam güvenliği korurken sonsuza kadar düşük gaz ücretleri sağlayan EVM tabanlı, doğrusal olarak ölçeklenebilir bir akıllı sözleşme platformudur. Ağ, gelecekte milyarlarca günlük kullanıcıyı ve çok sayıda dApp’i Web 3.0’a eklemeyi hedefliyor. Shardeum‘un akıllı sözleşme platformları, geliştirici ve kullanıcı dostu programlama dillerinde kullanılır bunlar : Solidity & Vyper.

Doğrusal ölçeklenebilirlik, yakın zamanda projenin alphanet lansmanı namı diğer ‘Shardeum Liberty‘ öncesinde canlı bir izleyici kitlesine gösterildi. Doğrusal ölçeklenebilirlik, ‘dinamik durum paylaşımı’ yoluyla daha fazla düğüm ağa katıldıkça, Shardeum’un verimi (TPS) artırmasını sağlar. Doğrusal ölçeklenebilirlik, gelecekte kaç kişinin kullanacağına bakılmaksızın ağdaki gaz ücretlerinin sonsuza kadar çok düşük kalmasını sağlar. Ayrıca, ağın yatay olarak ölçeklenmesine yardımcı olur ve belirli bir zamanda herhangi bir noktada yüksek düzeyde ademi merkeziyetçilik sağlar.

Shardeum hakkında kilit noktalar

 • Shardeum, dinamik durum paylaşımı yoluyla gerçek ademi merkeziyetçiliği ve sağlam güvenliği korurken sonsuza kadar düşük gaz ücretleri sağlayan EVM tabanlı, doğrusal olarak ölçeklenebilir bir akıllı sözleşme platformudur.
 • Shardeum, bir milyardan fazla insanı blockchain ve kripto devrimine dahil edebilen bir zincir olmayı hedefliyor. İnternet gibi
 • Shardeum da açık, işbirlikçi ve topluluk odaklı olacak ve ademi merkeziyetçiliğe erişimi demokratikleştirecek.
 • Shardeum, İnternet’in bir sonraki yinelemesi olan Web3’ün üzerine inşa edileceği altyapı olacak.

Shardeum özellikleri nedir?

 1. İşlem ve Durum Paylaşımı
 2. Akıllı Sözleşmeler
 3. Verimli enerji
 4. Otomatik Ölçeklendirme
 5. Güvenlik
 6. Anında kesinlik
 7. Düşük işlem ücretleri
 8. Düşük Bant Genişliği
 9. Düşük gecikme süresi
 10. Yüksek kapasiteli
 11. Yüksek Adalet
 12. Yüksek Verim (TPS – Saniye Başına İşlem)

EVM tabanlı katman 1 blok zinciri

Ethereum Sanal Makinesi üzerinde çalışabilen herhangi bir dApp, Shardeum üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

Doğrusal ölçeklenebilirlik ve sonsuza kadar düşük gaz

Shardeum ağına katılan her düğüm, doğrusal ölçekleme elde etmek ve kullanım büyüdükçe bile düşük işlem ücretlerini sağlamak için saniyedeki işlem sayısını (TPS) ve ağın toplam kapasitesini hemen artırır.

Herkes bir düğümü çalıştırabilir

Bir doğrulayıcı düğümü çalıştırmak için donanım gereksinimleri, geçmiş verileri arşiv düğümlerine boşaltarak ve her doğrulayıcı üzerindeki yükü azaltmak için daha fazla düğüm ekleyerek düşük tutulur.

Anında kesinlik ve düşük gecikme

Düşük gecikme sağlamak için tüm işlemlerin birkaç saniye içinde işlenmesi garanti edilir ve anında kesinlik sağlamak için işlendikten sonra geri alınamaz.

Sağlam güvenlik

Lidersiz bir Quorum Kanıtı (PoQ) konsensüs algoritması, eğik çizgi, bekleme düğümleri, düğüm rotasyonu ve izinsiz katılım ile Hisse Kanıtı (PoS), ağın güvenliğini artırmaya katkıda bulunur.

Yüksek adalet ve enerji verimliliği

Shardeum, adaleti sağlamak ve madencilerin çıkarılabilir değerini ortadan kaldırmak için tüm işlemler için aynı gaz oranıyla, ilk gelen ilk hizmet esasına göre işlemleri işler. Bir PoS ağı olarak Shardeum, enerji açısından verimli ve sürdürülebilirdir.

