O Geliştirici, 40 Yıl Hapisle Karşı Karşıya Olabilir

Crypto Mixer Chipmixer'ı Devraldı
Abone Ol 

ABD Adalet Bakanlığı’na (DOJ) göre, uluslararası bir operasyon, 3 milyar dolardan fazla kripto para birimini akladığı iddia edilen bir kripto para karıştırma hizmeti olan Chipmixer’ı çökertti . Operasyona Europol’ün desteğiyle ABD, Almanya, Belçika, Polonya ve İsviçre’deki ulusal makamlar katıldı.

Uluslararası Operasyon Crypto Mixer Chipmixer’ı Devraldı

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “3 milyar dolardan fazla değerde kripto para birimini aklamaktan sorumlu bir darknet kripto para birimi ‘karıştırma’ hizmeti” olarak tanımladığı “Chipmixer’in koordineli uluslararası bir şekilde yayından kaldırıldığını” duyurdu. Miks servisini kaldırma operasyonuna destek veren Europol, bağımsız olarak şunları duyurdu:

”Ulusal yetkililer, kara para aklama faaliyetlerine karıştığı iddiasıyla platformun altyapısını kaldırdı ve dört sunucu, 55 işlemde yaklaşık 1909,4 bitcoin (yaklaşık 44,2 milyon Euro) ve 7 TB veri ele geçirdi.”

DOJ’un ayrıntılarına göre, ABD federal kolluk kuvvetleri, kullanıcıları Chipmixer hizmetine yönlendiren iki alan adını ve bir Github hesabını ele geçirirken, Alman Federal Kriminal Polisi (Bundeskriminalamt) Chipmixer arka uç sunucularını ve 46 milyon dolardan fazla kripto para birimini ele geçirdi.

İlginizi Çekebilir

Adalet Bakanlığı , Chipmixer kullanıcılarının, “daha sonra diğer Chipmixer kullanıcılarının bitcoin’leriyle karıştırdığı, fonları kolluk kuvvetlerinin veya düzenleyicilerin işlemleri izlemesini zorlaştıracak şekilde bir araya getirdiği” bitcoin (BTC) yatırmalarına izin verdi.

DOJ, “Sunucularının konumunu gizlemek ve kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirilmesini önlemek için öncelikle bir Tor gizli hizmeti olarak çalışıyordu” diyen DOJ, çok sayıda ABD kullanıcısı olmasına rağmen hizmetin ABD Hazine Bakanlığı Mali İşler Dairesi’ne kaydolmadığını da sözlerine ekledi. Crimes Enforcement Network (FinCEN) ve müşterileri hakkında tanımlayıcı bilgiler toplamadı.

Adalet Bakanlığı, Ağustos 2017’den başlayarak, Vietnam, Hanoi’den 49 yaşındaki Minh Quốc Nguyenễn’nin “Chipmixer tarafından kullanılan çevrimiçi altyapıyı oluşturup işlettiğini ve Chipmixer’in hizmetlerini çevrimiçi olarak tanıttığını” sözlerine ekledi:

”Nguyenễn, lisanssız para aktarma işi yürütmek, kara para aklamak ve kimlik hırsızlığı yapmakla suçlanıyor. Suçlu bulunursa, en fazla 40 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalır.”

Göz At

Yeni Çıkan Coinler (ICO,IDO)
Airdrop & Testnet
Anlık Kripto Para Fiyatları
En İyi Kripto Para Borsaları
Son Dakika Kripto Para Haberleri
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter, Instagram ve Telegram'da takip edebilirsiniz! Coin Analiz , Yeni Çıkacak Coin İnceleme ile Bilgi Kripto Youtube 'da!
Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.bilgikripto.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.