Shardeum kullanım alanları

 • P2P transferleri : Shardeum, kullanıcıların her zaman son derece düşük ücretleri ve anında kesinliği korurken, aracı olmadan internet üzerinden değer aktarmalarını sağlar.
 • DeFi: Yüksek gaz ücretleri ve düşük verim, mevcut DeFi manzarasını darboğaz haline getiriyor. Shardeum, çok düşük gaz maliyetlerine sahip ölçeklenebilir DeFi altyapısı için bir platform sağlayarak hem işletmeler hem de bireyler için uygun maliyetli hale getirir.
 • EVM dApp’leri: Shardeum EVM tabanlıdır. Sözleşmeler Solidity veya Vyper ile yazılabilir ve Remix ve Truffle gibi aynı Ethereum araçlarını kullanabilir. Kullanıcıların bir daha asla artan gaz ücretleri konusunda endişelenmesine gerek olmadığı Shardeum ekosistemine katılın.
 • NFT’ler: Dijital olarak benzersiz öğelerin sahipliğini temsil eden varlıklar olan NFT’ler, gayrimenkul, dijital sertifikalar ve IP haklarından dijital kimliklere kadar çok sayıda uygulamaya sahiptir. Shardeum’daki NFT’ler hızlı, birlikte çalışabilir ve kullanıcı dostu olacaktır.
 • Web 3.0: Web 3.0 veya Değerin İnterneti, internetin bir sonraki yinelemesidir. Shardeum, merkezi emsallerden daha üstün olacak, merkezi olmayan UI ve UX sağlayan bir platform sağlayarak Web 3.0’a geçişi hızlandırmayı hedefliyor.

Shardeum enerji verimliliğini nasıl sağlayacak ?

Enerji verimliliği, ağ tarafından kullanılan konsensüs algoritmasının, işlemleri işlemek için gerekli olanın ötesinde aşırı enerji gerektirmemesi anlamına gelir. Bitcoin ve Nakamoto mutabakatına dayalı diğer ağlar, ağı %51 saldırısından korumak için yüksek enerji harcaması kullanmak üzere tasarlanmıştır. Ancak, Paxos ve PBFT gibi verimli konsensüs algoritmaları yüksek enerji harcaması gerektirmez. Buradaki ödün, bu algoritmaların, ağa katılmadan önce düğümlere bir düğüm kimliği atanmasına ihtiyaç duymasıdır. Bu nedenle, bu algoritmalar izin verilen ağlarda kullanılmıştır ve düğüm kimliği gerektirmeden katılabilen düğümler için değildir. Shardeum, düğümlerin ağa katıldıktan sonra bir düğüm kimliğine sahip olmasını gerektiren enerji açısından verimli bir fikir birliği algoritması kullanacak.

Shardeum otomatik ölçeklendirmeyi nasıl başaracak ?

Otomatik ölçeklendirme, ağın ihtiyaç duyduğu düğüm sayısını kendi kendine yönetmesi ve istenen boyutu elde etmek için düğümleri uygun şekilde teşvik etmesi gerektiği anlamına gelir. Bu, ağın, örneğin, mevcut düğüm sayısıyla orantılı verim ölçeklendirmesi gibi istenen ödünleşimleri elde etmek için mevcut düğümleri etkin bir şekilde kullanabileceği anlamına gelir. Aksi takdirde, otomatik ölçeklendirmeye çalışan bir ağda hiçbir fayda yoktur.

Bitcoin gibi ağlarda istenilen ağ boyutunda çakışmalar olmaktadır. Düşük bant genişliği gereksinimi, mümkün olduğunca az düğüme sahip olmayı tercih eder. Buna karşılık, yüksek güvenlik ve ademi merkeziyetçilik gereksinimi, mümkün olduğunca çok sayıda (ilgisiz) düğüme sahip olmayı tercih eder. Shardeum, otomatik olarak ölçeklenebilen bir ağ oluşturmayı hedefleyecektir.

Shardeum hızlı sonuca nasıl ulaşacak ?

Hızlı kesinlik, bir işlemin ağa gönderilmesi ile işlemin geri döndürülemez olduğunu bilmek arasında hızlı bir geri dönüş süresine sahip olmak anlamına gelir. Bitcoin gibi ağlarda, olasılıksal bir kesinlik süresi vardır. Ne kadar uzun süre beklerseniz, bir blokta onaylanan bir işlemin geri alınamama şansı o kadar düşük olur.

Bu nedenle, kesinlik süresi sadece bir bloğa dahil edilen işlem için değildir. Yine de, işlemin tersine çevrilme olasılığını azaltmak için bundan sonra bazı bloklar üretiliyor. Bitcoin ağındaki büyük değer transferleri için, geri döndürülemezliği sağlamak için en az altı blok (yaklaşık bir saat) beklenmesi önerilir. Shardeum, kesinlik süresinin birkaç saniyelik gecikme süresiyle aynı olduğu anlamına gelen anında kesinlik sağlamayı amaçlar.

[table id=46 /]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi TWİTTER ve TELEGRAM'da takip edebilirsiniz! Airdrop ve Yeni Çıkacak Coinler için YOUTUBE Kanalımıza Katılın!


Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Günün Kripto Haberleri

Popüler Yazılar